Jaké jsou nežádoucí reakce na očkování koček a psů?
11. 09. 2019 Přečteno: 5810x

Porod feny: Vše, co potřebujete vědět

Narození štěňátek je velmi radostnou, ale zároveň i stresující událostí. Zejména, pokud nás porod feny čeká poprvé. Dobrou zprávou je, že příroda se o většinu postará sama. Přesto se vyplatí dobře připravit. Poradíme, jak poznat porod u feny a co dělat při samotném porodu. Také řekneme, jakou péči potřebují čerstvě narozená štěňátka a fena po porodu.

Připravte se na porod feny co nejlépe

Při porodu si fenka většinou vystačí sama. Naštěstí je porod feny mnohem méně dramatický než lidský porod. Přesto buďme fence po boku pro případ, že by nastaly nějaké komplikace. Co si na porod feny připravit?

Čtěte také:

Zdravý vývoj štěněte po narození: Ve 2. měsíci je potřeba častý kontakt s lidmi a kvalitní strava

1. Dva týdny před fenčím porodem jí vybudujme pelíšek. Je to krabice, ve které bude rodit a ve které se fena po porodu bude starat o svá štěňátka. Vezměme dostatečně velkou krabici, kam se vleze maminka i štěňata. Vyložme ji čistými ručníky a umístěme na klidné místo. Také by měla mít vyšší okraje, které štěňata nepřeskočí. Dejme ji na klidné místo s pokojovou teplotou. Může se stát, že si mazlíček krabici přesune na místo jiné. Pokud můžeme, nechejme fence krabici tam, kam si ji sama přinesla.

2. Mějme v záloze čisté ručníky a nůžky. Budou se nám hodit při pomoci s čištěním novorozených štěňátek, jestliže se toho fenka sama nechopí.

3. Připravme si číslo na našeho veterináře anebo na veterinární pohotovost. V případě, že by nastaly komplikace, budeme ihned vědět, kam zavolat.

Jak poznat porod u feny?

Fena je březí pouhé 2 měsíce. Pokud víme, kdy zabřezla, můžeme si datum porodu zhruba odpočítat. Přesnější informace nám řekne zvěrolékař, který fenku vyšetří ultrazvukem. Také nám blížící se porod prozradí změny ve fenčím chování. Pozorovat můžeme i fyzické změny. Jak poznat porod u feny?

Pokles teploty: Zhruba 12 až 24 hodin před porodem klesá teplota fenčího těla z 38,5°C na 37°C. Teplota je k tomu, jak poznat porod u feny, obzvlášť užitečná. Pokud budeme ke konci těhotenství fence dvakrát denně měřit teplotu rektálním teploměrem, porod fenky včas zachytíme. Jestliže ale fenku měření stresuje, nechejme toho. Fenka potřebuje být před porodem co nejvíce v klidu.

Změna chování: S blížící se porodem začne být fenka neklidnější. Také si začne hledat klidné místo, kde bude moci být sama. Změnou chování nepoznáme porod u feny přesně na den. Nicméně je to pro nás upozornění, že se porod feny blíží.

Oteklá vulva: Je příznakem toho, že fenka začíná rodit.

Porod u feny má tři fáze

Do porodu zasahujme nejméně, jak to jenom jde. Celou dobu ale buďme u porodu přítomní. Kdyby nastaly komplikace, fena i štěňata dostanou naší okamžitou pomoc. Abychom dokázali krizové situace rozpoznat, musíme vědět, jak porod u feny vypadá.

1. fáze

  • Objevují se první slabší kontrakce, které ale okem nezachytíme.
  • Vulva feny začne otékat.
  • V této fázi porodu je fenka neklidná. Stejně tak může těžce dýchat a třást se.

 

2. fáze

  • Na řadu přichází samotný porod štěňat. Tato fáze je nejdelší a může trvat 3 12 hodin. Ve výjimečných případech celých 24 hodin.
  • Tělesná teplota se vrací do normálu a kontrakce jsou už viditelné.
  • Z vulvy se kontrakcemi dostává čirý výtok. Za dalších 20 až 30 minut přichází na svět první štěňátko. Většinou se štěňata rodí s rozestupem 20 minut. Není ale neobvyklé, že si fenka dá až dvouhodinovou pauzu.
  • Štěně se může narodit ocáskem napřed. Není to problém. Pouze fenku povzbuďme, ale štěně netahejme sami ven. Když se štěňátko narodí, fenka začne rozkousávat porodní obaly, aby mládě dostala ven. Stejně tak překousne i pupeční šňůru. Pokud pozorujeme, že kouše příliš blízko samotného šťěňátka, můžeme pomoci, aby jej nezranila.
  • Stejně tak pomozme, pokud fenka štěně neočistí. Utřeme ho ručníkem, očistěme nos a prstem mu vyčistěme i tlamičku. Třeme štěně ručníkem, abychom ho povzbudili k pláči. To pomůže vyčistit dýchací cesty.
  • Jestliže fenka nepřekousne pupeční šňůru, musíme zakročit. Uvažme na pupeční šňůře dva uzly, mezi kterými ji přestřihněme. Dejme ale pozor, abychom nestříhali příliš blízko štěněte.

 

3. fáze

  • Fenka po porodu všech štěňátek porodí i placentu. Na každé štěně připadá jedna, proto je počítejme.
  • Nemusíme se znepokojovat, pokud se fenka třese a je neklidná. K třetí fázi porodu to patří.

 fena po porodu štěně

Porod feny: Kdy kontaktovat zvěrolékaře?

Výtok zbarvený do hněda anebo do zelena signalizuje, že se pravděpodobně oddělila placenta. Pokud porod feny nezačne do 2 až 4 hodin, kontaktujme veterináře.

Pokud je mezi porodem štěňat delší rozestup, zavolejme veterináři.

Jestliže z fenky nevyšly všechny placenty, je potřeba problém zkonzultovat se zvěrolékařem.

Fena po porodu potřebuje krmení a klid

Když máme porod feny za sebou, můžeme si oddechnout. Nejnáročnější část je za námi. Ale i tak potřebuje fena po porodu zvláštní péči.

1. Fena po porodu by se měla najíst. Potřebuje kvalitní a chutné granule, které jí dodají dostatek sil. Dejme jí krmivo pro štěňata, kterým jsme jí krmili v březosti a na které je zvyklá. Stejně tak by se fenka měla i napít.

2. kusme fenku dostat na chvíli na čerstvý vzduch, aby si mohla odskočit.

3. Ukliďme vše, co se při porodu zašpinilo.

4. Fena po porodu by měla zůstat společně se svými štěňaty v klidu a o samotě. Dejme jí čas, ať se se svými ratolestmi sblíží.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo