Péče o kotě: jak se postarat o nového člena domácnosti?
28. 08. 2019 Přečteno: 34570x

Kočka je apatická a nežere. Co dělat, když kočka nechce jíst?

Správná výživa je pro kočku základem zdraví. Jestliže se trápíme s tím, že kočka je apatická a nežere, máme problém. Existují totiž nejrůznější nemoci koček, které mohou problém způsobovat. Někdy je složité se v nich vyznat, proto řekneme, jaké všechny příčiny může nechutenství mít. Také poradíme, jak kočce pomoci.

Kočka je apatická a nežere. Co teď?

Kočka je apatická a nežere? Problém nepodceňujme. Mazlíček nemusí mít chuť na jídlo z nejrůznějších důvodů. Někdy je na vině špatné krmení pro kočky, které jí dáváme. Nemusí jí chutnat. Na druhou stranu, za problémem můžou stát i nemoci koček. Musíme mazlíčkovi s krmením pomoci. Co dělat, když je kočka apatická a nežere?

Čtěte také:

Mléko, syrové ryby nebo čokoláda. Zjistěte, co nesmí jíst kočky!

1. Kočky umí být vybíravé. I když si doposud na krmivu pochutnávala, mohly se jí změnit chutě. Zkusme vyměnit krmení pro kočky za jiné, chutné a hlavně kvalitní. Vyzkoušejme například Purina Pro Plan Delicate, které jí dá všechny potřebné živiny a je speciálně připravené pro mlsné a vybíravé kočky. Pomůže také, když krmení pro kočky ohřejeme na 38 °C.

2. Nasaďme pochutiny. Abychom zjistili, zda není problém pouze v současném krmivu, zkusme kočce podat tuňákovou konzervu, oblíbené pamlsky a další krmení, které ji nedáváme moc často. Dávejme ho kočce po malých dávkách, aby se jí snadno trávilo. Pomáhá vyzkoušet krmení pro kočky, které jim voní. Například sardinky. Pokud ani o toto krmení nebude mít mazlíček zájem, za nechutí jíst může stát zdravotní problém.

3. Podívejme se, zda je miska čistá. Špinavá a zapáchající miska může kočku od jídla odrazovat. Nezapomínejme na pravidelné čištění.

4. Kočka vystavená stresu přestává jíst. Pokud jsme se přestěhovali, zrovna si kočku přinesli domů, pořídili si další zvířátko nebo miminko, kočka může změny špatně nést. Kočku mohou vyvést z rovnováhy i malé změny, jako je přemístění kusu nábytku. Zkrátka, pokud se v naší domácnosti necítí dobře, odrazí se to na jejich stravovacích návycích.

5. Je možné, že kočka už se najedla jinde. Pokud máme venkovní kočku, ujistěme se, že nedostává krmení pro kočky od sousedů při příležitostných návštěvách.

6. Ztráta energie a chuti k jídlu může být způsobená očkováním. Nechutenství a netečnost může být reakcí kočičího těla na nedávnou vakcinaci. Kočka se vypořádává se samotným očkováním. Za nějakou dobu by se ovšem měla dát opět do pořádku.

7. Pokud se společně s nechutenstvím objevují i jiné příznaky, poraďme se s veterinářem. Řekněme mu, že kočka je apatická a nežere, a on už se postará o potřebná vyšetření. Lepší je jistota, že je mazlíček zdravý, než když příznaky nemoci koček zanedbáme. Držme se doporučení veterináře. Nezapomínejme na léky, které máme kočce podávat. Zvěrolékař nám dokonce může předepsat léčivo na povzbuzení kočičí chuti k jídlu.

Kdy neprodleně navštívit veterináře?

→      Kočka vůbec nejedla už 24 hodin.

→      Mazlíček ubývá na váze.

→      Dostavují se i střevní problémy, jako zácpa nebo průjem.

→      Mazlíček je ve viditelných bolestech.

→      Kočka zvrací.

→      Objevují se další příznaky.

Nechutenství způsobují různé nemoci koček

Jednou za čas každé zvířátko nemá chuť k jídlu. Nicméně, pro kočku je to obzvlášť nebezpečné. Kočičí tělo musí přežívat z tukových zásob, které má. K takovému čerpání energie ale potřebuje také dostatek bílkovin. Jestliže kočka je apatická a nežere, neberme to na lehkou váhu. Pokud za tím stojí nemoci koček, může nastat rychlý úbytek na váze, dehydratace a vyčerpání. Nemocí, které nechutenství a apatii způsobují, je celá řada. Které nejčastější nemoci koček to jsou? 

Bolest zubů: Není výjimkou, že kočka je apatická a nežere kvůli bolesti zubů. Bolest snižuje její chuť cokoli dělat, bolavé zuby zase zamezují, aby se mohla bez problémů najíst. Doktor zuby prohlédne, buďto je vytrhne nebo ošetří. Může kočce podat anestezii, někdy i celkovou. Záleží na rozsahu zranění.

Nemocné zažívání: Zažívací nemoci koček mohou způsobit jak únavu, tak ztrátu chuti k jídlu. Často se objevují další příznaky, jako je zvracení, průjem nebo zácpa. Mezi takové nemoci koček patří například gastritida, paraziti, záněty střev nebo rakovina střev. Přesnou diagnózu nám stanoví zvěrolékař, stejně tak i potřebnou léčbu. Každá nemoc se léčí jinak.

Ledviny: Onemocnění ledvin postihuje zejména starší kočky. Problémy s ledvinami způsobují, že je kočce špatně od žaludku. Proto nemá chuť k jídlu. Kočku nezbytně musí vidět veterinář, který se postará o správnou léčbu.

Rakovina: Mezi obzvlášť závažné nemoci koček patří bezesporu rakovina. Kočka může mít výrůstky v krku anebo na jazyku, které ji mohou zabraňovat jíst. Stejně tak není její tělo v dobré kondici, což se může projevit tak, že kočka je apatická a nežere. Rakovinu doprovází řada jiných příznaků jako je bolest, otok tlamy, zažívací problémy nebo špatně se hojící rány. Kočce pomůže chemoterapie či operace.

Zánět slinivky: Při této nemoci koček se objevuje také zvracení a průjem. Nezřídka je přítomná krev. Je nutná včasná návštěva veterináře. Na přesné stanovení diagnózy pomáhá vyšetření pomocí CT a rozbor krve. Pro uzdravení je nezbytná dieta, probiotika a injekčně podávaný vitamín B12.

Chřipka: Kočičí chřipka může způsobit vředy v tlamě a bolest v krku. Pro kočku jsou vředy bolestivé a můžou vést k tomu, že jedení bolest ještě zhoršuje. Navíc chřipka způsobuje, stejně jako u lidí, vyčerpání. Proto je kočka apatická. Všímejme si i dalších příznaků, jako je teplota, rýma a kýchání.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • JAROSLAVA BILA
    28. 7. 2022 | 19:56
    MAM 17 LETEHOHO KOCOURKA , KTERÝ MA RYMU A NECHCE JIST GRANULE, ANI OD VETERINARE. BYLA JSEM I U VETERINARE A KOCOUREK MA PRY ZDRAVE DASNE I SRDICKO A NEMA ANI UZLINY. JI PROZATIM MASO A SALAM.
    • Petka
      29. 7. 2022 | 10:23
      Zdravím. Jestli má opravdu rýmu, tak granule nemusí cítit a jediné, po čem to zvíře jde, je pach granulí, pak i chuť, s čímž je rýma "spojená". Granule samy o sobě nejsou nic extra co se týče konzistence, na rozdíl od jemného masa skutečného. důležité je, že jí.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo