další zvířátka

Zvracení u kočky může znamenat nekvalitní krmivo, ale i závažné onemocnění

Znají to snad všichni majitelé kočky. Přijdete domů z práce nebo ze školy a na podlaze najdete nepříjemné překvapení v podobě vyzvraceného kočičího jídla. Někdy se může jednat jen o malou nevolnost, a to třeba z krmení, někdy jde ale bohužel o závažnější onemocnění. Přinášíme vám přehledný článek o tom, jaké mohou být příčiny zvracení u kočky a jak rozpoznat, kdy je nutné zajít k veterináři. Mnozí majitelé koček nevědí, co dělat, když kočka zvrací a často nad tím jen mávnou rukou. Je ale nutné být na pozoru a problémy správně identifikovat.

Co mám dělat, když kočka zvrací? Je zvracení u kočky normální?

Zvracení u koček je podle mnohých veterinářů zcela normální. Kočka potřebuje třeba vyzvracet chlupy nebo nestrávené granule. Pokud zvrací jednou nebo dvakrát za měsíc, pak je to zcela normální jev. Jestli ale kočka zvrací častěji a úporně, pak je potřeba zbystřit. Může se jednat o známku nějakého onemocnění, se kterým je potřeba zajít k veterináři.

Kočka zvrací chlupy, aby si vyčistila žaludek

Nejčastější příčinou zvracení je to, že se kočka potřebuje zbavit svých chlupů v žaludku. Chlupy zvrací nejčastěji polodlouhosrsté a dlouhosrsté kočky. Lepší a kvalitnější krmiva, která jsou dostupná běžně na trhu, obsahují látky minimalizující tvoření chomáčů chlupů z žaludku. Kočce dávejte jen prověřené krmivo, které obsahuje vyvážený poměr látek, živin a vitamínů potřebných pro správný vývoj a pevné zdraví.

Jestli chcete kočce pomoci, pak jí určitě pořiďte kočičí trávu. Dávicí reflex pomůže kočce vyvolat právě pojídání trávy, které dokonale vyčistí žaludek.

Zvracení u kočky může mít několik příčin

Není zvracení jako zvracení. Příčin může být hned několik:

 • Neurologické - přichází v situaci, kdy má kočka poruchu rovnováhy nebo při zvýšení nitrolebečního tlaku
 • Metabolicko-toxické - nedostatek kyslíku ve tkáních, pozření toxinu, hromadění zplodin metabolismu
 • Polysystémové - onemocnění srdce, ledvin
 • Intraabdominální - v případě onemocnění jater, slinivky nebo podbřišnice
 • Gastrointestinální - onemocnění jícnu, střev nebo žaludku

 

Tyto problémy dokáže vyřešit jen veterinář, který kočku důkladně vyšetří a určí diagnózu a správný postup léčení. Čím více budete pozorní a čím dříve vezmete kočku k veterináři, tím rychleji se uzdraví.

Co dělat, když kočka zvrací dlouhodobě?

Jestli kočku trápí dlouhodobější zvracení, pak je potřeba si nejprve uvědomit, co kočka za poslední dny jedla. Pokud jsme kočce změnili jídelníček a začali jí podávat jiné krmivo, pak může být na vině právě to. Mnohdy se s tím můžeme setkat u koťat, u kterých přecházíme z jednoho krmiva na druhé. Problémem však může být i zkažené a nekvalitní krmivo.

Jestli nová strava kočce nevyhovuje, dáme ji menší dietku. Odstraníme krmivo, na které je citlivá a zkoušíme nové. V tomto případě se obraťte na veterináře, který vám poradí. Všeobecně ale platí, že dobré krmivo je vyvážené a obsahuje suroviny živočišného původu. K dostání jsou i speciální krmiva vyvinutá pro kočky s citlivým zažíváním.

Dalším důvodem může být otrava z pokojových rostlin. Rozhlédněte se po bytě a odstraňte všechny květiny, které by kočka mohla okusovat a které jsou jedovaté. Jestli se kočka pohybuje spíše po venku, mohla by pozřít i otrávenou myš.

Kočka zvrací: zajděte k veterináři

Jestli jsou problémy dlouhodobé, pak ihned vezměte kočku k veterináři. Ten se vás bude ptát na několik otázek, proto na ně buďte připraveni a pořádně zapátrejte ve své paměti. A jaké otázky vás mohou čekat?

 • Kdy začala kočka poprvé zvracet?
 • Jak dlouho zvracení přetrvává?
 • Kolikrát denně kočka zvracela?
 • Změnili jste její stravu?
 • Přijímá normálně potravu?
 • Jak zvratky vypadají?
 • Má vaše kočka přístup ven?
 • Doprovází zvracení i jiné problémy?

 

Když budete schopni odpovědět na všechny otázky, pomůžete veterináři rychleji odhalit příčinu zvracení. On pak může kočce podat správné léky a zahájit léčbu.

Zvracení u koček může být i doprovodným jevem

Kočka může zvracet náhle a nečekaně. Pokud nevidíte v obsahu žaludku chlupy nebo zbytky potravy, která v jídelníčku kočky určitě být neměla, pak kočku dál pozorujte. V případě, že zvracení není vyvolané nevhodnou stravou ani hromaděním chlupů, může se jednat o doprovodný jev infekčního či zánětlivého onemocnění.

Proto věnujte pozornost dalším projevům. Všímejte si u kočky všeho, co je pro ni neobvyklé. Můžete jí také zkontrolovat teplotu. Pokud vypozorujete změny v chování, co nejdříve kočku vezměte ke zvěrolékaři. Některé nemoci mají rychlý průběh a proto není na místě nic podceňovat. Včasné zachycení problému v mnoha případech zachrání vašemu mazlíčkovi život.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

 • Nemoci kůže u psa: svědění,…

  Dobrý den, jak poznáme, zda jde o alergii na vnější vlivy anebo např. hormonální disbalanci - projevy mohou být podobné, podle obrázků tu…

 • Pomoc, můj pes trpí…

  Otázkou je, od čeho ty potíže jsou. Zda žaludeční, alergie nebo psovi prostě něco nesedlo. V tomhle je asi jediný řešení dieta,…

 • Má váš pejsek alergii?…

  Nás tříletý stafort má alergii na kuřecí, hovězí a vepřové. Dlouho jsme nevěděli co s tím a pomohla nám právě až změna krmiva.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte