Kočičí řeč těla: chování kočky může naznačovat například náklonnost či strach.
16. 08. 2019 Přečteno: 2984x

Jak se postarat o toulavou kočku? Poradíme, jak na odchyt koček

Na toulavé kočky můžeme narazit všude. Bohužel, počet koček žijících na ulicích je stále vysoký. Můžeme udělat dobrou věc a o zvířátko se postarat. Kočku si nutně nemusíme nechávat u nás doma, po základní péči ji můžeme předat do rukou odborníků. Proto poradíme, jak na odchyt koček, jaké očkování nalezená kočka potřebuje a jakou péči jí poskytnout.

Nebuďme k zatoulaným kočkám slepí

Smutnou pravdou je, že toulavých koček je stále hodně. Ačkoli se najde řada dobrovolníků, kteří se o odchyt koček starají, jejich síly na vysoký počet koček bez domova nemusí stačit. Proto můžeme vzít nalezence do svých rukou. Proč je odchyt koček prospěšný?

Čtěte také:

Mléko, syrové ryby nebo čokoláda. Zjistěte, co nesmí jíst kočky!

  • Kočce dáme šanci na opravdový domov a lásku.
  • Zabráníme, že kočka na ulici vyhladoví anebo přijde k úrazu.
  • Ulehčujeme práci dobrovolníkům a spolkům, které se o kočky v nouzi starají.
  • Pomáháme tím nejenom kočce samotné, ale kočkám na ulici celkově. Odchyt koček a jejich kastrace snižuje rozmnožování kočičí populace na ulici. Díky tomu je koček bez domova méně. Očkování koček zase brání šíření nejrůznějších nemocí.

Jak na odchyt koček?

Někdy kočky na ulici nemusí být bez domova, ale pouze se zatoulaly. Zejména, pokud kočka vypadá udržovaně, je v dobré kondici a nevypadá, že na ulici pobývá dlouho. Dobrým ukazatelem je také ochočenost kočky. V takovém případě zkusme najít majitele. Pomůžou nám sociální sítě, vyvěšené letáky a kontakty známých.

Pokud si kočku neplánujeme nechat, kontaktujme různé organizace, které se o toulavé kočky starají. Nenechme se odradit prvními neúspěchy, kočičí útulky jsou někdy přeplněné. Navíc nám můžou pomoci najít pro kočku nový domov. Pokud se nám s jejich pomocí nepodaří kočce nové majitele najít, poptejme se po známých.

Pokud na ulici najdeme kotě, je šance, že se o něj stará jeho matka. Kočky od svých koťat odcházejí, aby si samy našly potravu a poté se vrací. Počkejme na místě a sledujme, zda se k nim kočka nevrátí. Buďme ale ve větší vzdálenosti, aby kočka neucítila náš pach. Pro koťata je nejlepší péče právě od jejich maminky. Pokud se proto kočka ke svým mladým vrátí, ponechejme je na místě. Můžeme matce nosit vodu a kočičí granule. Až koťata povyrostou, můžeme je společně s dospělou kočku vzít do vlastní péče.

Nalezení kočky musíme nahlásit obci. Ta vyhlásí její nález. Pokud se do dvou měsíců nikdo neozve, majitelem kočky se stáváme my.

Pro nalezená koťata je nejlepší být v péči matky. Bohužel, často jsou koťata sama. Kojící kočky často dokáží přijmout cizí koťata za vlastní. Proto kontaktujme útulek či jinou specializovanou organizaci a po takové kočce se poptejme.

Kočky se často sdružují ve větších skupinách. Může se stát, že nemáme možnosti se o odchyt koček postarat. V takovém případě jim můžou pomoci pravidelně podávané kočičí granule a čistá voda. Stejně tak dobře izolované boudičky, kam se budou moci schovat. Levnou variantou jsou například polystyrenové krabice. Pro samotný odchyt koček a jejich veterinární péči můžeme kontaktovat nejrůznější organizace.

Zdravotní péče o toulavé kočky: Prohlídka, ošetření a očkování koček

Kočka z ulice nezbytně potřebuje lékařskou péči. Na ulici mohla přijít k různým zraněním, nemocem a parazitům. K tomu není ani očkovaná, ani kastrovaná. Je dobré se postarat o lékařskou prohlídku, odčervení a očkování koček. Jak na to?

  1. Navštivme veterináře. Sdělme mu, že jde o nalezenou kočku. Zvěrolékař udělá potřebná vyšetření a zjistí, zda je kočka zraněná nebo nemocná. Zároveň zjistí, zda není kočka čipovaná.
  2. Postarejme se o očkování koček. Základní zdravotní péčí je právě očkování koček. Veterinář nám stanoví očkovací kalendář a poradí s nezbytnými vakcínami. Očkování koček z ulice se neliší od mazlíčků žijících doma.
  3. Kastrace je pro kočky prospěšná. Pokud máme finanční možnosti a čas, nechejme kočku kastrovat. Zejména, pokud ji plánujeme přijmout jako nového člena domácnosti.
  4. Pokud si kočku plánujeme nechat doma, důležité je i odčervení. Pokud kočka dlouhou dobu pobývala venku, je skoro jisté, že má parazity. Proto s odčervováním začněme co nejdříve.

Péče o nalezenou kočku: Kočičí granule, úkryt a trpělivost

Po příchodu domů kočce ihned poskytněme vodu a kočičí granule. Samozřejmostí je zastřešené místo. Oddělme kočku od ostatních zvířecích členů domácnosti, dokud si nebudeme jistí, že je zdravá.

Buďme s kočkou trpěliví. Zpočátku se nás může bát nebo se nám přímo vyhýbat. Nespěchejme na ni a postupně ji ukazujme, že nám může důvěřovat. Pokud bude chtít trávit čas o samotě, nechejme ji v klidu.

Poskytněme ji úkryt. Krabice, pelíšek anebo jiné místo, ve kterém bude moci v klidu odpočívat, je pro kočičí pocit bezpečí nezbytný. Zejména, když přišla z ulice do neznámého prostředí.

Kočky, které se narodili přímo venku, jsou divokými zvířaty. Na domov si zvykají velmi těžko, jsou agresivnější a těžko snáší společnost lidí nebo jiných mazlíčků. V takovém případě kontaktujme specializovanou organizaci, která nám pomůže s dalším postupem. Je možné, že se kočka nechá vykastrovat a následně vypustí zpátky ven. V lidské domácnosti by byla nešťastná.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo