Jak zabavit psa doma? Neučte ho jen základní povely pro psa.
15. 01. 2020

Co musí obsahovat výživa štěněte? Správné živiny jsou základ mazlíčkova zdraví

Štěňátko nám přinese spoustu radosti. Ale zpočátku také hodně povinností. Přes výživu, očkování až k výchově. Velkou kapitolou péče je právě výživa štěňat. Pokud chceme, aby byl růst a vývoj štěněte zdravý a v budoucnosti se neobjevily zdravotními problémy, nesmí se výživa štěněte podcenit. Poradíme, jak má výživa štěněte vypadat, co za živiny mazlíček potřebuje a co pro zdravý vývoj štěněte nesmíme zanedbat.

Výživa štěněte týden po týdnu

1. - 4. týden: První čtyři týdny štěněcího života si nemusíme dělat příliš starostí. Štěně jí výhradně maminčino mléko. Hlídejme, aby fena měla správné granule pro březí feny a dostatek vody. Pak by mělo být vše v pořádku. Kromě živin má mléko i protilátky. Pokud z nějakého důvodu fena kojit nemůže, používá se speciální výživa. Tu mu budeme dávat v láhvi, podobně jako u miminek.

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

4. až 6. týden: Výživa štěněte začíná obsahovat příkrmy. Určitě štěňátko neodstavujme najednou, dva až tři týdny kombinujme kojení s příkrmy. Na ty dobře poslouží kompletní krmivo pro štěňata, které štěňátku dají všechny potřebné živiny. Jen tak zajistíme zdravý vývoj štěněte. Udělejme kaši z náhradního mléka a granulí, kterou podáváme třikrát až čtyřikrát denně. Nejprve s menším obsahem granulí, který později zvyšujeme.

8. týden: S tím, jak vývoj štěněte postupuje, je mazlíčkovo zažívání v osmém týdnu připravené na tuhou stravu. Dávejme mu třikrát denně půlku hrnku granulí. Opět, musí být kvalitní. Jinak ohrožujeme zdravý růst a vývoj štěněte.

6. měsíc: Štěně už nekrmíme třikrát, ale dvakrát denně. Zato ve větších porcích. Výživa štěněte jinak zůstává stejná.

Dospělost: Končí výživa štěněte a začíná nová kapitola, krmení dospělého pejska. Přejděme ze štěněcích granulí na krmivo pro dospělé psy. Změna by měl být postupná, zprvu přimíchejme trochu krmiva pro dospělé psy do obvyklých štěněcích granulí. Postupně přidávejme nového krmiva stále více a štěněcí granule naopak ubírejme.

Proč musí být výživa štěňat jiná?

Než přejdeme na krmivo pro dospělé psy, ujistěme se, kdy se z plemene našeho štěněte stává dospělý pes. U menších psů je tomu většinou v jednom roce, u větších plemen ale klidně až po dvou letech. Zároveň se může lišit výživa různých štěňat, třeba čivavy a německé dogy. Větší psi jsou náchylnější na ortopedické problémy, a proto potřebují o něco méně kalorií, zato více vápníků. Krmivo proto vybírejme i podle našeho plemene.

Výživa štěněte: Základní živiny

Bílkoviny: Výživa štěňat musí nezbytně obsahovat kvalitní živočišné bílkoviny. Jsou důležité ke správnému a zdravému budování tkání. Z celkové stravy by měly bílkoviny tvořit 22 %. Oproti tomu, poměr bílkovin u dospělých psů je o celé 4 procenta nižší.

Tuky: Aby mělo štěně zdravou srst a kůži, je nutný dostatečný příjem tuků.  Štěňata nezbytně potřebují tuky pro správný vývoj mozku a zraku. Minimálně by měla být výživa štěňat tvořena z 8 % právě tuky.

Sacharidy: Sacharidy a kalorická hodnota dávají štěněti energii. Štěně jich oproti dospělému psu potřebuje větší množství. Potřebují zhruba 445 kcal na jeden hrnek krmiva. U dospělého psa by naopak takové množství způsobovalo obezitu.

Voda: Jako strava jiných zvířátek, i výživa štěňat by měla obsahovat dostatečný příjem čerstvé a čisté vody.

Výživa štěňat: Vitamíny a minerály

  • Vitamín E: Je silným antioxidantem a posiluje imunitu těla štěněte.
  • Selen: Podobně jako vitamín E, i selen přispívá k silnější imunitě a působí jako antioxidant.
  • Vápník: Štěně potřebuje pro růst a vývoj kostí dostatečný přísun vápníku. Z celkové potravy by měl 1 % tvořit vápník. Tento minerál je důležitý i pro zdravý chrup.
  • Fosfor: Stejně jako vápník, i fosfor je nezbytný pro růst a vývoj kostí. Je také důležité, aby oba minerály byly ve správném a vyváženém poměru. Fosfor by měl tvořit 0,8 % z krmiva.
  • Vitamín D: Tento vitamín by výživa štěňat měla obsahovat kvůli tomu, že je důležitý pro zdravý chrup.
  • Vitamín C: Zlepšuje imunitu, působí protizánětlivě a je dobrý v boji proti alergiím.
  • Vitamín A: Je dobrý na zrak, ale také na správný vývoj štěněte. Nezbytný je i pro zdravou funkci buněk a imunity.
  • Vitamín B: Vitamínů B je celá řada. Štěněti se budou hodit kvůli energii, metabolismu, krvi, nervovému systému a dalším důležitým funkcím těla.
  • Vitamín K: Působí pro lepší srážlivost.

Výživa štěněte: Další důležité látky

Chlorid: Výživa štěněte by měla obsahovat i tuto sůl kyseliny chlorovodíkové. Sice ve velmi malém, ale přesto důležitém množství - 0,8 % z celkového příjmu potravy.

Aminokyseliny: Patří sem například arginin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, cystein či methionin. Aminokyseliny jsou pro zdravý vývoj štěňat velmi důležité.

Omega3 mastné kyseliny: Zajišťují správný vývoj mozku a zraku. Výživa štěňat ji musí obsahovat. Například je velmi důležitá omega3 mastná kyselina DHA. Zároveň jsou mastné kyseliny důležité pro zdravé dásně.

Kolostrum: Méně známá, ale důležitá látka, která posiluje zdraví střev. Zároveň snižuje riziko jejich podráždění.

Přečtěte si seriál našich článků o zdravém vývoji štěněte.

Vývoj štěněte po narození
Vývoj štěněte v 2. měsíci
Vývoj štěněte v 3. měsíci
Vývoj štěněte od 4. měsíce

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo