Borůvky

Borůvky patří mezi jedno z našich nejzdravějších ovocí. Nejčastěji se léčivé účinky borůvek využívají při zažívacích problémech, už od nepaměti se využívaly při léčbě průjmů. Stačí pár borůvek během dne a rozhozené zažívání nám zklidní. Ocení je zejména rodiče, dítě bude tento přírodní sladký lék rádo užívat. Borůvky také zmírňují zvracení a pomáhají v těle zadržovat vodu. Účinně ale působí i při jiných tělesných obtížích, pomáhají například zmírňovat záněty a urychlují hojení ran.

Léčivé účinky borůvek

Borůvky také příznivě účinkují na cévní soustavu a srdce, snižují vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Za to borůvky vděčí svému barvivu zvanému myrtilin, které zachycuje volné radikály. Díky němu borůvky také pomáhají při těch nejzávažnějších tělesných problémech. Jeho antioxidační účinky snižují riziko rakoviny a zpomalují stárnutí mozkových buněk. Kromě toho borůvky zpomalují stárnutí lidského těla celkově a posilují jeho imunitu. Pomáhají nejen při fyzických, ale i psychických obtížích. Zmírňují stres a příznivě působí na pocuchané nervy.

Velmi účinné jsou borůvky také na zrak. Příznivě působí i při dýchacích obtížích a nemocech močového ústrojí. Borůvky mají močopudný účinek, jsou tak dobrým pomocníkem při léčbě prostaty. Ženám zase uleví při menstruačních symptomech. Pomáhají i s nemocemi, které potkají každého z nás, jako je chřipka nebo angína. V těle totiž zabíjí škodlivé bakterie a umožňují mu se s nemocí vypořádat rychleji.

Pomůže i borůvkový čaj nebo odvar z listí

Pokud čerstvé borůvky zrovna doma nemáte, můžete je nahradit borůvkovým čajem. Široké využití má i odvar z borůvkových listů, který napomáhá léčit střevní nemoci, stejně jako nemoci jater a ledvin. Pomáhá i s cukrovkou, jeho pitím se totiž snižuje hladina cukru v krvi. Odvar také hojivě působí na zánět močového měchýře. Hojí i kožní projevy lupénky a ekzémy, kdy se obklad namočený v odvaru přikládá na postižená místa. 

Víte, že...

  • ...borůvky dříve sloužily jako barvivo tkanin a vína?
  • ...se borůvkám také přezdívalo černé jahody?
  • ...jako antistresový prostředek borůvky neužívají pouze lidé, ale i zvířata? Například je vyhledává lesní zvěř v náročných obdobích jako je třeba říje.
  • ...extrakty z borůvek se používají také v kosmetice, třeba v pleťových maskách?
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Borůvkové knedlíky

Do misky nalijeme vlažné mléko, přisypeme cukr a rozdrobíme kvasnice. Přikryjeme utěrkou a necháme vzejít kvásek na teplém místě. V další míse mezitím smícháme polohrubou mouku se špetkou soli a vejcem. Do směsi...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte