Tržní kolonáda Karlovy Vary – dřevěná stavba s bohatou historií

Dřevěná Tržní kolonáda, která dnes patří k dominantám lázeňského města Karlovy Vary, neměla podle původních plánů dlouho vydržet. Postavena totiž byla pouze jako dočasné provizorium a přístřešek pro procházející hosty. Bohatě zdobená vyřezávána kolonáda ve švýcarském stylu ale stojí již přes sto let. Dnes tak odkazuje na bohatou historii města a zastřešuje místo, kde se údajně léčil již císař Karel IV.

Tržní kolonáda Karlovy Vary skrývá bohatou historii.

Prostory historického Tržiště pod Zámeckou věží patří v celém městě Karlovy Vary k těm nejstarším. Stávaly zde totiž vůbec první městské lázně, které dle pověsti navštěvoval i císař Karel IV. a léčil si zde své bolavé nohy. Vývěry pramenů byly v té době chráněny pouze jednoduchým altánem. Vedení města se to proto rozhodlo změnit. Městské radě se ale nepodařilo sehnat nikoho, kdo by se stavby honosné kolonády zhostil. Obrátila se proto na již osvědčené duo architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Na místě bývalé staré radnice tak v letech 1882 – 1883 dle jejich návrhu vznikla provizorní dřevěná kolonáda, která měla sloužit lázeňským hostům, dokud se nenajde někdo, kdo by se stavby nové Tržní kolonády zhostil. Samotnou stavbou byl pověřen tesařský mistr Oesterreicher z Vídně.

Tržní kolonáda se zachovala v původní podobě

I přes původní plány ale Tržní kolonáda v Karlových Varech zůstala beze změny více než 20 let. Ve chvíli, kdy už bylo jasné, že se kolonáda nahrazovat nebude, se dokonce dočkala svého rozšíření. V letech 1904 -1905 taky byla Tržní kolonáda prosloužena nad vývěr Tržního pramene. O rok později město Karlovy Vary dokonce vypsalo novou architektonickou soutěž na propojení a dostavbu kolonády. Velký úspěch tehdy zaznamenal český představitel vídeňské secese Otto Wagner, který se se svým návrhem umístil na třetím místě. K plánované rekonstrukci však i přes ukončené výběrové řízení nikdy nedošlo. Velké renovace za více než 22 milionů se tak Tržní kolonáda dočkala až v letech 1991 – 1993.

Dřevěná kolonáda je ideální pro koncerty

Dřevěná, bohatě zdobená Tržní kolonáda zaujme na první pohled svoji bílou barvou. Otevřená sloupová konstrukce kolonády je kryta plechovou sedlovou střechou a doplněna je půlkruhovým apsidálním prostorem s vývěrem Tržního pramene. Průčelí kolonády pak tvoří nápadná sloupová arkáda. Vzhledem k tomu, že je Tržní kolonáda ze tří stran uzavřena dřevěnými stěnami, nabízí perfektní akustické vlastnosti a je ideální pro pořádání koncertů.

Prameny Tržní kolonády využíval i císař Karel IV.

Pramen Karla IV. ,v minulosti známý jako Fresser, dost možná stojí za vznikem města Karlovy Vary. Jeho léčebné účinky totiž údajně zaujaly i samotného císaře a dost mohly přispět k jeho rozhodnutí vybudovat zde lázně. I Tržní pramen, který dnes vyvěrá pod střechou Tržní kolonády, je ale velmi zajímavý. Od svého objevení v roce 1838 se totiž několikrát ztratil a znovu nalezl. Dnes je ale díky několika provedeným vrtům ideální k pití a léčebné kúře.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

SKOŘICE mletá BIO 100g EV

Pravá bio skořice mletá na dochucení sladkých jídel Pravá skořice (z…

Cena: 49 Kč  68 Kč 

Rýže BASMATI 5kg Pákistán

VÝHODNÉ BALENÍ! Kvalitní himalájská rýže Basmati ve výhodném balení…

Cena: 369 Kč  419 Kč 

Opalovací mléko dětské SPF50, 200ml

Vysoká ochrana citlivé pokožky při opalování Dětská pokožka je jemná a…

Cena: 258 Kč  338 Kč 

Solný polštář nahřívací velký

Nahřívací polštářek s himalájsou solí, přikládá se na bolavá místa na…

Cena: 159 Kč  199 Kč 

Františkovy Lázně

Léčivé prameny Františkovy lázně:…

Poruchy pohybového ústrojí či trávicího traktu, gynekologické problémy,…
další témata >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte