Františkovy Lázně si oblíbil Beethoven i Goethe. Unikátní architektura každý rok přiláká tisíce lidí

Františkovy Lázně zná snad každý kvůli léčebným pramenům. To ale není vše, co mohou Františkovy Lázně zvídavým turistům a návštěvníkům nabídnout. Nejen malebné a historické město, ale také okolí se může pyšnit krásnými místy, které určitě stojí za návštěvu - jako třeba romantické vyhlídkové věže, přírodní rezervace Soos nebo architektonicky i historicky zajímavé památky.

Františkovy Lázně leží asi 5 km severně od města Chebu v Karlovarském kraji. Přes 5000 obyvatel se může dennodenně kochat krásou města, především jeho šachovnicovým půdorysem a řadou klasicistních a empírových budov. Díky tomu budete mít neustále pocit, že jste se vrátili v čase do 19. století. Sami uvidíte, že město není zajímavé jen díky lázním.

Františkovy Lázně zaujmou architektonickými skvosty

Každý milovník architektoniky nebo historie si Františkovy Lázně dozajista vychutná. Město vás vezme na procházku zpátky v čase, a to díky nádherným budovám a stavbám v klasicistním či empírovém stylu. Důkazem je Kostel povýšení svatého Kříže, který patří k nejkrásnějším empírovým stavbám v České republice. Upoutá vás nejen z venku, ale dozajista také interiérem zdobeným freskami. Stejně krásný je také Kostel svatého Jakuba nebo svatého Petra a Pavla.

Františkovy Lázně zaujmou také svým netradičním půdorysem, který má podobu šachovnicové desky. Ve velmi krátkém čase získalo město věhlas a dobré jméno i v zahraničí. V minulosti jste zde mohli na procházce potkat třeba císaře Františka I., Goethe neb Beethovena.

Ve městě se nachází přes 10 významných pomníků připomínající důležité události nebo osoby Františkových Lázní, jako je památník slavného již zmíněného německého spisovatele Johana Wolfganga von Goetha či císaře Františka Josefa I. To ale zdaleka není vše, co může město nabídnout.

Františkovy Lázně - okolí se pyšní kouzelnou přírodou vhodnou na túry i relax

Františkovy Lázně jsou obklopeny krásnou přírodní scenérií. Ta poskytne nejen možnosti turistiky a cyklistiky, ale i poklidná relaxační místa. Nádherný výhled váš čeká třeba v Lesoparku Amerika, na své si přijdete i v přírodní rezervaci Soos.

Lesopark Amerika

Rozkládá se kolem stejnojmenného rybníka a navazuje na městské parky. Z centra města se do lesoparku dostanete příjemnou procházkou anebo malým vláčkem. Dvoukilometrová naučná stezka vás provede faunou a florou, v zooparku se můžete seznámit s několika druhy zdejších zvířat. V létě se můžete osvěžit v rybníce nebo si okolí projet na kole či in-linech.

Přírodní rezervace Soos

Zhruba 6 km od Františkových Lázní vás zaujme přírodní rezervace Soos. Slané jezero se tu přeměnilo na rašeliniště a minerální slaniště. Budete v obležení chráněných živočichů i rostlin, se kterými vás seznámí velmi oblíbená naučná stezka zaměřující se na botaniku, zoologii i geologii.

Za návštěvu tu také stojí muzeum s přírodovědnou expozicí nebo výstava prehistorických ještěrů v životní velikosti.

Františkovy lázně_tip na výlet (2)Architektura je skvostná.

Františkovy Lázně - rozhledna i hrad na vás dýchnou kus historie

A teď něco pro romantiky nebo obdivovatele zámků i rozhleden. Ve Františkových Lázních a okolí se nachází mnoho staveb, které na vás již při prvním pohledu dýchnou dávnou minulost, která vás přenese v čase.

Rozhledna Salinburg

Tato malá rozhledna svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Stojí na návrší Na vyhlídce, což je na jižní straně Františkových Lázní, a to ve výšce 450 m.n.m. Na rozhlednu se můžete projít, dojet autem anebo vystoupit na železnici vzdálené pouhé 2 km od vyhlídky. Z rozhledny spatříte vrcholky kopců v okolí Skalné a Lubů.

Hrad Seeberg neboli Ostroh

Jen několik málo kilometrů od Františkových Lázní se rozléhá hrad Seeberg, kterému se také často říká Ostroh. Byl postaven na konci 12. století během německé kolonizace, čímž s vysloužil titul nejstaršího hradu na Chebsku. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác s prvky renesančního stylu.

Hrad a jeho interiér láká návštěvníky na expozici vývoje nábytku v 19. století, akce se šermíři a orientálními tanečnicemi. Ani děti se tu nebudou nudit, protože se tu pořádají také dětská představení, soutěže nebo koncerty. Za prohlídku stojí také stará zbrojnice nebo hradní sklep.

A co ještě stojí za zmínku?

  • Městské muzeum - současná expozice dokumentuje dějiny města od odhalení Františkova pramene až po 20. století
  • Zrcadlový labyrint - zkuste se neztratit v místnosti plné zrcadel, kde nalezne zábavu i ten nejmenší a nejstarší člen vaší rodiny
  • Divadlo Boženy Němcové - kulturní vyžití najdete i zde, kde se můžete rozplývat nad výtečnými výkony herců.
  • Motýlí dům Žírovice - před vaším zrakem se odehraje celý cyklus života, od vajíčku, přes housenku a kuklu až po křehkého krásného motýla.

Františkovy Lázně si užijete v každém ročním období. Okolí láká v létě, kdy je vše rozkvetlé a hraje barvami, ale také v zimě, když krajinu zahalí bílá pokrývka. Nudit se tu rozhodně nebudete!


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Amchoor mangový prášek 50g DNM

Ovocné koření jako náhrada za citronovou šťávu Složení: sušené mango…

Cena: 24 Kč  33 Kč 

Adžvajen celý 50g DNM

Kopytský kmín, indické koření Složení: adžvajen celý (Trachyspermum…

Cena: 26 Kč  33 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte