Hrách setý /Pisum sativum/

hrachčeleď:bobovité

Hrách setý-popis

Hrách je jednoletá bylina dlouhá 15-200 cm. Jeho lodyha je přímá nebo vystoupavá, nebo popínavá. Uvnitř je dutá a zvenčí lysá. Listy jsou sudozpeřené, s 1 až 3 páry lístků, které jsou zakončeny úponkou. Lístky jsou přisedlé nebo jen krátce řapíkaté a srdčité. Květenství se skládá z jednoho až čtyř květu, mají bílou barvu, můžou být ale i světlounce modré, narůžovělé či vícebarevné.

Dělí se do 4 skupin. Tou první je hrách polní, ten se pěstuje jako pícnina nebo jako zelené hnojení. Druhou variantou je hrách obecný, jehož semena se po dozrání sklízí a vaří. Dále je to hrách dřeňový, ten se pěstuje pro nezralé lusky, které se jedí buď celé, nebo se pojídají jen semena. Poslední skupinou je hrách cukrový, má sladké dužnaté lusky, které se jedí syrové a používají se jako přísada do salátů.

Hrách setý-léčivé účinky

Nať obsahuje flavony, kumariny, aminokyseliny, aminy, škrob, jednoduché bílkoviny, celulóza, vitamíny a řada stopových prvků. Nať působí protizánětlivě, hojivě a močopudně, plody lze použít v prevenci nádorových onemocnění. V kašovité podobě ji lze použít na rány nebo lehké spáleniny.

Použitelné části hrachu setého: Nať, plody.

Období květu:červen-září

Hrách setý-použití v kuchyni a pěstování

Kuličky hrachu se dají jíst samotné, můžeme je ale použít do přípravy nejrůznějších jídel-do salátů, pomazánek, polévek, nebo jako přílohu k masu.

Hrachu vyhovují hlavně vlhčí a vápnité půdy. Vysévá se přímo do země na určené stanoviště v první polovině dubna do hloubky 5 centimetrů. Semena je vhodné dávat asi 2 cm od sebe do řádků vzdálených 25 cm. Většina odrůd hrachu je popínavých, potřebuje proto například plod nebo nějakou tyč, kolem které by se mohla ovíjet. V době sucha je důležité hrách zalévat, potěší ho i zkypřená a vyplevelená půda.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte