Hortenzie velkolistá /Hydrangea macrophylla/

hortenziečeleď:hortenziovité

Hortenzie velkolistá-popis

Hortenzie velkolistá vytváří 1-3 metry vysoké keře. Ty mohou být buď vzpřímené, nebo široce rozložené. Olistění má po celé délce stonku, listy jsou řapíkaté, vejčité, na okraji hrubě pilovité. Květy jsou uspořádány v koncových plochých chocholcích kulovitého nebo polokulovitého tvaru a mohou mít v průměru až 20 cm. Květy jsou stopkaté, bledě modré, růžové, červené nebo bílé. Barva květů hodně závisí na kyselosti půdy. V alkalických půdách se květy zbarvují do růžova a v kyselých zase do modra. Plodem je tobolka.

Hortenzie velkolistá-léčivé účinky: Žádné.

Použitelné části hortenzie velkolisté: Žádné.

Období květu:srpen-říjen

Hortenzie velkolistá-pěstování

Pro hortenzii je v létě nejvhodnější teplota v rozmezí 20-25°C. V letním období je nejvhodnější rostlinu pěstovat venku. Během srpna zakládá květy, a proto by se teplota měla pohybovat okolo 15°C. Někdo říká, že jsou hortenzie mrazuvzdorné až do -34°C, jiní zase, že nemají rády velké mrazy. V tomto ohledu jde nejspíš o osobní zkušenosti s pěstováním.

Nejlepší umístění je na světlém místě, je však nutné rostlinu chránit před slunečnými paprsky, které by jí mohli poškodit. Důležité je také udržovat půdu vlhkou, zalévat měkkou vodou a v zimě zálivku omezit.

Zemina pro hortenzie by měla být směs rašeliny a kompostní zeminy, nebo směs rašeliny, kompostované kůry a hlinité zeminy. Rostlinu množíme stonkovými řízky z mladých výhonků mateční rostliny na jaře. Ty sázíme do směsi rašeliny a písku v poměru 1:1. Pod fólií a za teploty 20°C zakoření za 3-4 týdny.

Hortenzie si můžeme užívat až po dobu 20 let.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte