Měsíček lékařský /Calendula officinalis/

img

Měsíček lékařský – popis

Měsíček lékařský je bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 70 – 80 cm. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou. Spodní listy jsou kopisťovité, horní téměř kopinaté nebo eliptické, až 12 cm dlouhé, chloupkaté, na omak lepkavé.

Měsíček lékařský – léčivé účinky

Hlavní léčebné využití měsíčku lékařského je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti (obyčejně ve vepřovém sádle či oleji) jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí.

Měsíček lékařský je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny. Měsíček lékařský je dnes již docela známou léčivkou, která se používá také v kosmetice, kde se využívá její schopnost zjemňovat pokožku, svými hojivými účinky zlepšuje krémy a jiné pleťové přípravky.

Použitelné části měsíčku lékařského: květ

Období květu: červen až září

Měsíček lékařský – použití v kuchyni a pěstování

Musíme sbírat plně rozkvetlé květy, během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Nejúčinnější jsou tmavě oranžové květy. Samozřejmě si měsíček lékařský můžeme koupit v lékárně či bylinkářství. Květními lupínky lze zdobit pomazánky, saláty, polévky, přidávat je při vaření do rýže – dodávají ji pikantní chuť. Rostlinám se daří v propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu.

Tip: Měsíčková mast

500 g vepřového sádla (bez soli), 2 hrsti čerstvých květů. Sádlo rozpustíme, květy nasekáme na jemno. Potom květy dáme do sádla a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme odpočívat asi 12 hodin. Pak sádlo jemně rozpustíme, vše přecedíme a mast uložíme do skleniček. Měli bychom ji skladovat na chladném, tmavém místě. Úplně stejným způsobem se dá udělat i měsíčkový olej – akorát místo sádla použijeme buďto olivový či slunečnicový olej (0,5 l oleje na 3 hrsti měsíčkových květů).



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.