Obec Věžná se nachází v údolí říčky Nedvědičky asi 7 km od města Bystřice nad Pernštejnem. V současnosti žije v obci přes 220 obyvatel. Je situována v okolí krásné přírody a je turisticky vyhledávaným místem. Díky tomu, že se v obci nachází sjezdovka s lyžařským vlekem, zde každou zimu přijíždí příznivci sjezdového lyžování z širokého okolí. Obec vyniká dobrou občanskou vybaveností a skvělým dopravním spojením do okolních měst a obcí.

Občanská vybavenost a společenský život v obci

Přímo v obci Věžná se nachází prodejna potravin a pošta. V nedaleké Dolní Rožínce je pak k dispozici i ordinace praktického lékaře. Všechny další služby včetně úřadů a záchranných sborů jsou k dispozici v Bystřici nad Pernštejnem.

Obyvatelé obce usilují o aktivní společenský život a pořádání různých kulturních, společenských a sportovních akcí. Velkou měrou tyto snahy podporují místní spolky a organizace. Patří mezi ně sportovní klub, myslivecké sdružení a sbor dobrovolných hasičů. Příznivci badmintonu se pak sdružují v rámci místního badmintonového oddílu. V obci Věžná je v provozu také obecní knihovna, která je otevřena vždy ve středy od 17:00 do 18:00 hodin.

Kostel svatého Martina – zajímavá historická památka

Zajímavou historickou památkou, která rozhodně stojí za navštívení, je kostel svatého Martina. Ten byl vystaven z kamene už na konci 16. století. Kostel má jeden oltář s poutavým obrazem sv. Martina, který namaloval akademický malíř Adámek z Pelhřimova. Vzácnou památkou je ukřižovaný Kristus v životní velikosti. Pod dlažbou kostela v obci Věžná se nachází krypta s významnými dobrodinci. Je zapečetěna 2 mramorovými deskami. Do první světové války byly na věži tři zvony, ty však byly v roce 1917 odebrány pro vojenské účely.

Lyžařský vlek SK Sněžná

Každou zimní sezónu je v provozu sjezdovka s lyžařským vlekem. Sjezdovka je pravidelně upravovaná, její délka je téměř 400 m. Vzhledem k terénu je vhodná jak pro začátečníky, tak pokročilejší lyžaře. Cena za vlek je pouhých 100 Kč za 12 jízd. Sjezdovka se nachází přibližně 45 km od Brna a 30 km od okresního města Žďár nad Sázavou. Lyžaři se k ní dostanou autem, autobusem i vlakem.