Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

Zajímáte se o silniční historii, nebo zkrátka jen čas od času navštívíte zajímavé muzeum, které vás obohatí o nové poznatky? V obou případech zavítejte do Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka, které je muzeem s celorepublikovou působností. Ve sbírkovém fondu má přes 1500 sbírkových předmětů. Součástí muzea je také knihovna, ve které se nachází přes 500 publikací se silniční tematikou. Pro zájemce o silniční historii je k dispozici muzejní badatelna, která je přístupná po celý rok. Vedle stálých expozic se v muzeu konají i různé tematické výstavy či přednášky pořádané v přednáškovém sále.

Muzeum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka vzniklo už v roce 2005. Česká republika tak od té doby stojí po boku dalších evropských zemí, které takto specializované muzeum už měly. Muzeu až do roku 2010 chyběl samotný funkční objekt i stálá expozice. To se změnilo se zahájením 1. etapy rekonstrukce objektu Krenišovského dvora.

V roce 2013 proběhla druhá etapa rekonstrukce, během které byla opravena zbývající křídla objektu, nádvoří muzea a přístřešek pro renovované silniční mechanismy. V nových prostorách byla zpřístupněna expozice věnovaná životu a dílu bratří Kleinů, kteří byli významnými staviteli silnic, železnic a mostů. V roce 2014 pak byla otevřena stálá expozice zaměřená na historii a současnost našich železničních mostů.

Zajímavosti Muzea silnic

Muzeum se pyšní zajímavě zpracovanými stálými expozicemi i neobvyklými exponáty. Na nádvoří muzeum jsou představy různé způsoby použití kamenné dlažby z žuly, čediče a droby. V centru je pak osazena dřevěná socha sv. Kryštofa v nadživotní velikosti, který je uctívaným patronem řidičů. Venkovní expozice pak představují funkční mechanismy včetně ocelových příhradových mostů. Muzeum také od roku 2011 spravuje rekonstruovanou mýtní stanici v Sobotíně, která pochází z poloviny 19. století. Jedná se o jednu z posledních mýtnic v České republice, které jsou dochované ve své původní podobě.

Aktuální výstavy a akce

Kromě zajímavých stálých expozic se v prostorách Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka pořádají různé tematické výstavy a přednášky. Přehled plánovaných akcí a výstav naleznete na internetových stránkách muzea. V současné době jsou v prostorách muzea k vidění například výstavy „Kočárky našich babiček a prababiček“ nebo výstava „Z Vídně na sever“ zaměřená na první období výstavby a provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní státní dráhy.

Bořanovická královská opera

Vinohradská 2165/48, 12000 Praha 2
737890932
Bořanovická královská Opera na Praze 2 ve Vinohradské ulici poskytuje nádherné prostory Maceškova paláce k pronájmu. Hledáte-li reprezentativní prostory pro společenské akce, firemní večírky nebo semináře, je tato adresa ideální. Kromě pronájmu prostor na akce všeho druhu nabízíme také prezentační, projekční a ozvučovací techniku či cateringové služby.

Eva Kočová-AVE Galerie Kotelna Říčany

Plynární ulice 1815/1, 25101 Øíčany
323604137
Říčanská Galerie Kotelna pořádá a organizuje vernisáže a výstavy moderního umění. Poskytuje odborné poradenství v oblasti investic do umění a podporuje začínající perspektivní umělce v jejich tvorbě. Galerie Kotelna zprostředkuje také příležitosti pro mladé umělce.

AuroGenio Art s.r.o.

Revoluční 2, 11000 Praha 1
777479846
Investice do umění či zlata a stříbra je jistotou, že vaše finance budou uloženy rozumně. Hodnota uměleckých děl či vzácných kovů stále stoupá, na rozdíl od hodnoty peněz uložených v bance. V AuroGenio Art vám poskytneme veškeré informace i servis spojený s investicí do umění, zlata či stříbra.

Vltavská sága s.r.o. - Art Saga Nová prodejní galerie Praha

Vinohradská 1596/29, 12000 Praha 2
776818453
David Gerstein je současný umělec a zakladatel nového uměleckého směru. Jeho díla jsou k vidění i zakoupení v prodejní galerii Art Saga, která se nachází ve Vinohradské ulici v Praze. Je jedinou galerií ve východní Evropě, která je věnovaná tvorbě tohoto originálního malíře a designéra.

Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!

Bábovka je super. Jen jsem do ní nedala kakao, ale rozinky a na kousky nakrájené vlašské ořechy.

Body shaming nelze podceňovat. Jak se bránit kritice týkající se tělesných proporcí?

Sladěte dámský kabát se stylovými botami a kozačkami a vytvořte dokonalý elegantní vzhled. Pokud však chcete v...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

jasně. A u toho ještě tančit a efektivita práce je nulová. Tohle ráda nemám. Mám novou profi židli, ortopedick...