Město Dolní Bousov se nachází v CHKO Český ráj, asi 18 kilometrů východně od města Mladá Boleslav směrem na Sobotku. Je tedy skvělým výchozím bodem pro veškeré výlety po Českém ráji, ať už ty pěší nebo na kole. I samotné město má však co nabídnout.

Sport a památky v Českém ráji - tipy na výlet

Dolní Bousov a okolí

Přímo ve městě Dolní Bousov se vyjma cykloturistických a turistických tras, na kterých město leží, nachází také celá řada veřejných sportovišť určených pro aktivní odpočinek – koupaliště, fotbalové hřiště, víceúčelové sportoviště s umělým povrchem, sportovní hala a také sokolovna.

Z architektonických památek se v Dolním Bousově nachází barokní kostel svaté Kateřiny, empírová radnice, barokní mariánský sloup a rovněž bývalá fara.

Zajímavým tipem na malý výlet je například blízká naučná stezka kolem říčky Klenice. Stezka dlouhá 10 kilometrů vás provede okolní krajinou nejen Dolního Bousova, ale také sousedního Rohatska, Bechova a Svobodína. Na celkem 13 informačních tabulích se po cestě dozvíte mnoho zajímavostí souvisejících se zdejší přírodou. Je velmi vhodná i pro menší děti (délku lze zkrátit).

Město Dolní Bousov

Český ráj – hrady a zámky

Z jen o málo vzdálenějších cílů výletů rozhodně stojí za to navštívit známé hrady Kost, Trosky, Valečov, Veliš nebo Zvířetice. Ze zámků v Českém ráji pak rozhodně stojí za pozornost Hrubá skála, zámek Mnichovo Hradiště, Staré Hrady nebo třeba zámek v Jičíně. Na svou krásu také každoročně láká celou řadu návštěvníků architektonický skvost, barokní loreta Kosmonosy.

Skalní města Českého ráje

Český ráj se neodmyslitelně pojí samozřejmě také s nejrůznějšími skalními městy a dalšími skalními útvary. Mezi nejoblíbenější patří asi Drábské světničky, Prachovské sály nebo Příhrazské skály.

Ubytování a restaurace Dolní Bousov

Přímo ve městě se nachází několik možností ubytování i stravování, pro cenově přijatelné ubytování například pro školní akce či akce sportovních klubů se pak skvěle hodí turistická ubytovna ve sportovním areálu Dolní Bousov. Zde je možné využít kapacity až 24 lůžek v šesti pokojích po čtyřech, společenskou místnost a společnou kuchyňku.

Pro více informací o zajímavostech v Českém ráji, stejně jako jakékoli informace o městě Dolní Bousov je vám k dispozici místní infocentrum. V obci najdete rovněž CzechPoint.