Skálu Ďáblova prdel vytvarovaly živly do podoby zadnice

img

Ty nejnavštěvovanější přírodní památky většinou lákají na svoji monumentálnost, netradiční rozměry, krásu nebo světovou unikátnost. Někdy ale k upoutání pozornosti turisty stačí pouhý název. Ďáblova prdel. Málokdo si název tohoto skalního útvaru přečte, aniž by v něm probudil zvědavost a nutkání prohlédnout si Ďáblovu prdel na vlastní oči.

Ale co víc, skutečná podoba v tomto případě vůbec nezaostává za očekáváním, název skalního útvaru je opravdu přiléhavý. Při návštěvě Ďáblovy prdele máte pocit, že jste se ocitli na výstavě nějakého avantgardního sochaře – balvan opravdu víc než co jiného připomíná obří zadnici.

Ďáblova prdel je součástí oblasti s názvem Česká Kanada, přírodního parku ležícího na česko-moravsko-rakouském pomezí. Příznačně nazvaný skalní útvar najdete ve východní části Jihočeského kraje, v lesích kolem rybníka Zvůle, poblíž osady U Panského lesa a asi třicet kilometrů od Jindřichova Hradce. Dostanete se k němu snadno – pěšky po zelené turistické značce a pak 200 metrů po neznačené lesní pěšině.

K Ďáblově prdeli míří milovníci kuriozit i geocachingu

Česká Kanada je známá mimo jiné i díky nejrůznějším žulovým skalním útvarům v lesích a mohutným žulovým balvanům na březích rybníků i podél cest. Většina z nich je pozůstatkem doby ledové – jejich  často osamělý výskyt a nejrůznější zajímavé tvary má na svědomí led a mráz. Na horninách v oblasti Česká Kanada léta pracoval, až z nich vytvaroval balvany ne nepodobné sochám. V lesích mezi osadami Terezín, Nový Svět a Valtínov se nachází ten nejkurióznější z nich – do tvaru zadních sedacích partií vymodelovaná Ďáblova prdel.

Ke skále porostlé mechem se vydává každoročně mnoho turistů, které nalákal neobvyklý a vtipný název. Na místě se samozřejmě nabízí využít zajímavé podoby balvanu a vyfotit se s ním. Z rukou turistů tak vznikají opravdu zajímavé a vtipné fotky. Stačí jen mít mobil s foťákem, smysl pro humor a kousek fantazie.  Na své si přijdou i příznivci geocachingu, protože okolí Ďáblovy prdele je plné kešek, z nichž jedna nechybí ani u samotné Ďáblovy prdele.

Česká Kanada nabízí kromě Ďáblovy prdele samozřejmě i další pěkná místa

K Ďáblově prdeli můžete vyrazit z nedaleké vesnice Valtínov po cestě se stylovými dřevěnými ukazately. Ty vás nejdříve navedou k rozhledně ve tvaru tužky U Jakuba a odtud už to je vzdušnou čarou přesně kilometr k Ďáblově prdeli. Cesta není nijak náročná – vzhledem k tomu, že kuriózní skalní útvar leží v nadmořské výšce jen 684 metrů, nemusíte překonávat velké převýšení. Na půli cesty mezi rozhlednou a skalním útvarem si navíc můžete prohlédnout jednu ukázku jihočeského rybničního stavitelství. Na malém potůčku, který teče k Valtínovu, jsou tam vybudované a krásně upravené kaskádové rybníčky. A nechybí u nich ani okrasné stromy, ostrůvky nebo lávky přes vodu.

zdroj obrázku: alena.ilcik.cz

Napsat komentář: Skálu Ďáblova prdel vytvarovaly živly do podoby zadnice

RE: Skálu Ďáblova prdel vytvarovaly živly do podoby zadnice

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.