Projeďte si na kole Rychlebské stezky a poznejte, co znamená slovo singltrek

img

Každému příznivci horské cykloturistiky se rozbuší srdce, uslyší-li o Rychlebských stezkách. Rychlebské stezky představují celou síť trailů, určených převážně zkušeným cyklistům, kteří mají s jízdou v terénu bohaté zkušenosti. Užít si zde mohou také takzvané singeltreky, neboli přírodě blízké trasy pro horskou cykloturistiku.

Ačkoliv Rychlebské stezky zahrnují několik různě obtížných trailů, bez patřičných zkušeností a vybavení se zde pohybovat rozhodně nevyplatí. Tato síť stezek se stala vyhledávaným cílem mnoha cyklistů. Vedle Singltreku pod Smrkem patří mezi nejzdařilejší projekty tohoto typu u nás. Jaká jsou její specifika, pravidla pro jízdu a jaké traily lze v rámci RS absolvovat?

Rychlebské stezky

Všechny jednotlivé stezky mají podobu samostatných okruhů a začínají i končí v obci Černá voda. Zde se také nachází Základna RS, ve které si zájemci o projetí některého z trailů mohou vyzvednout potřebné materiály, občerstvit se nebo využít dalších nabízených služeb.

Černá voda je na první pohled nenápadná obec, která leží v bezprostřední blízkosti Polska, geograficky se nachází v Javornickém výběžku. V sezóně však obcí proudí velké množství cyklistů, což značí, že jde opravdu o oblíbené a vyhledávané místo. Obzvláště v případě, chystáte-li se Rychlebské stezky navštívit poprvé, byste měli Černou vodu a Základnu navštívit.

Základna Rychlebských stezek

Asi jeden kilometr od obecního úřadu obce Černá voda směrem k hradu Kaltenštejn se nachází Základna RS, která je ideální zastávkou před samotným výjezdem na některý z trailů. Součástí Základny je informační centrum, ve kterém mají bikeři možnost získat podrobné informace o jednotlivých stezkách, vyzvednout si mapky či zakoupit reklamní a upomínkové předměty.

Součástí Základny je také Testcentrum, ve kterém si mohou zájemci zapůjčit profesionální horská kola, vhodná pro sjezd jednotlivých stezek. Vydat se na stezky bez kvalitního celoodpruženého kola se totiž nemusí vyplatit. V rámci Testcentra lze využít i služeb servisu a cykloprodejny.

Oblíbená je také bike škola, v rámci které se mohou zájemci o horskou cykloturistiku naučit pracovat s horským kolem, ovládnou techniku jízdy a nakonec se vydat na jednu ze stezek. Některé kurzy jsou koncipované jako jednodenní, jiné více denní. Jsou vhodné pro začátečníky, ale také zkušené jezdce.

U Základny se nachází také kemp, ve kterém mohou cyklisté za dostupné ceny přenocovat. Díky tomu mají jedinečnou možnost užít si Rychlebské stezky na více než jeden den, a to vše v bezprostřední dostupnosti Základny a tedy i celkového zázemí.

Užít si krajinu Rychlebských hor – hlavní smysl trailů

Na jaře v roce 2008 se myšlenka výstavby Rychlebských stezek zrodila. Iniciátoři chtěli využít jedinečný terén, který masív Sokolího vrchu nabízel, a zpřístupnit úžasnou krajinu milovníkům přírody a cyklistiky. Rychlebské stezky byly inspirovány singltreky a především traily ve Walesu, kde mají stezky pro terénní cyklistiku více než 15 letou tradici. Stezky vznikly rekonstrukcí starých loveckých chodníků. Příznivci horské cyklistiky se v rámci jednotlivých trailů vydají napříč hlubokými lesy, projedou brody, hlinitou půdu i kamenité cesty. Traily jsou vystaveny tak, aby umožňovaly bezproblémové projetí i v deštivém počasí. V současné době jsou součástí RS 4 hlavní okruhy, které začínají a končí v Černé vodě.

Trail Dr. Weissnera

Od Černé vody se následným stoupáním dostanete kolem zříceniny hradu Kaltenštejn až na Rychlebské stezky. Zde začíná trail Dr. Weissnera, který se vyznačuje svým stoupáním a řadou lávek. Jde o jedinou stoupající stezku v rámci RS. Po trailu Dr. Weissnera se dostanete k bodu, ze kterého se lze napojit na naprostou většinu stezek, které klesají směrem dolů. Zde také začínají náročné traily po Sokolím vrchem i SuperFlow trail.

Traily pod Sokolím vrchem

Traily pod Sokolím vrchem patří k nejstarším stezkám v rámci RS. Skládají se z několika dílčích stezek, všechny se vyznačují náročností jak po stránce technické, tak silové. Tyto traily jsou určené jen zkušeným jezdcům, kteří techniku horské cyklistiky zvládají bez problémů. V některých místech je převýšení i 470 metrů. K nejnáročnějším patří stezka Wales, která cyklisty zavede do polských nížin a na hřeben Rychlebských hor. Pod Sokolím vrchem se nachází také oblíbené traily Biskupský, Mramorový, Prokletý, trail Velryba nebo Sjezdy, které se pyšní klopenými zatáčkami i vlnkami pro pumpování.

SuperFlow trail

Dalším náročným trailem, který patří současně k nejnovějším, je SuperFlow trail. Při jeho stavbě se zapojil i Rowan Sorrel, jeden z nejvýznamnějších autorů trailů ve Spojeném království. SuperFlow trail je určen pro zkušené jezdce, ve srovnání s výše uvedenými traily je hladší a spíše hlinitý.

Podél Černého potoka – trail pro méně zkušené

Pokud s horskou turistikou nemáte příliš mnoho zkušeností a ani nedisponujete horským kolem za desítky tisíc, rozhodně se nepouštějte do výše uvedených stezek. Pro méně zkušeného je určen trail podél Černého potoka, u kterého je převýšení jen cca 80 metrů. Okruh je dlouhý 16 kilometrů, tvořen nejprve asfaltovou, poté pevnou lesní cestou a upravenou šotolinou.

V rámci trailu se střídají krátké sjezdy a výjezdy, krásný pohled si užijete při jízdě těsně vedle potoka. I když je tato stezka výrazně jednodušší než traily výše uvedené, i přesto je třeba být obezřetný. Stačí trochu neopatrnosti a zaváhání a skončíte i s kolem v potoce.

Pokud se na Rychlebské stezky chystáte poprvé, nezapomeňte se zastavit na Základně RS. Zde vám zkušení cyklisté i personál předají důležité informace, zkontrolují vaše kolo a doporučí ideální stezku pro první seznámení se s okolím. Před samotnou cestou však vždy dobře zvažte, jak jste na tom se svými zkušenostmi i technickým vybavením.

Zdroj úvodního obrázku: rychlebskestezky.cz

Napsat komentář: Projeďte si na kole Rychlebské stezky a poznejte, co znamená slovo singltrek

RE: Projeďte si na kole Rychlebské stezky a poznejte, co znamená slovo singltrek

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.