Hostýnské vrchy lákají nádhernou přírodou i turistickými atrakcemi

img

Hostýnské vrchy sice nevynikají závratnou výškou svých vrcholů, i přesto patří k nejznámějším a turisticky nejnavštěvovanějším horským skupinám na celé Moravě. Je to dáno především malebnou přírodou, velkým množstvím turisticky atraktivních míst a míst pro poutníky. Hostýnské vrchy přináší spoustu možností pro individuální turistiku, sport i rodinné výlety. K vidění jsou jak přírodní poklady, tak historické, vojenské či církevní památky i objekty venkovské architektury.

Geografie Hostýnských vrchů

Hostýnské vrchy se svou celkovou rozlohou 291 km2 patří k vnějším Západním Karpatům a podřazené jsou Hostýnsko-vsetínské hornatině. Ačkoliv je nejvyšším vrcholem Kelčský Javorník se svými 864 m. n. m., nejznámějším a turisticky nejvyhledávanějším je nižší hora Hostýn. V Hostýnských vrších se nachází i další vrcholy, např. Skalka, Kozinec či Lysina.

Hostýnské vrchy jsou ohraničeny Rožnovskou brázdou na severu, Vizovickou vrchovinou na jihu, Vsetínskými vrchy na východě a Hornomoravským úvalem na západě. Patří do povodí Bečvy a pyšní se také několika přírodními rezervacemi. Nachází se zde přírodní park Hostýnské vrchy, vyhlášený od roku 1989.

Svatý Hostýn

Nejznámějším a turisticky nejvyhledávanějším vrcholem je Svatý Hostýn, na kterém leží bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Svatý Hostýn patří k důležitým poutním místům na Moravě, má bohatou mariánskou tradici a pyšní se velkým množstvím církevních i historických památek. Kromě baziliky mohou turisté a poutníci vidět Jurkovičovu křížovou cestu, starou křížovou cestu, Vodní kapli nebo rozhlednu a větrnou elektrárnu. Na Svatý Hostýn vede mnoho turistických i cyklistických stezek, vrchol je rovněž přístupný po silnici, pro vjezd automobilem si však musí návštěvníci vyzvednout jednorázovou povolenku na policii či IC v Bystřici pod Hostýnem.

Lyžařská střediska Tesák a Troják

Hostýnské vrchy jsou v zimním období vyhledávanou destinací lyžařů i běžkařů. Nejznámější jsou lyžařská střediska Tesák a Troják, která každou zimní sezónu lákají milovníky zimních sportů k návštěvě. SKI areál Troják disponuje 5 lyžařskými vleky s kapacitou 2350 osob za hodinu.

K dispozici jsou tři sjezdovky, jedna lehká trať, přibližovací trať i ski park. Příznivci běžeckých stop si mohou užít 52 km upravovaných běžeckých tratí, které se nachází na území celých Hostýnských vrchů. Menším, ale také hojně navštěvovaným lyžařských střediskem je Tesák, který disponuje 3 vleky a 3 sjezdovkami.

Krásy přírody ukryté v Hostýnských vrších

Příroda zde při vytváření poutavých netradičních úkazů a krás opravdu nešetřila. Vydáte-li se na procházku, trek nebo cyklovýlet po jedné z mnoha turistických cest, jistě narazíte na mnoho chráněných stromů, rostlin, krásných luk, jeskyní i chráněných území. Rádi bychom vás upozornili na několik pokladů přírody, které byste neměli přehlédnout.

Pokud navštívíte přírodní rezervaci Čerňava, budete mít jedinečnou možnost zhlédnout dochovaný zbytek karpatské jedlobučiny, staré až 280 let. Uvidíte charakteristický kus pralesa se stromy, starými několik set let. Přírodních rezervací se starými porosty je však v Hostýnských vrších více. Starobylost přírody číší také v přírodní rezervaci Obřany, Tesák nebo Smradlavá. Přírodní rezervace jsou současně útočištěm pro vzácné druhy rostlin. Narazit můžete na překrásné orchideje, mochny i keltské růže.

Zajímavé přírodní úkazy jsou k vidění v přírodní rezervaci Smradlavá. Nachází se zde skalní stěny, které jsou produktem charakteristického mrazového zvětrávání. Při návštěvě tak uvidíte zajímavá izolovaná skaliska, sutě a především puklinové jeskyně. Turisticky vyhledávaná je průchozí puklinová jeskyně Smrdutá, dlouhá 56 metrů. Vyznačuje se sněhobílým povrchem, který vznikl vymáčením a rozpouštěním horniny.

Chcete-li se dozvědět zajímavá fakta o Hostýnských vrších a okolí, můžete se vydat po jedné z několika naučných stezek. Oblíbená je přírodovědně historická naučná stezka Hostýnské vrchy, o kterou se stará sdružení pro ochranu přírody a Krajský úřad ZLKR. Trasa je dostupná na kole, pešky i na běžkách. Naučných stezek však najdete více, zmiňme naučnou stezku Lukov, Rusavské chodníčky nebo Chodník Masarykových.

Hrady a zámky Hostýnských vrchů

Pokud zavítáte do Hostýnských vrchů, nenechte si ujít návštěvu alespoň jednoho z několika hradů a zámků, které jsou v oblasti ukryté. Pokud se octnete v Bystřici pod Hostýnem, nezapomeňte navštívit zámek, ve kterém se mimo jiné nachází také část městského úřadu. Pochází z 15. století a v rukou města je postupně rekonstruován. Prohlídka zámku je zaměřena především na jeho historii a vývoj. V prostorách zámku se pravidelně pořádají různě zaměřené výstavy a expozice. Bystřice je městem nábytku, není tak překvapením, že je zde k vidění stálá expozice historického ohýbaného nábytku.

Zámek v Bystřici však není jedinou historickou stavbou, kterou stojí za to navštívit. Zmiňme především méně známé, přesto poutavé objekty – zámek a zámecký park v Přílepích, zříceninu hradu Lukov nebo zříceninu hradu v Obřanech, založeného kolem roku 1365 Bočkem z Kunštátu. Trosky tohoto hradu můžete najít asi 7 kilometrů od obce Chvalčov. V dobách minulých šlo o jeden z nejvýše umístěných hradů na Moravě.

Hostýnské vrchy – historické památky i lidové řemeslo

Celá oblast Hostýnských vrchů je proslulá stále živoucími tradicemi a lidovým řemeslem. Dokladem toho jsou valašské dřevěnice, které se dochovaly na Rusavě. V obci Rusava je k vidění řada původních valašských stavení. Máme tak jedinečnou možnost podívat se, jak vypadala tradiční architektura našich předků. V městech, spadajících do této oblasti, se také často konají různé trhy a přehlídky tradičních lidových řemesel.

Najdeme zde i spoustu mladších historických památek, obzvláště z období první a druhé světové války. Hostýnské vrchy byly totiž významným útočištěm partyzánů, proto zde zůstalo několik zachovalých partyzánských bunkrů. Stojí zde také pomníky, připomínající padlé hrdiny.

Hostýnské vrchy tvoří rozsáhlé teritorium, plné turistických atrakcí, historických památek i krás přírody. Díky tomu si může každý vybrat právě tu oblast, o kterou se zajímá, a vydat se po cestě, která pro něj bude přínosná. Nechejte se okouzlit Hostýnskými vrchy i vy a na několik dní do těchto končin zavítejte.

zdroj úvodního obrázku: moravske-karpaty.cz

Napsat komentář: Hostýnské vrchy lákají nádhernou přírodou i turistickými atrakcemi

RE: Hostýnské vrchy lákají nádhernou přírodou i turistickými atrakcemi

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.