další zvířátka

Proč kozlík lékařský pro kočky mazlíčky tak fascinuje? Obsahuje vysoce účinné látky, po kterých se kočka utluče

Máte doma kočku a chcete jí dopřát něco trochu jiného, co ji bude fascinovat a co ji naprosto okouzlí? Co takhle kozlík lékařský pro kočky? Jedná se skoro o magickou bylinku, která udělá s vaší kočkou divy. Působí na ni totiž jako droga, kterou chce neustále čuchat a vnímat. Kočky bylinky milují proto, že jim připomínají venkovní prostředí, a hlavně pro ty v bytě je kozlík lékařský výtečnou volbou.

Kozlík lékařský pro kočky je jako droga

Pokud jste o této bylince nikdy neslyšeli, měli byste zbystřit. Kozlík lékařský si zaslouží každý kočičí mazlíček. Je to velice oblíbená kočičí kratochvíle. Kozlíku se také jinak říká baldrián, kočičí kořen nebo odolen. Pod všemi těmito názvy se skrývá kočičí radost.

Ke kozlíku se váže zajímavá historie. Údajně jeho vůni nesnášeli čarodějnice, proto si ho lidé věšely na dveře. Pokud si jej vezmete domů, věřte, že se po něm kočka doslova utluče. Jaké má na ni účinky? Přímo magické.

Kozlík lékařský - účinky jsou naprosto neškodné

Kozlík lékařský má na člověka zcela opačné účinky než na naše kočičí mazlíčky. Zatímco nás uklidňuje a uspává, naše kočky jsou po něm jako u vytržení. Kočka se v bylince ráda válí, okusuje ji a je jako vyměněná. Probudí se v ní aktivní kočka, která vám vytře zrak. V chovatelských potřebách jsou běžně dostupné hračky pro kočky s kozlíkem lékařským. 

Jaké vybrat hračky pro vaše mazlíčky si můžete přečíst v našem článku: Jaké hračky pro koťata udělají vaším miláčkům radost?

Mnozí se obávají, že kočka může být po kozlíku zdrogovaná a že se jedná o nebezpečnou bylinku. Toho se ale nemusíte obávat. Kozlík lékařský je naprosto neškodný. Kočce jen navozuje pocit štěstí a radosti. Má totiž podobné účinky jako šanta kočičí.

Kozlík pro kočky: síla je v kořenech a oddencích

I když je kozlík nenápadná rostlinka, s vaší kočkou dokáže divy. Kde se skrývá její kouzlo? V kořenech a oddencích, jelikož právě zde je nejvyšší koncentrace účinných látek. Kozlík můžete koupit buď ve formě kapek v lékárně nebo si ho vypěstovat. Pokud chcete, aby měla vaše kočka silnější zážitek, rozhodně se dejte na pěstování.

Jak kozlík lékařský pro kočku pěstovat?

Nyní vám ukážeme, jak snadno se kozlík lékařský pěstuje na zahradě tak, aby z něj měla vaše kočka radost a mohla si jeho účinků užívat po celý den.

  • Potřebujete vlhké stanoviště, které bude v polostínu. Pěstovat ho ale můžete i v truhlíku doma nebo na balkoně či na terase.
  • Vlhká a humózní půda je to, co kozlíku prospívá.
  • Semena vyséváme na podzim nebo koncem léta. Vyklíčí vám asi za 3 až 4 týdny.
  • Na jednom místě můžete kozlík pro kočky pěstovat až dva roky.
  • Semena kozlíku můžete zakoupit na internetu nebo v zahradnictví.
  • Pokud se rozhodnete pro pěstování, využijte rostlinu také pro sebe. Tato bylinka je totiž takovým malým zázrakem i pro člověka.

Kozlík lékařský nejen pro kočky. Pomůže i páníčkovi

Kozlík má uklidňující účinek na nás páníčky. Působí proti nespavosti, bolestem hlavy, ale i nadýmání. Když ho budete pěstovat pro kočku, využívejte ho i vy. Klidně si ho usušte a udělejte si z něj čaj.

Udělat si můžete také tinkturu z kozlíku lékařského. Jak na to? 1 díl kozlíkového kořene a 6 dílů 60% lihu dáme do sklenice, uzavřeme a na dva týdny dáme na chladné místo. Každý den sklenici protřepeme. Vyrobenou směs poté prolisujte přes pasírovací pláténko.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte