Dysplazie kyčelního kloubu u psa se projevuje pomalou a špatnou pohyblivostí především zadních nohou.
27. 07. 2018 Přečteno: 1029x

Poplatek za psa nebo přihlášení psa je pro majitele nutností. Víte, jaké jsou další povinnosti majitele psa?

Pořídit si psího kamaráda je na jednu stranu velká radost a zábava, ale na druhou stranu to s sebou přináší také mnoho povinností. Těm se nemůže žádný majitel psa vyhnout, pokud nechce mít problémy se zákonem a platit různé pokuty. Rádi vám shrneme, jaké veškeré povinnosti majitele psa na vás čekají, abyste nebyli překvapeni a abyste dopředu věděli, do čeho při koupi psa jdete.

Přihlášení psa je prvním krokem

Když si donesete pejska domů, prvním krokem by mělo být přihlášení psa. To je potřeba provést do tří měsíců stáří pejska. Pokud si pořizujete již dospělého psa, musíte jej přihlásit ihned. A kde to provést? Vždy na městském úřadě v místě bydliště, poté musíte ještě navštívit finanční odbor kvůli poplatkům.

Čtěte také:

Cestování se psem po ČR i v zahraničí – tipy a rady, které vám ušetří starosti

Poplatek za psa se platí jednou za rok

Po přihlášení psa je potřeba, abyste za něj zaplatili poplatek. Čím více pejsků máte, tím více platíte. Platíte vždy v místě trvalého bydliště. Povinnost padá na toho, kdo je nahlášen jako majitel psa. Potřebovat budete občanský průkaz, někdy i očkovací průkaz pejska. Důchodci musí doložit důchodový výměr, protože poté je poplatek za psa nižší.

Výše poplatku za pejska se liší podle místa bydliště. Například v Praze a Brně je poplatek za psa 1 500 korun, a za každého dalšího již 2250 Kč. Obecně platí, že pokud je obec nebo město menší, platíte také méně. Jakékoliv změny je potřeba uvádět, takže pokud se přestěhujete nebo pejsek změní majitele, je vaší povinností to ohlásit.

Povinné očkování

Abyste uchránili pejska, sebe i okolí od mnohých zákeřných nemocí, je potřeba pejska očkovat. Povinné očkování je proti vzteklině, jelikož je nadmíru nebezpečná. A to protože se snadno přenáší na člověka. Očkování se provádí u štěněte a opakuje se v pravidelných intervalech.

Existuje i celá řada nepovinných očkování, nad kterými byste měli také zapřemýšlet. Příkladem je očkování proti psince, zánětu jater nebo parvoviróze.

Pes v zahraničí

Jestli se vydáváte s pejskem na dovolenou do zahraničí, musíte mít s sebou pas zvířete a jeho očkovací průkaz. Nutné je i označení pejska mikročipem, díky kterému vždy bezpečně naleznete ztraceného pejska i v zahraničí. Cena se pohybuje okolo 1 tisíce korun a více.

Při cestování se psem platí mnohá pravidla

Pokud cestujete se psem v autě, musíte jej zabezpečit, protože nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče. Malého pejska můžete dát do přenosného boxu, velké psy poté musíte připevnit. K tomu se používá speciální postroj, který se připíná k bezpečnostnímu pásu. Psa nikdy nemůžete nechat jen tak volně pobíhat po voze!

Pokud cestujete v hromadných dopravních prostředcích, poté musíte psa opatřit ještě náhubkem a musíte jej mít uvázaného na vodítku. Za pejska také musíte často zaplatit i cestovní lístek.

Chraňte psa před týráním

Vaší povinností jako majitele psa je také chránit zvíře před týráním. Každý je povinen zabezpečit pejskovi podmínky vhodné k životu a pro zachování jeho fyziologických funkcí. Majitel musí obstarávat jeho biologické potřeby tak, aby nedocházelo k utrpení, bolesti nebo poškození zdraví zvířete.

Dodržujte zákazy vstupu psů

Pozor si dávejte i na to, jaké místa můžete s pejskem navštívit. Mnohá města i obce mají dokonce ve vyhlášce stanoveno, kdy a kde může pes pobíhat jen tak na volno a jaká místa může navštívit. Dbejte především na to, aby váš pejsek nemohl při procházce někomu ublížit, a to jak jiné osobě, tak i zvířeti. Nezapomínejte, že jste za něj zodpovědní právě vy sami.

Povinnost zabezpečit psa proti úniku

Mezi další povinnosti majitele psa patří i zabezpečení proti úniku. Jestli máte pejska na zahradě, musíte ji zařídit tak, aby z ní nemohl pes utéct a někoho napadnout nebo způsobit nějakou škodu. V opačném případě se totiž dopouštíte přestupku a hrozí vám sankce.

V případě újmy je nutné nahradit škodu

Pokud se pejsek vymkne vaší kontrole, na někoho zaútočí nebo poškodí cizí věc, majitel psa je povinný uhradit vzniklou škodu. Proto dodržujte výše popsané rady ohledně náhubků, vodítek a vstupu psů na zakázaná místa. Jen tak se můžete vyhnout nepříjemný problémům a ohrožení života někoho ve vaší blízkosti.

Po svém pejskovi uklízejte

Na závěr je nutné upozornit na věc, kterou majitelé psů často opomíjejí. Za svého pejska musíte také řádně uklízet. Pokud s ním jdete na vycházku po městě nebo i do parku, vždy po něm sbírejte jeho výkaly. Nikdo přeci nechce chodit po znečištěných ulicích.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo