Adopce osamělých pejsků
19. 07. 2021 Přečteno: 1897x

Osamělých psů k adopci je mnoho. Jak se o takového pejska postarat?

Koupě štěněte je nejjednodušší způsob, jak si pořídit psa. I starší psi však z různých důvodů potřebují změnit domov a pána. Byť mohou mít strach, zhoršené zdraví nebo nějaké svoje vrtochy, neunaví vás za to svou zvídavostí a destruktivitou. Hlavním důvodem však je, že adopce psa z útulku nebo přímo od majitele je velice dobrý skutek. Nenechme psy trpět samotou!

Jak připravit domov psovi z útulku?

Péče o psa začíná ještě před tím, než si ho přivedete. Musíte totiž pečlivě zvážit, jakého byste si představovali co do velikosti a aktivity, a uzpůsobit tomu prostředí. Máte-li zahradu, ujistěte se o neproniknutelnosti plotu a pořiďte boudu, raději větší než menší. V bytě je třeba určit psovi místečko a zajistit mu pelíšek.

Ve všech případech je nutné, aby pes měl stálé místo s miskou na vodu a na žrádlo. Nemáte-li ještě zkušenost s péčí o psa, přečtěte si něco o kvalitním krmení a vyberte takové, které bude zdravé i chutné. Pejsek také potřebuje hračky, aby se nenudil.

Čtěte také:

Je v plánu adopce psa? Starý pes nám dá dvakrát tolik lásky

Při vybírání byste měli mít možnost si pejska půjčit a projít se s ním. Když už máte vyhlédnutého psa, můžete koupit domů správnou velikost obojku a vodítka. Některým plemenům se však lépe chodí v postroji.

Byrokratická stránka adopce chrání psí práva

Útulkoví psi bývají registrovaní a očkovaní. Poté, co vyřídíte papírování, je pes přepsán na vás spolu se všemi povinnostmi. Součástí toho je smlouva s požadavky na péči o psa, které musíte dodržovat. Můžete ji dostat také přímo od majitele, který se o psa už nemůže starat. Dárce, který vám ji vystaví, tím dokazuje svou lásku ke zvířeti a vy podepsáním potvrdíte, že to se zvířetem myslíte vážně.

První společná návštěva veterináře

Psi k adopci by obvykle měli být zdraví – dobrý útulek se totiž snaží o zvířata pečovat co nejlépe. Pejsci zachránění ze špatných podmínek obvykle procházejí nejdříve léčbou a zotavením, než se začnou nabízet. Přesto vezměte psa i jeho očkovací průkaz a vyrazte na veterinu.

Přece jen nevíte úplně jistě, kdy váš pes u veterináře byl naposledy. Obzvlášť pokud ho máte přímo od majitele, je pravděpodobnější, že se něco mohlo opomenout. A hlavně už budete mít z krku přeregistrování psa k novému veterináři. Veškeré záznamy pak bude mít zvěrolékař kdykoliv po ruce.

Počáteční psychická péče o psa z útulku

Podle povahy a okolností jsou psi k adopci buď nedůvěřiví, nebo naopak skáčou radostí. V obou případech však musíte ze začátku trpělivost. Bydlíte-li sami nebo víte, že vašemu psovi konkrétně svědčí mít jen jednoho pána, není od věci si vzít volno z práce. Ne abyste psa celou dobu obtěžovali, ale abyste mohli poskytnout jakoukoliv společnost, o kterou dřív osamělý pes bude stát. Také si na vás lépe zvykne.

I když se zvíře bojí a krčí se nebo na vás vrčí, je nutné zachovat klid. Nedělejte žádné prudké pohyby a snažte se nezvyšovat hlas, pokud pes nedělá něco opravdu hrozného. Mluvte na něj klidným hlasem, ale hladit ho začněte teprve tehdy, až za vámi sám přijde.

Přečtěte si také: Je pes z útulku opravdu nebezpečný a nemocný? 9 nejčastějších mýtů o psech z útulku

Výcvik a rutina osvojeného psa

Někteří psi jsou dobře vycvičení, jiní jsou naučení aspoň na „sedni” a „ke mně”, jiní ani to ne. To sami snadno zjistíte. Výcvik je nejen důležitý pro ovladatelnost psa, ale také upevní váš vztah. Dospělý pes se může učit skoro stejně rychle jako štěně, stačí chtít.

Z počátku je důležité psa často chválit a za všechno, co udělá dobře (i za všechno špatné, co neudělá) dávat pamlsky. K výcviku totiž potřebuje dobrou motivaci. Pes by také měl mít rutinu, a to nejen s výcvikem, ale i s krmením a procházkami. Pomůže mu to od nejistoty, kterou mohl kdysi zažívat.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Kdy odstavit štěně od mámy?

Štěně k odstavu má zákonem pevně daný věk a každý chovatel se zavazuje k dodržování tohoto termínu. Jak staré štěně si tedy můžete od chovatele odvést? Podívejme se nejprve, jak to umí příroda sama a co lze z chování psů vypozorovat?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…