další zvířátka

PR článek

Kmenové buňky – k čemu se používají ve veterinární medicíně?

Využití kmenových buněk ve veterinární medicíně dnes už není žádná novinka. Jejich nasazení může velmi zásadním způsobem usnadnit a zkrátit léčbu nemocného zvířátka, a v mnoha případech našeho čtyřnohého parťáka úplně vyléčit. Navíc výzkum kmenových buněk stále pokračuje, takže můžeme očekávat, že okruh nemocí a zvířecích druhů, pro které je tato léčba vhodná, se bude i nadále rozšiřovat. Mezi nejčastější oblasti, ve kterých se dnes tato léčba využívá patří:

Autoimunitní onemocnění a alergie

Kmenové buňky dokáží ovlivňovat imunitní systém, což lze velmi dobře využít při léčbě autoimunitních onemocnění (onemocnění, kdy se organizmus „zblázní“ a bojuje sám proti sobě). Autoimunitní onemocnění se objevují nejen u psů, ale i u koček a koní. Běžná léčba většinou zahrnuje celoživotní podávání léků na snížení imunity. Kmenové buňky podávané přímo do žíly mohou přispět ke snížení projevů těchto onemocnění a k léčbě alergií.

Ortopedie

V ortopedii se kmenové buňky používají především k léčbě psů a koní. U psů se jedná většinou o léčbu šlach, kloubů a přilehlých tkání. Díky svým vlastnostem mohou kmenové buňky působit nejen při běžných degenerativních kloubních onemocněních, jako je například osteoartritida u psů, ale také jako jeden z léčebných postupů při imunitně způsobené revmatoidní artritidě. Kmenové buňky se podávají většinou přímo do kloubů, nebo do žíly, případně oběma způsoby. U koní se tato terapie využívá pro léčbu poškození šlach, schvácení kopyt - tedy zánětu kopytní škáry (laminitidy) a osteoartritidy.

ron-fung-VQJXJ4IaU_o-unsplashSvé uplatnění najdou kmenové buńky především v ortopedii.

Další oblasti, ve kterých se léčba kmenovými buňkami aplikuje jsou:

Léčba očí

Úspěšně se léčí například onemocnění rohovky (eozinofilní keratitida) u koček a koní, poškození sítnice, zánět v oku. Léčba se používá i pro regeneraci oka po poranění, což je velmi běžné například u koní. U psů se kmenové buňky používají při léčbě syndromu suchého oka, kdy u méně poškozených očí dochází k úplné regeneraci rohovky a u těžších případů k velmi zásadnímu zlepšení.

kim-davies-fEK4jvgnApg-unsplashMezenchymální kmenové buňky pomáhají léčit zánět rohovky a nemoci očí u koček.

Stomatologie

Kmenové buňky mají využití také ve stomatologii. Používají se k léčbě zánětu dásní u koček a zánětlivém onemocnění zubů a přiléhající tkáně, tak zvané paradontóze, u psů. Navíc zkušenosti s léčbou parodontózy u psů se dají velmi dobře přenést také do lidské medicíny a zúročit při léčbě paradontózy u lidí.

Kardiologie a neurologie

Významnou roli hrají kmenové buňky v kardiologii a neurologii. V kardiologii se léčba zaměřuje především na dilatační kardiomyopatii, což je degenerativní onemocnění srdce, při kterém dochází k rozšíření dutin srdce následkem závažného postižení srdečního svalu, a na poinfarktové stavy. A to jak u lidí, tak u zvířat.

V neurologii byl velkým přínosem objev schopnosti mezenchymálních kmenových buněk přeměnit se do neuronů. Toho se vědci snaží využít i při léčbě zvířat, například psů se spinálním poškozením. Kmenové buňky se používají také k léčbě zánětu míchy a mozkového kmene (myeloencefalitis). V případě tohoto onemocnění bylo zjištěno zlepšení stavu léčeného zvířátka během dvou let.

dog-and-cat-211503_1920Léčba mezenchymálními kmenovými buňkami je výhodnější než dlouhodobá standardní léčba chronických nemocí léky.

Pokud vám veterinář navrhne pro vašeho mazlíčka léčbu mezenchymálními kmenovými buňkami, rozhodně stojí za to ji zvážit. Terapie sice není laciná, většinou se pohybuje v řádu nižších desetitisíců korun, ale v případě chronických onemocnění bývá tato léčba výhodnější než dlouhodobá standardní péče, která zvířátko i majitele často víc zatěžuje.

V České republice léky z mezenchymálních kmenových buněk pro veterináře připravuje Medicínské centrum Praha v rámci projektu Avecell. Více informací o tomto projektu naleznete na stránce: www.avecell.cz.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

  • Nemoci kůže u psa: svědění,…

    Dobrý den, jak poznáme, zda jde o alergii na vnější vlivy anebo např. hormonální disbalanci - projevy mohou být podobné, podle obrázků tu…

  • Pomoc, můj pes trpí…

    Otázkou je, od čeho ty potíže jsou. Zda žaludeční, alergie nebo psovi prostě něco nesedlo. V tomhle je asi jediný řešení dieta,…

  • Má váš pejsek alergii?…

    Nás tříletý stafort má alergii na kuřecí, hovězí a vepřové. Dlouho jsme nevěděli co s tím a pomohla nám právě až změna krmiva.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte