Hlavička

Klimakterium nemusí být noční můrou pro vás ani pro vaše okolí

8. 4. 2015

Klimakterium neboli menopauza je období, které mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života prožije každá žena. Takzvaný ženský přechod bývá sice doprovázen spoustou nepříjemných fyzických i psychických změn, ale nejedná se v žádném případě o nemoc. Klimakterium je naopak přirozeným a normálním fyziologickým procesem, při kterém ženské pohlavní orgány ztrácí svoji funkčnost, vaječníky přestávají produkovat pohlavní hormony a žena začíná být neschopna reprodukce.

Přechod mezi dvěma etapami ženského života

Klimakterium se lidově nazývá přechodem nejspíše právě proto, že v tomto období žena přechází ze svého plodného období do období, kdy už u ní reprodukce možná není. Přesný věk této životní události je značně individuální. Velký vliv však hraje dědičnost, je tedy pravděpodobné, že u vás klimakterium nastane přibližně ve stejném věku, jako u vaší matky.

Jak poznáte, že u vás klimakterium začíná probíhat?

Průběh klimakteria je samozřejmě, stejně jako jeho doba trvání, individuální. Zatímco některé ženy na sobě zpočátku změny ani téměř nepostřehnou, pro jiné může být už i začátek klimakteria bouřlivý a příznaky klimakteria jsou zcela evidentní. Prvotním příznakem klimakteria bývá čím dál častější přecitlivělost, náladovost, deprese a celkové psychické nepohodlí. Klimakterium o sobě často dává vědět také prostřednictvím častého pocení a návalů horka. Ženy také trpívají nespavostí, bolestmi hlavy, páteře a kloubů, bušením srdce, závratěmi a dalšími příznaky.

Příznaky klimakteriaMezi příznaky klimakteria mohou patřit náladovost, deprese, návaly horka a podobně.

Co se vlastně v těle děje při klimakteriu?

Samotné klimakterium je období, kdy vaječníky přestávají produkovat pohlavní hormon estrogen. Ten ovlivňuje spoustu procesů v těle a jeho úbytek tedy způsobuje značné změny.

Jaké změny na sobě žena díky klimakteriu pozoruje?

Nejmarkantnější změnou v období klimakteria je vymizení menstruace. Tento proces je postupný a může trvat i několik let. Nejdříve začne být menstruace nepravidelná, nakonec vymizí zcela. Klimakterium má za následek často také tělesné změny, ať už proporční (časté přibírání na váze), kožní či jiné. Během klimakteria se urychluje stárnutí kůže i sliznic a může docházet také k vypadávání vlasů nebo zubů. Neblahý vliv má klimakterium také na sexuální život. Většinou během klimakteria u žen totiž dojde ke zmenšení či úplné ztrátě libida.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

SKOŘICE mletá BIO 100g EV

Pravá bio skořice mletá na dochucení sladkých jídel Pravá skořice (z…

Cena: 49 Kč  68 Kč 

Rýže BASMATI 5kg Pákistán

VÝHODNÉ BALENÍ! Kvalitní himalájská rýže Basmati ve výhodném balení…

Cena: 369 Kč  419 Kč 

Opalovací mléko dětské SPF50, 200ml

Vysoká ochrana citlivé pokožky při opalování Dětská pokožka je jemná a…

Cena: 258 Kč  338 Kč 

Solný polštář nahřívací velký

Nahřívací polštářek s himalájsou solí, přikládá se na bolavá místa na…

Cena: 159 Kč  199 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte