Ovoce místo cukroví: Čerimoja patří mezi nejsladší ovoce na světě

img
26. 12. 2023

Čerimoja je lahodně sladká a její chuť lze popsat také jako sametově karamelovou. Na rozdíl od běžných sladkostí nebo vánočního cukroví, však Čerimoja dodá tělu i spoustu cenných látek a je zdraví prospěšná. Ochutnáte ji?

Čerimoja pochází z Jižní Ameriky, kde roste zejména v Andských údolích Ekvádoru a Peru. Pěstovali ji již staří Inkové. Nejvíce se pěstuje především v subtropických horských oblastech, dnes především ve Středomoří. 

Tajemná čerimoja

A co to ta čerimoja vlastně je? Jde o stálezelený keřovitý strom dosahující výšky až šest metrů. Rostlina má tmavě hnědou kůru, která je u mladých rostlin hladká a u starších pak vrásčitá. Květy mají tmavě hnědou, žlutou nebo purpurovou barvu. Plody jsou zelenohnědé, kulaté, protáhlé či srdcovité. Mají výraznou kresbu a ty největší mohou mít na váhu i dva kilogramy

Čtěte také:

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet

Granátové jablko alias král ovoce. Jeho léčivé účinky vás ohromí!

Čerimoja a její výživové hodnoty

Uvnitř plodu je bílá, narůžovělá či nažloutlá dužina, máslově měkká, která se jí a je velmi lahodná. Čerimoja obsahuje až dvacent procent hroznového cukru, dále vlákninu, provitamín A (beta-karoten), vitamíny skupiny B, vitamín C, fosfor, vápník a pektin. I přes svou hutnou konzistenci má ovoce nízký obsah tuku, přibližně asi 0,7 procenta. Energetická hodnota je ve 100 gramech přibližně 100 kalorií. Je tedy vhodná i pro ty, kteří se snaží zhubnout. V dužině se pak ukrývají ještě malá černá lesklá semena. Ale pozor – ty jsou ve větším množství jedovatá! 

Zralá čerimoja jako pochoutka i lék

V obchodech u nás je čerimoja poměrně vzácná, ale dá se sehnat ve větších supermarketech. Dováží se sem nejčastěji ze Španělska. Plody jsou totiž značně citlivé na převoz, rychle se kazí a špatně uchovávají, takže se musí sklízet ještě nezralé. A právě v tomto stavu bývají často k mání i v obchodech – pak je nutné nechat ovoce ještě několik dní dozrát na kuchyňské lince. Nezralé plody totiž chutnají trpce. Že je ovoce akorát uzrálé, poznáme tak, že nám slupka půjde zlehka sloupnout.

Čerimoja se dá snadno pěstovat i v našich podmínkách

Zralé plody po oloupání rozřízneme a dužinu vydlabeme lžičkou. Dužinu je možné využít rovněž do ovocných salátů, nápojů či domácí zmrzliny. Dá se z ní vyrobit džem nebo osvěžující šťáva. 

Čerimoja a pěstování u nás

Výhodou tohoto exotického ovoce je, že si jej můžeme vypěstovat i sami doma. Pro začátek si sežeňte v obchodě jeden plod a dále pak už můžete snadno pěstovat ze semen. V jednom plodu přitom najdeme desítky semínek, která lze využít. Klíčivost každého z nich je až 80 procent. A jak na to? 

Semena z dužiny vydlabeme, omyjeme a necháme cca týden volně schnout. Poté si připravíme hlubší květináč nebo truhlík se zeminou. Ta by měla být už navlhčená. Asi tři centimetry hluboko umístíme semena a lehce pokryjeme opět navlhčenou zeminou. Nádoba se semeny by měla být ideálně v teple, nejlépe přímo u topení. Rozhodně ne na přímém slunci. Nezapomínáme pravidelně zalévat, ale nepřeléváme. Je vhodné alespoň jednou za měsíc hnojit organickým hnojivem. Po sedmi až deseti dnech bychom již měli vidět první klíčky a do měsíce by rostlina měla mít i první větší listy. Do jednoho roku doroste až metr do výšky. Péče o ni není náročná, se vším si poradí sama a pěstování zvládne i úplný začátečník

Čerimoja i jako účinný repelent

Vzhledem k tomu, že semena obsahují větší množství alkaloidů, využívali je jihoameričtí indiáni jako účinný insekticid. Semena upražili, roztloukli a smíchali s tukem. Tuto mastnou směs pak využívali jako prostředek proti kožním parazitům (vši, blechy a další). 

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Ovoce místo cukroví: Čerimoja patří mezi nejsladší ovoce na světě

RE: Ovoce místo cukroví: Čerimoja patří mezi nejsladší ovoce na světě

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.