Zubaři z ciziny mají těžší získat povolení k vykonávání povolání v ČR

PR článek

DSC_7491Zubní ordinace Devident nabízí špičkové služby.

Nezřídka zajišťují v České republice stomatologickou péči zubní lékaři ze zemí bývalého Sovětského svazu. V dnešním globalizovaném světě je snadnější přesídlit se do atraktivní země, která nabízí vyšší platy než země mimo Evropskou unii. Často se tedy čeští pacienti mohou v zubních ordinacích setkávat s lékaři ukrajinského nebo ruského původu, ale také z ostatních slovanských zemí. Česko se svou ekonomikou blíží západním zemím, zároveň leží ve střední Evropě a svým jazykem je ostatním slovanským jazykům velmi blízká. Mnoho mladých lékařů volí právě Českou republiku jako ideální zemi pro výkon svého povolání, jelikož při nedostatku českých lékařů pomáhají zlepšit dostupnost stomatologické péče.

Legislativní rámec klade velký důraz na kvalitu odborných znalostí stomatologa 

Ukrajina a ostatní země bývalého Sovětského svazu nejsou zeměmi Evropské unie, a proto české zákony důrazně dbají na zajištění potřebných odborných znalostí pro výkon tohoto povolání. Zubař je lékařem, stejně tak jako praktický lékař či chirurg. Jeho prací je léčit lidský chrup a je nutné, aby byla zajištěna úroveň kvality poskytování služeb. To je v ČR zajištěno absolvováním tzv. aprobační zkoušky, kterou musí absolvovat každý lékař, jehož vzdělání pochází ze země mimo EU.

Zkouška pro lékaře cizince se kromě odborných znalostí skládá i z českého jazyka

Samotná zkouška má podle Ministerstva zdravotnictví čtyři části, jejichž úspěšné složení je předpokladem pro výkon zubního lékařství v ČR. Prvními dvěma částmi jsou písemné testy z odborných znalostí, českého systému zdravotnictví a jeho legislativy. Další podmínkou je absolvování pětiměsíční praxe v některém zdravotnickém středisku v České republice a vypracování pěti studií, které se stanou součástí poslední, čtvrté, ústní části zkoušky. Ta se skládá výhradně v českém jazyce. Doposud mohl uchazeč o toto povolení zkoušku neomezeně opakovat i požadovat prodloužení pro praxi. Novela zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, účinná od 1. 7. 2017, proces získání oprávnění velmi ztížila.

Novela zákona by mohla vést ke zhoršení situace v dostupnosti stomatologické péče

Získání aprobační zkoušky je bezpodmínečně nutné k výkonu povolání na území ČR. Jestliže se proces zkoušení dramaticky ztíží, může dojít k úbytku zubařů v celé republice. Ústní část zkoušky bude nyní celá v češtině, a to včetně odborných termínů a profesního vyjadřování. Problémem tedy nemusí být nedostatečná kvalifikace uchazečů, ale snad to, že nejsou rodilými českými mluvčími. Dříve postačovala běžná úroveň komunikace v češtině, která zajistila komfortní domluvu s pacienty. Lékařská terminologie v českém jazyce může mnoho nových zubařů odradit a Česká republika přestane být pro talentované zubaře atraktivní zemí.

DSC_7583Zubní ordinace v Praze a Příbrami

Zubní ordinace Devident nabízejí špičkové služby v Praze 10 a Příbrami

Zájemci o zubní péči se mohou registrovat u společnosti Devident, která nabírá nové pacienty v Praze i Příbrami. Tým lékařů se skládá z pěti mladých stomatologů, kteří se neustále vzdělávají v oblasti zubní prevence, orální chirurgie nebo implantologie. Kromě samotných zákroků na zubech se lékaři věnují i bělení zubů a dentální hygieně, která pomáhá předcházet tvorbě zubních kazů.

Nejdůležitější je pro zubaře spokojený pacient

Pravidelná návštěva u zubaře může být pro někoho velmi nepříjemným zážitkem, ale v zubních ordinacích Devident dbají právě na individuální přístup ke každému jednotlivci. Každému sestaví léčebný plán přímo na míru podle konkrétního problému s možností výběru několika variant například s ohledem na finanční dostupnost jednotlivých zákroků. Základem kvalitně provedeného zákroku je jeho bezbolestnost. Součástí ordinace jsou moderní přístroje včetně rentgenu nebo sterilních chirurgických nástrojů. Lékaři svým pacientům věnují dostatek času, který je k vyšetření i k samotnému zákroku nutný.

Bezproblémová telefonická komunikace nebo online objednání termínu vyšetření

Společnost Devident klade důraz především na flexibilitu a kvalitu poskytovaných služeb. Běžné je sjednání termínu vyšetření přes internet nebo telefonicky, a to s krátkou objednací lhůtou nejen v akutních případech. V blízkosti obou zubních ordinací jsou parkoviště pro snadný přístup pacientů. Navíc tým těchto lékařů spolupracuje se všemi zdravotními pojišťovnami, poskytuje lékařskou péči pro děti i dospělé a disponuje vlastní moderně vybavenou zubní laboratoří.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den, mám dotaz , který se týká léčebného plánu. Musím jej hned podepsat a nebo mám nějaký čas na úvahu a čím se podpisem zavazuji. Děkuji.

Zubařů je u nás nedostatek, pokud je pan doktor dobrý, neměly by se mu dávat zbytečné administrativní překážky působení. Kam pak půjdeme s bolestí zubů?


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte