Životodárná ašvaganda

asvagandaasvagandaAšvaganda je považována ze velmi důležitou bylinu v systému ájurvédské medicíny. Její používání je známé již několik tisíc let. Říká se jí také "Indický ženšen".

Je to polokeř vysoký asi 1,2 metru, pocházející ze severozápadní Indie. Sbírá se jeho kořen, který se používá k léčebným účelům.

Ašvaganda v dávných dobách

Ze starých spisů víme, že byla považována za zázračný životodárný prostředek a tonikum. Užívala se hojně jako afrodisiakum, za účelem prodloužení erekce a přidávala se do nápojů lásky. Používala se též jako vykuřovadlo.

Léčivé účinky ašvagandy

Z prokázaných klinických účinků je známo, že rostlina působí jako harmonizér ženšenového typu s posilujícími a tonizačními účinky, dále jako sedativum, prostředek protizánětlivý a imunomodulátor, podporující vlastní obranné síly organismu. Jako adaptogen usnadňuje přizpůsobení organismu v obtížných situacích a zvyšuje odolnost proti fyzickému a psychickému stresu. Ašvaganda působí též jako antidepresivum. Má detoxikační účinky. Formou tinktury působí antibioticky.

V ájurvédské medicíně je ašvaganda využívána k léčbě astmatu a bronchitidy. Dobře působí při léčbě lupénky a revmatismu. Podporuje též možnost otěhotnění.

V lidové medicíně se hojně užívá při rekonvalescenci po těžkých nemocích, při fyzickém či duševním vyčerpání. Utišuje záněty a snižuje vysoký krevní tlak.

Ašvaganda zpomaluje stárnutí

Prokázán byl také pozitivní vliv kořene na některé funkce mozku, jako je zlepšení schopnosti získávání informací a jejich uchování. Zlepšuje fyzickou i duševní kondici starých lidí, zpomaluje procesy stárnutí. Léčí nespavost a dobré výsledky byly dosaženy i při léčbě senilní demence, provázející těžší formy arteriosklerózy. Antioxidační působení ašvagandy je založeno na neutralizaci volných radikálů, které se pohybují v lidském těle a tím chrání buňky organismu před jejich negativním vlivem.

asvaganda 1asvaganda 1

Ašvaganda zlepšuje krvetvorbu

Zlepšuje tvorbu červených i býlích krvinek. Harmonizuje krevní obraz, vykazuje kladné imunostimulační účinky na aktivitu kostní dřeně, zejména při poškození krvetvorby cytostatickou léčbou.

Ašvaganda působí proti rakovině

Ve vyšších dávkách působí ašvaganda protinádorově. Velmi vhodné je podávání ašvagandy současně s ozařováním a chemoterapií, což jednak prohlubuje protinádorový efekt uvedené léčby a současně snižuje její nežádoucí účinky. Mimořádně účinná je kombinace ašvagandy se ženšenem, případně ještě se včelí mateří kašičkou a pylem.

Jak se ašvaganda užívá

Tradičně se ašvaganda užívá povařením v mléce nebo jako čajový nálev. Odvar se podává 2-4 x denně po 200 ml. Při pomocné protinádorové léčbě můžeme dávku až zdvojnásobit. Kořen Withania somnifera lze také žvýkat. V současnosti se často prodává drcený v kapslích. Denní dávka drogy by neměla překračovat množství 3 gramů. Ašvagandu můžete zakoupit v našem internetovém obchodě ve formě kapslí, prášku nebo bylinné kávy.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 10113x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tuhle kytičku mám doma od léta. Vypadá přesně jako na horním obrázku, plody má stejné. Dokonce i teď v zimě stále kvete.
Lze z Withanie používat k léčbě i jiné části než kořen? Pokud ano, jak a na co se nejvíce hodí?
Předem děkuji za odpověď (a jestli to jde, tak také za její odeslání na můj e-mail)

A nemáte doma spíš mochyni? Ty se u nás pěstují běžně.


Doporučujeme k tématu

Aimil Ashwagandha 60kps.

REGENERACE ORGANISMU Ashwagandha je v ajurvédě přírodní adaptogen, který…

Cena: 239 Kč

Aimil AmlycureEU činnost jater

Aimil AmlycureEU je ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných extraktů,…

Cena: 395 Kč

Amil NeeriEU činnost ledvin

Amil NeeriEU je bylinný Ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných…

Cena: 395 Kč

Aimil AmytrolEU hladina cholesterolu

Aimil AmytrolEU je bylinný Ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných…

Cena: 395 Kč

BIO Aktivní dlouhověkost (GUDUCHI) 60kps.

Guduči neboli Amrita v kapslích Složení 1 kapsle: 350 mg (prášek) 100% BIO…

Cena: 239 Kč

Černucha setá - Kalonji 60kps. HN

Černucha setá (Kalonji) má vliv na normální hladinu cukru v krvi Obsah: 60…

Cena: 249 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte