Žárlíte? Je vám partner nevěrný? Více si věřte!

Marta NěmečkováŽárlivost a sebedůvěra k sobě mají blíž, než se na první pohled zdá. Podíváme-li se pod pokličku žárlivosti, najdeme pocity strachu. Ty pramení z obav, že pro vašeho partnera existuje atraktivnější a zajímavější protějšek a vy tak vidíte svého soka v lepším světle než sami sebe sebe. Prožíváte nedůvěru, ohrožení a strach ze ztráty, který nahlodává vaše mínění o sobě a vede k pocitům méněcennosti. Vyvstává potřeba jednat, která často míří špatným směrem.

Žárlivý nebo podváděný člověk se pokouší svého rivala shazovat, ponižovat a intenzivně si vynucuje od svého partnera pozornost a projevy lásky, nebo se mu snaží všemožně zavděčit. Navzdory svému záměru se ale více a více degraduje. Láska ze vztahu vyprchává nebo není upřímná a opravdová. Žárlivec si však nemůže pomoct, protože nevidí jiný způsob, jak svou silnou potřebu být milován, získat přirozeně, ač právě po tom velmi touží.

Ve chvíli, kdy situace je hodně závažná, se žárlící nebo podváděný člověk pokouší vztah udržet za každou cenu s pocitem, že už nemá co ztratit. Přichází na řadu výhrůžky, sledování partnera mimo domov nebo kontrola jeho osobních věcí. Tato opatření už vůbec nemohou vést k obnovení partnerské lásky a důvěry. Propast mezi partnery se naopak prohlubuje a žárlící člověka upadá do stále silnějších pocitů strachu, ohrožení, bezradnosti a ztráty důvěry v sebe i v partnera. Žárlící nebo podváděný jedinec má pocit, že ať dělá cokoliv, pro svůj protějšek není dost dobrý a prožívá prohru a ztrátu své hodnoty.

Jak na žárlivost a nevěru

Klíč k partnerské lásce a pocitu vzájemné důvěry přitom není těžké nalézt. Jak se k vám chovají lidé, včetně partnera či partnerky, je totiž už jen zrcadlením toho, jaké mínění o sobě sami máte a jak si sebe vážíte. Prožíváte-li pocity méněcennosti a nevěříte-li si, nemá vás za co obdivovat, ctít a milovat ani váš partner.

Cesta k láskyplnému vztahu, k odbourání vlastní žárlivosti nebo k ukončení nevěry partnera, vede přes uzdravení vlastního sebevědomí a získání plné důvěry v sebe a ve svoji hodnotu. Jedině spokojený člověk, který si věří, vnímá také svoji důležitost jak pro sebe, tak i pro druhé a může prožívat plnohodnotný partnerský vztah, založený na důvěře a lásce. Naučit se napřed věřit sám sobě je základem pro všechny další vztahy, včetně toho partnerského.

Osobní klid a důvěra v partnera je tudíž nezávislá na tom, kde partner zrovna je, s kým je, anebo jestli se opozdil s příchodem z práce. Přestane-li člověk tahat za krátký konec provazu, přirozeně může žít ve spokojeném a láskyplném vztahu.

Marta Němečková


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1164x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte