Zahrada v září

Zahrada v září

 

Nastává "Babí léto" a my můžeme vychutnávat radost z hojnosti úrody. Ještě než začneme sklízet, dáme si nejprve do pořádku skladovací prostory. Většinou je to sklep, úroda nám ale vydrží také na balkoně, pokud nejsou velké mrazy. Sklep bychom měli vybílit a pokud se v něm objevují plísně, tak použijte na bílení vápno s přídavkem 0,5 % modré skalice.

Sklízíme úrodu

Naši předkové velmi dobře věděli, že Měsíc má vliv nejen na růst a zrání rostlin, ale také na hnojení, sklízení, zavařování a sušení úrody. Proto se sklízením úrody nespěchejte a počkejte na vhodný den. Který den to je, to vám poradí lunární kalendář.  Plody sklízíme jemný pootočením, aby nám vklouzly do dlaně. Na uskladnění vybereme pouze zdravé plody. Ukládáme je do nízkých dřevěných bedýnek, ve kterých je několik dní necháme ležet. Poté je uklidíme do sklepa. Jestliže nemáme sklep, plody uložíme do bedýnek vystlaných senem nebo slámou.

Čistící práce

V  zahradě odstraňujeme suché větve z ovocných stromů. Odstraníme také zbytky košťálovin, jelikož košťáloviny trpí řadou nemocí, které přetrvávají v půdě. Sbíráme průběžně semena letniček a řežeme květiny na na sušení. Zbytky rostlin odstraníme, aby nám jejich semena nezaplevelila záhony, dáme je na kompost. Na uvolněné záhony můžeme ještě vysadit jarní cibuloviny nebo dvouletky. Nevyužité záhony osejte zeleným hnojením. Dobře poslouží hořčice, pohanka, vojtěška, špenát, komonice, jetel nebo svazenka, která v zimě ochrání půdu a na jaře se sama rozpadne. Posbíráme fazolové a hrachové lusky na semeno.  Nyní je vhodná doba na založení trávníku. Připravíme si jámy pro výsadbu ovocných stromů. Bylinky přesadíme do květníků, aby brzy na jaře narašily. Koncem září sklidíme všechnu bazalku, aby se jí nezačaly chladem kazit listy.

Co ještě můžeme vysadit

Vysazujeme stromky hrušní, jabloní a slivoní. Broskvoně a meruňky by zřejmě zimu nepřežili, s těmi počkejte na jaro. Vysazujeme předpěstované sazenice jahod, kolem kterých nasteleme mulč z jehličí. Jahody mají rády kyselejší půdu, která rozkladem jehličí vzniká. Mezi jahody vysaďte podzimní česnek, ten zlepšuje jejich chuť a zabraňuje vzniku plísní.  Jehličí i česnek ochrání jahody před slimáky a bude odpuzovat i mravence a hlodavce. Na podzim vysazujeme také reveň, štěrbák, ředkvičku, polníček, zimní salát a zeleninu pro časnou jarní sklizeň. Koncem září ještě vysaďte špenát, petržel a řeřichu. Vysaďte podzimní truhlíky. Při vhodném počasí vysaďte na jaře kvetoucí trvalky (hyacinty, tulipány, narcisy, pomněnky, ladoňky, modřence, krokusy..) Můžeme řízkovat fuchsie a dřevité druhy alpinek. Dělíme a přesazujeme trvalky. Dále vysadíme jehličnany a stálezelené dřeviny, popínavé rostliny (břečťan, okrasná réva, zimolez, kdoulovec, plamének, opletka čínská) osazujeme skalku. Vysadíme petržel a mrkev.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

BAN CZ, s.r.o.-ochranné pracovní pomůcky
Hledáte kvalitní ochranné…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?