Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu

Sklízíme ořechy

Každý den sbíráme popadané ořechy a sušíme je na vzdušném místě. Nepomůžeme si, pokud je budeme předčasně srážet, podléhají pak dříve zkáze. Z ořechů můžeme vyrobit různé pochutiny a nápoje, viz. článek Vlašské ořechy – recepty, účinky na zdraví.

Uskladňujeme a zpracováváme ovoce a zeleninu

Sklízíme pozdější odrůdy ovoce, konzervujeme je a uskladňujeme je do sklepa. Z popadaných a potlučených plodů lisujeme mošt nebo je hned vykrájíme a zpracujeme. Je dobré se občas podívat do lunárního kalendáře, kdy je pro tyto činnosti vhodné datum, můžete tak předejít pozdějšímu plesnivění a hnilobě plodů.

Sklízíme listovou a kořenovou zeleninu, nedozrálá rajčata uložíme k uskladněným jablkům, kde postupně dozrají. Sklidíme poslední cukety, dýně a patizony. Sklízíme kapustu a zelí, které krouháme a nakládáme. Řežeme květiny na sušení.

Vhodný čas na sázení sromů

Je vhodná doba na sázení jehličnanů a stálezelených rostlin. Můžeme vysazovat i ovocné stromy s vyjímkou broskvoní, ty by zimu nepřečkaly, proto je sázíme až na jaře. Vysazujeme také zeleninu – ředkvičku, kerblík, petržel, mrkev, černý kořen. Vysadíme rostliny, které kvetou na jaře, a to narcisy, lilie a osúny. Choulostivé cibuloviny vyjměte z půdy a zazimujte v místnosti o teplotě 4-6 st.C.

Veškeré uvolněné záhony zamulčujeme, půdu tím udržíme kyprou, bude chráněná před mrazem a udržíme v ní bohatý půdní život. Zbytky rostlin použijeme jako mulč nebo je zkompostujeme, pálíme jen ty, které jsou napadené chorobami.

Sbíráme šípky

rosa-caninaDozrávají šípky, které sbíráme a sušíme na čaj. Čaj z šípků je nakyslé chuti a dříve býval pro lidi cenným zdrojem vitamínů v podzimním a zimním období. Šípky sušíme v sušičce na ovoce nebo na plechu v troubě při teplotě 60 st.C. Jestli chcete připravit čaj z čerstvých šípků, musíte je nejdříve rozpůlit nebo rozdrtit. Nechte je před vařením hodinu louhovat ve studené vodě.Pokud nechcete přijít o drahocenné vitaminy, nenechte čaj přijít do varu, zamezte jeho styku s kovem a nenechávejte ho dlouho stát na světle. K přípravě čaje s léčivými účinky na onemocnění močového měchýře a ledvin se využívají i samotná jadérka z šípků. Po prvním přemrznutí jsou šípky měkčí a sladší a v kuchyni se s nimi lépe pracuje. Z jejich červené dužiny se získává šípková dřeň na marmeládu. Z šípků se připravuje také šípkové víno i likér, známá je i šípková omáčka. Šípky můžeme po odstranění jadérek a chloupků konzumovat i syrové.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?