Sauna v létě - dobrý nápad, nebo hazard se zdravím?

Mnoho z vás si řekne, že sauna do letního období nepatří. Venku je dostatečné vedro, tak proč se zavírat do ještě většího tepla. Opak je však pravdou – sauna v létě je velmi prospěšná věc, stejně jako v zimě. Pravidelné saunování celoročně pomáhá bojovat proti únavě, nemocem i regenerovat duši a tělo. Nemusíte se proto relaxační proceduře v letních měsících vyhýbat.

Pravidelné saunování je nejen vynikající forma relaxace, ale taky způsob, jak zlepšit fungování imunitního systému a prokrvenost pokožky. Pobyt v sauně napomáhá vyplavovat škodlivé a toxické látky z těla, zbavuje únavy a dobíjí energií. Saunování  v létě otevírá póry na kůži, díky nimž se z těla spolu s potem odplavují nečistoty.

Sauna v létě zlepší termoregulaci těla

V letních horkých měsících více než kdy jindy je tělo vystaveno teplotním šokům. Vnitřní prostory jsou chladné a venku praží slunce. Teplotní šoky narušují schopnost termoregulace, tělo se nedokáže rychle aklimatizovat na změny teplot. Termoregulace těla je více než žádaná a sauna napomáhá tělu lépe zvládat vysoké teploty. Tělo, vystavené vysokým teplotám, si na ně dokáže rychleji zvyknout.

Díky saunování budete lépe zvládat teplotní šoky

Po sauně následuje vždy ochlazení v ledovém bazénku či sprše. Po ochlazení těla se člověk přestává potit a v horkých letních dnech se může cítit příjemně osvěžený. Pocení je nepříjemnou součástí letních měsíců, které můžete právě díky sauně částečně omezit. Termoregulace těla se přizpůsobí vysokým teplotám a návaly horka vám nebudou dělat tak velké problémy.

Pobyt v sauně pomáhá také na citlivou pleť. Velké výkyvy teplot mají vliv i na pokožku. Pravidelná sauna v létě zlepšuje pevnost kůže, póry se otevírají, čímž kůže dokáže dýchat a pořádně se pročistit. V teplých měsících se při pocení na kůži usazují nečistoty mnohem lépe než v zimě. Sauna prokrví cévy, které mají pozitivní vliv i na pokožku těla oslabenou přímými slunečními paprsky.

Sauna v létě (1)Sauna v létě vás zbaví stresu a škodlivin.

Saunování posiluje imunitní systém celoročně

Přechod z vedra do klimatizovaného prostředí narušuje imunitní systém a způsobuje nachlazení nebo nemoci dýchacích cest. V létě se se taky často objevují angíny, záněty průdušek a další onemocnění. Pravidelné saunování nejen předchází onemocněním, protože posiluje imunitu, ale také pomáhá při léčbě. Pobyt v sauně při dýchacích potížích uvolňuje hladkou svalovinu na sliznici, usnadňuje tak dýchání. Zároveň teplý vlhký vzduch pomáhá odstraňovat hlen usazených v dýchací trubici.

Bakterie a viry nás ohrožují nejen v zimních měsících, ale po celý rok. Sauna má pozitivní vliv na předcházení onemocnění i při stálých dýchacích problémech jako je například astma. Saunování zvyšuje hladinu imunoglobinu, který zabraňuje pronikání mikrobů do sliznice.  Dýchací cesty jsou lépe prostupné a astma postupem času poleví.

Sauna v létě vás zbaví stresu a škodlivin

Pobytem v sauně relaxuje celé tělo. Vysoké teploty odplaví z těla škodlivé látky, uvolní celé tělo, což napomáhá zbavení stresu. Horké letní dny člověka rychle unaví, často se cítíme malátní a vedrem splavení. Pravidelné saunování dokáže tyto nepříjemné stavy zmírnit, zlepší obranyschopnost metabolismu i prokrvování celého organismu.

Pobyt v sauně vás zbaví únavy, a především pročistí celé tělo. Sauna v létě pomáhá k detoxikaci celého organismu, který je tropickými teplotami zatěžován.

Díky saunování v létě dobijete tělo energií a zregenerujete

Ani v létě se stresu nezbavíme, naopak sluneční paprsky rychle člověka unaví, práce neubývá a člověk je v neustálém spěchu. Pravidelné saunování má jednoznačný vliv na lidskou psychiku, uvolňuje nervy a zlepšuje zvládání stresových situací. Během relaxace v sauně vyčistíme nejen tělo, ale i mysl. V sauně odplavíte negativní myšlenky, únavu a dobijete nový přísun energie.

Pravidelný pobyt v sauně vyhledávají hlavně sportovci jako účinnou a příjemnou formu regenerace. V letních měsících se sportovní aktivita zvyšuje, slunce nás pobízí k pobytu a sportu venku. Svaly je ale potřeba dostatečně regenerovat a uvolňovat. Saunování v létě uvolní namožené svaly, které se prokrví a po sportu tolik nebolí.

Pravidelné saunování má blahodárné účinky pro celé tělo

Sauna v létě vám nemůže nijak uškodit, právě naopak. Regenerace v sauně má stejně blahodárné účinky v létě, jak v zimě, a tak si ji nemusíte odpírat. Pravidelný pobyt v sauně je podobný jako pravidelné sportování. Při opakovaných návštěvách se z procedury stane rituál, tělo se zvykne a pozitivní účinky se časem znásobují.


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte