Opravdu koupel z konopí může vyléčit atopický ekzém?

img

Atopický ekzém trápí mnoho dospělých i dětí. Může pomoci koupel z konopí? Zčervenalá kůže, lehké i těžší otoky, jemné trhlinky v kůži , záchvaty svrbění. To vše jsou příznaky pro atopický ekzém. Nejčastěji se vyskytuje u kojenců, dětí a mladistvých, ale bohužel u mnohých setrvá i do dospělého věku. Protože je atopický ekzém velmi nepříjemné onemocnění, pacienti hledají různou úlevu. Jednou z cest může být právě i koupel z konopí.

Kde se vzal atopický ekzém? Příčiny vzniku

Atopický ekzém je chronické kožní onemocnění, při němž kůže pacienta (atopika) reaguje i na běžné podněty nestandardním způsobem. A pozor, nemusí mít nutně alergický charakter. Hlavní příčinou vzniku je dle odborníků geneticky daná vyšší citlivost kůže a sliznic na různé látky. Riziko vzniku atopického ekzému u kojence je až 80 %, pokud oba jeho rodiče měli v průběhu života atopický ekzém. Pokud má alespoň jeden z rodičů nějaké alergické onemocnění, pak je riziko vzniku atopického ekzému u dítěte 20–40 %.

Čtěte také:

Atopický ekzém, růžovka, seborea, vitiligo. Víme, co je způsobuje a známe řešení?

Atopický ekzém – projevy

Nejčastějšími projevy pro atopický ekzém jsou zmíněné zčervenání, otoky, mokvání, drobné vyrážky, ale také extrémně suchá kůže, někdy dokonce s jemnými trhlinkami. Důvodem je, že pokožka kromě vylučování vody z organismu propouští i „dráždivé“ látky dovnitř. Ty v těle vyvolávají obrannou reakci organismu, která se následně projeví na kůži jako atopický ekzém. Spolu s predispozicí k atopickému ekzému mívá pacient snížený práh pro svědění. Pokud jej tedy jeho citlivá pokožka začne svědit, nedokáže odolat a mechanickým poškozením kůže (škrábáním) celý stav ještě komplikuje = může sem proniknout i infekce, případně se zhorší probíhající zápal kůže.

Atopický ekzém – standardní léčba

Atopický ekzém není „jen“ pár šimrajících pupínků, ale poměrně velký zásah do života pacienta a jeho rodiny. Důvodem je, že standardní léčba v zásadě nenabízí (nemá zatím k dispozici) vyléčení. Hlavním cílem „léčby“ je zmírnění příznaků a preventivní opatření. Většina pacientů, kterým byl diagnostikován atopický ekzém má od odborníka vypracovaný individuální plán, který se liší dle věku, ale i dle vysledovaných spouštěčů. V čem tedy léčba spočívá?

  1. Eliminace závažných příznaků charakteristických pro atopický ekzém prostřednictvím předepsaných léků (kortikosteroidy = hormonální léky pro místní použití).
  2. Důsledná prevence doporučenou péčí o pokožku (strava, střih oblečení, typy materiálů, péče o ložní prádlo) a sledování možných látek, které atopický ekzém „spouštějí“ (mohou to být potraviny, ale i prostředí nebo alergie). Atopik by se měl vyhnout nadměrnému pocení, které stav zhoršuje.
  3. Kvalitní specializovaná kosmetika, která má za cíl pokožku, kde se atopický ekzém objevil promastit a zvláčnět.

Atopický ekzém – koupel z konopí

Jedním z doporučených opatření jsou i „olejové“ koupele. Mezi nimi dominuje koupel z konopí. Konopí je totiž velmi cenná rostlina, která bohužel trpí tím, že ji mnoho lidí „zneužije“ jen k rekreační úlevě od stresu. Konopí má však řadu skvělých vlastností. Pokud se budeme držet „pouze“ vlivu konopí na pokožku, pak:

  • konopí odbourává volné radikály (antioxidant), které způsobují stárnutí a vysoušení pokožky,
  • konopí pomáhá udržovat pružnost a pevnost pokožky, což ocení zejména dospělí „držitelé“ suché pleti bojující nejen s atopickým ekzémem, ale i zvýšenou tvorbou vrásek,
  • konopí snižuje dráždivost pokožky i pocity pálení,
  • konopí zklidňuje záněty a díky účinným látkám je i prevencí vzniku zánětu.

konopi

Olejová koupel z konopí navíc uvolňuje svalstvo, urychluje regeneraci po fyzické zátěži a ulevuje bolavým kloubům. To ocení určitě nejen sportovci a aktivní jedinci.

Co dokáže olejová koupel z konopí?

  • ulevuje od svědění
  • zklidňuje podrážděnou či poškozenou pokožku
  • regeneruje poškozené buňky pokožky
  • koupel z konopí je blahodárná i při kožních alergiích nebo přecitlivělosti kůže
  • hydratuje a vyživuje pokožku
  • promašťuje (nikoli zalepuje) pokožku, díky čemuž koupel z konopí může vytvořit jakousi bariéru před vniknutím cizorodých látek do těla
  • zabraňuje vysoušení pokožky při kontaktu s vodou
  • pomáhá v psychické rovině (snižuje dopady stresu), což asi neocení kojenec, ale mladiství nebo dospělí již ano

Koupel z konopí se hodí také pro suchou a přecitlivělou pokožku, u které hrozí poměrně vysoké riziko, že se rozvine atopický ekzém. Koupel z konopí se používá nejen v akutní fázi nemoci, ale také jako součást preventivních kroků, jež mají za cíl držet atopický ekzém v neaktivní fázi.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.