Jóga pro seniory: Vyzrajte na bolest a udržujte se v kondici i ve stáří

Bolesti svalů a kloubů, snížená pohyblivost, vysoký krevní tlak, nespavost. To je jen zlomek potíží, se kterými se potýkají starší lidé. Na cvičení kolikrát nemají ani pomyšlení, přitom fyzickou aktivitu potřebují stejně jako každý jiný. Ideální může být jóga pro seniory – není náročná, spíše relaxační a šetrná k pohybovému aparátu, přitom pomůže protáhnout svaly, zlepší krevní oběh a povzbudí v lidech radost z pohybu.

Pohyb zmírní potíže spojené se stárnutím

Mnoha obtížím, které jsou způsobené stárnutím, se vyhnout nedá. Můžeme je akorát zmírňovat, aby člověku tolik neznepříjemňovaly život. Nutno ale říct, že spousta z nich je ještě podpořena naším způsobem života, stravou a nedostatkem pohybu. Pokud se tedy chcete v pokročilém věku cítit co nejlépe a v rámci možností fit, neměli byste kromě zdravého jídelníčku zapomínat ani na pravidelný pohyb.

Cvičení pro seniory má svá specifika

Ačkoliv je pohyb a cvičení pro seniory důležité, má svá specifika a k němu potřeba přistupovat obezřetně. S vyšší fyzickou námahou například hrozí riziko cévních příhod – je proto nutné příliš nezvyšovat tepovou frekvenci, neměnit polohy příliš rychle a celkově poslouchat své tělo a nepřeceňovat síly.

Také svaly, vazy a šlachy už jsou méně elastické než u mladých lidí, proto také tělo zvládá pomaleji regenerovat. To ovšem není důvod se sportu a fyzické aktivitě vyhýbat. Stačí si jen vybrat vhodnou činnost. Vyzkoušejte cvičení pro seniory 3x jinak

Jóga – pro seniory jasná volba

A přesně proto by senioři měli volit jógu, která je pro ně v podstatě ideální fyzickou aktivitou. Cvičí se v pomalejším tempu, jde hlavně o protahování spojené s dechovým cvičením. Ásany, tedy jógové pozice, mají přesný postup, jak je provádět, a klade se důraz na to, aby se skutečně správně prováděly.

Ovšem nikdy se nejde za hranice – tedy pokud je člověku nějaká pozice nepříjemná, nebo ji nezvládne, jednoduše přestane a přesune se k další pozici. Není nutné provádět všechny cviky za každou cenu. Jde hlavně o protažení a relaxaci, nic nemá bolet. Jóga obecně, a zvláště jóga pro seniory, je velmi šetrná a nečiní cvičícím žádné obtíže.

jóga pro seniory (2)Jógou vyzrajete na bolesti zad.

Jóga pro seniory – zdravý a účinný odpočinek

Na první pohled se teď může zdát, že jóga pro seniory je spíš odpočinek, který s pohybem nemá nic moc společného. Avšak není tomu tak. Už jen protahování a procvičování správného dýchání může starším lidem velmi pomoci a ulevit jim od nejrůznějších zdravotních potíží, které je při stárnutí provází. Díky józe nejen procvičí své tělo, ale navíc se dostanou i do psychické pohody.

Jóga pro seniory a její účinky

Jóga pro seniory má značné pozitivní účinky na jejich zdraví. Přesvědčte se o tom sami:

 • protahuje a posiluje svaly celého těla
 • působí preventivně proti bolesti zad
 • nezatěžuje klouby a ulevuje jim od bolesti
 • redukuje tukové vrstvy na břiše i dalších partiích
 • podporuje a stimuluje metabolismus
 • posiluje imunitní systém
 • podporuje funkčnost vnitřních orgánů
 • zlepšuje funkci cévní, dýchací, nervové, trávicí a vylučovací soustavy
 • učí správně dýchat
 • uklidňuje a umožňuje relaxovat
 • harmonizuje hormony

Začněte s jógou hned teď

Účinky jógového cvičení pro seniory jsou skutečně skvělé. Chcete, abyste vy sami, případně vaši rodiče nebo prarodiče v pokročilejším věku nezanevřeli na sport a dělali něco pro své zdraví bez obav, že si přitom mohou ublížit? Zkuste najít v okolí nějaké studio, kde se jóga pro seniory cvičí, a začněte s cvičením co nejdřív.

Pokud máte strach, že kvůli zdravotním problémům cvičení nezvládnete, pusťte tyto obavy z hlavy. Jóga pro seniory je velmi variabilní a cviky lze upravit a přizpůsobit s ohledem ke specifickým potřebám každého člověka. Ať už vás trápí jakýkoliv zdravotní problém, stačí o něm lektora informovat, aby pro vás problematické cviky upravil na míru vašim potřebám. Nebo zvolil alternativní pozici, kterou zvládnete provádět bez problémů.

Jógu pro seniory lze cvičit i doma

Nemůžete ve svém okolí na žádný kurz jógy pro seniory narazit?

 • Nezoufejte a zkuste navštěvovat lekce klasické jógy.
 • Případně je možné se základní cviky naučit i podle videí na internetu.
 • Cvičit pak lze v pohodlí domova – stačí si obléct pohodlné oblečení a na zem rozložit podložku, která zabrání uklouznutí i prochladnutí od studené podlahy.

Rozhodně ale doporučujeme se nejprve svěřit do rukou odborníka, lektora jógy. Ten své klienty všechny cviky naučí, vysvětlí, jak je správně provádět a jak přitom dýchat. Jedině tak bude jóga skutečně účinná. A následně ji můžete provádět doma bez obav a bezpečně.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte