img

Fyzioterapie versus rehabilitace: V čem vězí rozdíl?

Fyzioterapie a rehabilitace. Obě se zabývají lidským tělem a dostávají ho zpátky do kondice. V čem je ale vlastně rozdíl? Pochopení obou disciplín nám pomůže zjistit, jak naše léčba vlastně funguje. Zatímco fyzioterapie jsou speciální cvičení, rehabilitace zahrnují i léčbu a vyšetření. Zjistěte, jak si zajistit co nejlepší fyzioterapie i rehabilitace.

Fyzioterapie a rehabilitace 

Rehabilitace je širší pojem. Zahrnuje práci nejrůznějších odborníků, jako jsou lékaři, ale i fyzioterapeuti. Společně se snaží vyřešit náš zdravotní problém. Lékař upravuje naši léčbu, na fyzioterapii zase přímo cvičíme. To vše je rehabilitace. Fyzioterapie je součástí rehabilitace jako jedna z cest, jak zdravotní obtíže léčit. Společným cílem obou oborů je naše uzdravení. 

Čtěte také:

Cvičení pilates – kombinace jógy, rehabilitačního cvičení, posilování i protahování

Fyzioterapie je více, než jen masáže 

Fyzioterapie nejsou jen masáže. Ačkoli umí maséři uvolnit zablokovaná záda a pomoci s dalšími zdravotními obtížemi, závažné problémy je zapotřebí nechat na fyzioterapeutovi. Už kvůli tomu, že fyzioterapie je součást naši celkové zdravotní péče, která je ve spolupráci s lékaři. Používá nejrůznější metody, nejznámější je Vojtova metoda. Fyzioterapeut má vysokoškolské vzdělání a je odborníkem na závažné choroby, které se promítají i do pohybového aparátu. Například jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a cévní mozková příhoda. S čím dalším si fyzioterapie poradí? 

 • Pokud nás trápí problémy se zády a páteří, fyzioterapie pro nás může být opravdu užitečná.
 • Zabývá se i dechovými a lymfatickými problémy.
 • Fyzioterapie řeší i problémy s klouby a svaly.
 • Špatným držením těla, skoliózou páteře, pohybovým vývojem dětí či plochými nohami se také zabývá fyzioterapie.
 • Fyzioterapie má na starost uzdravování po operacích.
 • Nejrůznější projevy neurologických onemocnění může fyzioterapie výrazně zlepšit.
 • I zdánlivě běžné problémy jako je přetěžování těla, obtíže spojené se sedavým zaměstnáním anebo civilizační nemoci dokáže fyzioterapie spravit.
 • Fyzioterapie pomáhá nejen při nemocech a úrazech. Zabývá se i prevencí. Pokud například sportujeme anebo tělo jinak namáháme, fyzioterapie se postará, aby bylo naše tělo v nejlepší kondici a dosahovalo co nejlepších výkonů. 

O rehabilitace si nebojte říct

Každý se jednou za čas potýká se zdravotním problémem. A pouhé užívání prášků většinou nestačí. Rehabilitace je speciální soubor zdravotnických metod, které nás mají dostat do původního stavu. Pak nás zdravotní problémy nebudou omezovat ani v pracovním, ani v osobním životě. Jak získat dobré rehabilitace? 

 • Celkovou rehabilitační léčbu navrhuje doktor, který nás s našimi problémy léčí. Rehabilitace se stanoví přesně na míru potřebám pacienta. Každý z nás je jiný, proto i léčba zdánlivě podobných problémů může být u různých pacientů odlišná.
 • Nebojme se našemu ošetřujícímu lékaři, a posléze i fyzioterapeutovi, sdělit vše potřebné. Pokud rehabilitace nepostupuje tak, jak bychom si představovali, o obavách se odborníkům svěřme. Kdo jiný má vědět jak se cítíme, než my sami.
 • Na fyzioterapii nás pošle buďto obvodní lékař anebo specializovaný doktor. Například ortoped anebo neuorolog.
 • Pokud obvodní lékař naše problémy neřeší, nebojme se obrátit na fyzioterapie sami. Můžou mu chybět dostatečné znalosti a proto nám nemusí umět pomoci tak, jak bychom si představovali. Počítejme ale s tím, že návštěva odborníka bez žádanky od obvodního lékaře je většinou placená z naší kapsy a ne pojišťovnou. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Na sídlišti nám to mečí

Od tý doby, co chodim v pravidelnejch intervalech ven se psem, vnímám čím dál víc maličkosti kolem nás. Sídliště teda máme ultra hnusný, samý vodpadky všude, lidi jsou prasata... Člověk aby měl voči i na prdeli, aby mu hafik nesežral nějakej hegeš... Je to smutný, že si člověk po sobě neni schopen uklidit. Jak by to bylo krásný všude, kdyby bylo uklizeno. Nikde žádnej igeliťák, zbytky jídla a lejna zvířat.