img

Uhličitá koupel dokáže regulovat tlak a zlepší prokrvení končetin. Připravit si ji můžete i doma

Uhličitá koupel je velmi populární a oblíbenou procedurou v lázeňských komplexech. Dopřát si ji můžete v Karlových Varech, Poděbradech, Františkových lázních, nebo třeba v Luhačovicích. Nabízí ji celá řada hotelů českých lázeňských měst. Pro ty, kteří za touto léčivou procedurou nechtějí dojíždět, máme skvělý tip: připravte si „uhličku“ jednoduše doma. Poradíme vám, jak na to.

Ptáte se jaké má uhličitá koupel přínosy pro lidský organismus? Jsou vskutku nezměrné. Primárně vás dokonale zrelaxuje, zklidní a mimo jiné i zjemní pokožku. To však není zdaleka všechno. Koupat se ve vodě plné jemných bublinek je doporučované i lidem s konkrétními chronickými nemocemi.

Uhličitá koupel a její blahodárné účinky

Standardně se uhličitá koupel indikuje u pacientů, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem. Lázeň s miliony malých bublinek bude v tomto případě velmi prospěšná. Navodí pocit klidu a normalizuje systolický (vyšší hodnota, např. 120) i diastolický tlak (nižší hodnota, např. 80). Po koupeli se můžete cítit natolik zrelaxováni, že vás to přinutí si „zdřímnout“. Dále je vhodné „uhličku“ aplikovat v těchto případech:

Čtěte také:

Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky

  1. Pokud trpíte na křečové žíly a špatně se vám prokrvují končetiny (máte v anamnéze ischemickou chorobu dolních končetin), udělají vám minerální bublinky ve vaně dobře.
  2. Uhličitá koupel také velmi příznivě ovlivní zdravotní stav u lidí, které v minulosti postihly kardiovaskulární nemoci, či přímo srdeční infarkt.
  3. Prospěšnost je prokázaná i v rámci rehabilitačního procesu při chronických nemocech pohybového ústrojí. Uhličitá koupel totiž perfektně prokrví svaly.
  4. Skvělá bude lázeň i u jedinců, kteří mívají bolestivá záda a klouby.
  5. A v neposlední řadě „uhlička“ zvýší vaši obranyschopnost, což je důležité zejména v podzimním a zimním období.

Uhličitá koupel skvěle prokrví celé tělo.

Uhličitá koupel jako lázeňská procedura

V případě, že vás uhličitá koupel zaujme v rámci lázeňských procedur, můžete se těšit na vanu plnou jemných až lechtajících bublinek. K lázni se totiž používá intenzivně sycená minerální voda, která se zahřívá až na 35 stupňů Celsia. Z počátku samotné procedury se vám může zdát, že je koupel poměrně chladná, ale nemusíte mít obavy, že se podchladíte či snad nachladíte. S příjemnou relaxací je rovněž spojený zábal v prostěradle a teplé dece, který efekt „uhličky“ ještě více umocní. Celý proces trvá v první fázi dvacet minut (koupel ve vaně) a v dalších dvaceti minutách odpočíváte v teplém zábalu. Až se tedy vyskytnete v lázních, určitě neopomeňte uhličitou koupel, rozhodně tím neprohloupíte. Je velice příjemná nejen léčivá.

Uhličitá koupel doma: Udělejte si příjemný večer

Pro ty, které uhličitá koupel v lázních neláká, máme tip na závěr. Připravte si blahodárnou „uhličku“ v domácích podmínkách. A co k tomu budete potřebovat? Stačí si ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech sehnat produkty, díky kterým si léčivou lázeň jednoduše dopřejete i doma ve vaně. Na trhu se nabízí většinou takzvané dvousložkové uhličité koupele, které jsou ve formě prášku. Ty rozpustíte ve vodě o čtyřiatřiceti až pětatřiceti stupních Celsia postupně. Je možné také natrefit na šumivé tablety do vody. Při použití uvedených produktů důsledně dodržujte doporučení uvedená na obalech a postupujte dle návodu. V koupeli rovněž nepobývejte déle, než je avizováno výrobcem. I milovníci aromaterapie nakonec zajásají. Vybírat můžete dokonce mezi příjemnými vůněmi, jako je třeba smrk nebo pivoňka.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Na sídlišti nám to mečí

Od tý doby, co chodim v pravidelnejch intervalech ven se psem, vnímám čím dál víc maličkosti kolem nás. Sídliště teda máme ultra hnusný, samý vodpadky všude, lidi jsou prasata... Člověk aby měl voči i na prdeli, aby mu hafik nesežral nějakej hegeš... Je to smutný, že si člověk po sobě neni schopen uklidit. Jak by to bylo krásný všude, kdyby bylo uklizeno. Nikde žádnej igeliťák, zbytky jídla a lejna zvířat.