Vyrábíte altán nebo pergolu? Zaměřte se na výběr tesařského kování

PR článek

gazebo-698650_1920

Pokud plánujete realizaci dřevěné pergoly, altánu, přístřešku či jiné stavební konstrukce, nepodceňte způsob zpevnění, kotvení či spojení s podkladem. Ideálním řešením, které zajistí dobrou stabilitu a současně přinese snadnou a rychlou realizaci, je použití tesařského kování. Největší míry stability dosáhnete samozřejmě využitím klasických tesařských spojů, jejich zhotovení je však časově i technicky náročné. Instalace kvalitního tesařského kování přinese ve srovnání s použitím pouhých hřebíků či vrutů výrazně navýšení stability a pevnosti. Přečtěte si, jaké typy kování existují a čím by se měly vyznačovat.

Tesařské kování se vyrábí z odolných ocelových plechů

Aby bylo kování co nejpevnější a odolalo velkému zatížení, musí být zhotoveno z kvalitního materiálu. Pro výrobu styčníků, klínů, kotev, kotevních patek, trámových botek, úhelníků a dalších konstrukčních prvků se používají především ocelové plechy. Aby odolaly přírodním vlivům a nepodlehly korozi, opatřují se povrchovou úpravou. Nejčastěji se ošetřují žárovým zinkováním. Pokud je potřeba svařit více kování dohromady, případně upravit jejich tvar, pozinkování se provádí až po zhotovení finálního výrobku.

Tesařské kování musí být certifikované a vyrobené podle norem

Chcete mít jistotu, že vám zhotovené pergoly, altány, krovy, dřevostavby či jiné konstrukce vydrží a odolají předpokládanému zatížení? Pak si pořizujte jen takové tesařské kování, které bude opatřeno certifikáty a vyrobeno podle platných evropských norem. Například významný český výrobce tesařského kování Metal Forming s.r.o. nabízí jen výrobky opatřené uznávanou certifikací dle evropského technického schválení ETA. Výrobky navíc vynikají i antikorozní odolností, která odpovídá platné normě DIN 559228, díl 8. Nákupem kování od ověřených výrobců se vyhnete případným problémům spojeným s nízkou kvalitou výrobků.

Příklady typů tesařského kování

Na trhu narazíte na nepřeberné množství typů tesařského kování. Než se pustíte do výroby dřevěné konstrukce, promyslete si, jaký typ prvků tesařského kování budete potřebovat. Mezi základní typy kování patří:

Úhelníky

Úhelníky se využívají ke spojení několika kusů dřeva pod různým úhlem. Na trhu narazíte na úhelníky různých velikostí i různého sklonu. Například zmiňovaný výrobce Metal Forming dodává kromě vyhledávaných 90° úhelníků také úhelníky 135°. Při výběru se zaměřte i na počet a velikost otvorů. Úhelníky se pak vyrábí s prolisem i bez něj. Typy opatřené prolisem se ve větší míře používají pro tesařské spoje, které jsou nosné.

Děrované spojovací desky

Mezi další hojně využívaný typ tesařského kování patří děrované spojovací desky. Ty se využívají ke snadnému a rychlému spojování součástí dřevěných konstrukcí, a to pomocí hřebíků i vrutů. Děrované spojovací desky se vyrábí v mnoha velikostech, a to jak ve čtvercovém, tak obdélníkovém tvaru. Otvory ve spojovacích deskách jsou navrženy tak, aby zajistily optimální rozložení hřebíků nebo vrutů v místě spoje. Dochází tak k výraznému posílení pevnosti a trvanlivosti dřevěných konstrukcí.

Kotevní patky

Pro základové kotvení se používají tzv. kotevní patky, které slouží k připevnění dřevěné konstrukce k podkladovému materiálu. Na trhu objevíte hojně využívané kotevní patky do betonu, které se po zabetonování stanou nedílnou součástí základové desky. Kromě patek do betonu se vyrábí i patky pilíře, které se kotví hřebíky či vruty jak v horní, tak dolní části. Patka pilíře bývá galvanicky zinkovaná.

METAL 2

Trámové botky

Pro spojování nosných a nenosných trámů ve stejné výšce se obvykle využívají tzv. trámové botky. I v tomto případě existují různé typy, které se liší tvarem a velikostí. Trámové botky vybírejte vždy podle charakteru konstrukce a typu použitých trámů.

Tesařské kování nakupujte online

Chcete na nákupu tesařského kování ušetřit a mít záruku kvality výrobků? Pak si různé prvky kování objednávejte přímo od výrobce. Zmiňovaná společnost Metal Forming s.r.o. nabízí velkoobchodní i maloobchodní prodej, navíc provozuje i internetový obchod. Veškeré prvky tesařského kování si tak snadno objednáte prostřednictvím internetu na pár kliknutí. Díky profesionálnímu zákaznickému přístupu a důrazu na rychlé dodávky budete mít doma už za pár dní kvalitní tesařské spojovací komponenty, které ihned využijete při realizaci pergoly, altánu nebo jiné dřevěné stavby.

metal logo

Kvalitní tesařské kování vám usnadní spoustu práce i času. Před zahájením prací je dobré se seznámit s nabídkou na trhu. Pokud s tesařskými pracemi nemáte bohaté zkušenosti, zjistěte si základní charakteristiky jednotlivých typů tesařského kování a jejich uplatnění. Budete-li vědět, k čemu se používají třmeny, úhelníky, zavětrovací pásy, spojovací desky a jiné konstrukční prvky, půjde vám práce rychle od ruky a výsledek bude dokonalý. Zmiňovaný výrobce Metal Forming poskytuje kromě samotného prodeje i odborné poradenství. Proto se na něj neváhejte v případě jakýchkoliv dotazů obrátit. Tým odborníků vám poradí jak s výběrem konkrétního typu kování, tak se samotnými montážními postupy.

 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte