Vybírejte dětem ty správné hračky na Vánoce

Vánoce jsou blíž než se zdá, a tak je potřeba zamyslet se, jaké hračky pro děti letos pořídit. Možná, že výběr hraček necháváte na poslední chvíli, nebo důvěřujete své intuici. Především u hraček pro malé děti se ale vyplatí nad nákupem více přemýšlet. Hračka totiž má mnohem větší význam, než by se vám na první pohled mohlo zdát. Tento článek se zaměřuje hlavně na hračky pro děti předškolního věku, poskytne ale i spoustu dalších zajímavých informací.

Co jsou didaktické hračky

Ať už vybíráte hračky pro kluky nebo hračky pro holky, na základním faktu se nejspíše shodneme. Vaše děti si bezesporu rády hrají. Mají více či méně oblíbené hračky a zdaleka to nemusí být jen předměty, které objevíte v nabídce kteréhokoliv hračkářství. Jsou doslova nutnou potřebou pro dítě, při jejich absenci může dojít k psychické újmě v jeho vývoji. A pro jeho vývoj jsou neméně důležité i správně zvolené hračky.

Proto, bez ohledu na to co svým dětem kupujete na hraní, zkuste do tohoto výběru propašovat i tzv. didaktické hračky. Ty totiž mohou vašemu dítěti prospět ve více směrech. Nemusíte se přitom bát, didaktické hračky určitě nepředstavují nějakou zábavu z povinnosti pro vaše dítě. I ty musí na prvním místě bavit a dítě zaujmout. Správně zvolená didaktická hračka ale navíc dokáže ve vašem dítěti rozvíjet správným směrem poznání a dokonce i jeho osobnost.

Jak na správný výběr hračky

Každý výběr hračky je vždy závislý na více faktorech. Je samozřejmé, že hračku vybíráte vzhledem k věku dítěte, současně si ale uvědomte, že jeho aktuální věk nemusí přesně odpovídat stupni jeho vývoje. Pak má samozřejmě přednost vývoj, nikdo vaše dítě nezná lépe než vy.

Celkem pochopitelný je požadavek na přiměřenou velikost a materiál každé nové hračky. Pojďme se ale podívat na další neméně důležité vlastnosti. Hračka by měla obohacovat poznání dítěte, tj. přinášet mu něco nového. Současně je vždy vhodné, aby podněcovala fantazii. A co je úplně nejdůležitější, na všechny tyto otázky hledejte odpověď až v okamžiku, kdy máte alespoň částečný pocit, že se hračka vašemu dítěti zalíbí. Nikdy nespoléhejte na to, že když něco připadá zajímavé vám, automaticky to ocení i dítě.

Ale zpět k didaktickým hračkám. Jak jsme si řekli na začátku, mají svůj smysl hlavně u dětí předškolního věku. Takže na co se zaměřit? Uvědomte si, že děti v tomto období procházejí vývojem, kdy se snaží napodobovat chování dospělých a více než často pokládají otázku „proč?“. To by vám mělo pomoci zjistit hlavní směr jejich zájmu. Mezi vhodné hračky můžeme zařadit dřevěné hračky, které se pohybují, různá autíčka, skládací kostky, panenky apod. Buďte připraveni na to, že se dítě ze zvídavosti možná pokusí hračku zničit, vede ho k tomu ale především zvědavost, nikoliv agresivita.

Starší děti, ale stále v předškolním věku, se velmi rádi vžívají do určitých rolí, hrají si na učitele, lékaře, rodiče nebo třeba popeláře. Volte hračky podle jejich zájmů. Hračky mohou mít klidně více realistické ztvárnění, doporučujeme nejrůznější převlékací panenky, dětské kuchyňky s výbavou, stavebnice Lego s konkrétní tématikou nebo více propracovaná auta.

Čím jsou didaktické hračky přínosné?

Didaktické hračky se orientují hned několika směry. V každém případě ale pozitivně přispívají k rozvoji duševní a tělesné stránky a učí děti něco nového. S jejich pomocí se zlepší například motorika nebo schopnost lépe koordinovat současnou práci rukou a očí. Tyto hračky dokáží pracovat s manuální zručností dítěte. Příkladem může být například labyrint nebo zatloukačka.

Dalším zajímavým typem didaktických hraček jsou ty, které zlepší hygienické nebo oblékací návyky vašich dětí. V kolika letech poprvé zvládly zavázat si botu?

Zaměřit se můžete i na posílení matematického myšlení a schopnost pamatování. Zde je výběr opravdu velký, stačí sáhnout po typu s oblíbenými postavami vašich dětí. Co třeba Rumcajs?

S podporou rozeznávání geometrických tvarů asi nemusíme úplně radit, každého nejspíš napadne sáhnout po stavebnicích Lego. Výběr je obrovský.

K dalším vlastnostem, které mohou didaktické hry zlepšit, patří také soustředění. Vyzkoušejte například tyto magnetické rybičky Aquari.

Jak vidíte, didaktické hračky dokáží zlepšit mnoho oblastí vývoje. Určitě na ně tedy při nákupu nezapomínejte a vždy se snažte nabídnout svému dítěti něco zajímavého a podnětného. Rozhodně se vám to vyplatí ve spoustě ohledů.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2520x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Solná LED lampička STROM růžový

Solný krystal z Himaláje z růžové soli, vybroušený do tvaru stromu, s…

Cena: 290 Kč

Vánoční papírové kostky - Zlaté…

Kostka ve slavnostním viktoriánském stylu 16 x 6 různých příchutí, 96…

Cena: 365 Kč

Vánoční papírové kostky - Červené…

Kostka ve slavnostním viktoriánském stylu 16 x 6 různých příchutí, 96…

Cena: 365 Kč

Dětský vánoční čaj PERNÍČEK, 40…

Limitovaná vánoční edice - 40 sáčků Balení obsahuje: 40 sáčků v…

Cena: 155 Kč

MANDALY PRO DĚTI žluté

Jednoduché vymalovánky po 20ti mandalách k vybarvení Originální vymalovánky…

Cena: 48 Kč

Vánoční čaj dárková krabička LYŽAŘI…

12 prémiových čajů v hedvábných pyramidkách a 4 různé příchutě Balení…

Cena: 179 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte