Vrba bílá /Salix alba/

img

Vrba bílá – popis

Vrba bílá je statný opadavý listnatý strom rostoucí na vlhkých půdách a dosahující výšky 20 - 30m. Průměr kmene může přesáhnout 1 m. Jméno druhu je odvozeno od zbarvení listů, které jsou světlejší než u většiny jiných druhů vrb. Listy jsou na obvodu jemně pilovité, 5 - 10 cm dlouhé a 1 - 2 cm široké a porostlé velmi jemnými bílými chloupky, zejména ze spodní strany. Výhonky jsou obvykle šedozelené až hnědozelené. Stromy jsou dvojdomé a kvetou na počátku jara. Samčí květy mají dvě tyčinky obklopené zelenožlutými listenci, samičí květy jsou jehnědy. K hlavním opylovačům patří včely. Plod je kuželovitá tobolka s mnoha ochmýřenými semeny. Vrba je jedním z nejdéle se dožívajících stromů. Vydrží až 200 let.

Vrba bílá – léčivé účinky

Roku 1838 byla z kůry vrby bílé poprvé izolována kyselina salicylová, z ní pak byl roku 1899 synteticky připraven aspirin. Kyselina salicylová má analgetické a protizánětlivé účinky, potlačuje sekreci prostaglandinu a tlumí horečku. Na rozdíl od aspirinu však nesnižuje srážlivost krve a nedráždí žaludeční sliznici. Díky svému dezinfekčnímu účinku působí a při průjmech a katarech v zažívacím ústrojí, dokonce se jí připisují účinky proti některým vnitřním parazitům.

Pozoruhodným lékem při vnitřním užití je také v případě revma a dny. Nejen že tlumí bolesti postižených kloubů a tkání, ale funguje i protizánětlivě. Často pomáhá i při bolestech hlavy a migrénách, není to však pravidlem, toto působení je potřeba individuálně vyzkoušet.

Použitelné části vrby bílé: kůra, listy, jehnědy

Období květu: březen až květen

Použití a pěstování vrby bílé

Vrba bílá roste podél vodních toků a ve vlhkých místech. Nejčastěji je k zahlédnutí kolem rybníků. V naší kultuře hrála důležitou roli jako strom posvátný i jako strom mnohého využití a tradic. Pohané ji uctívali, s nástupem křesťanství byla pak spojována s čarodějnictvím, žena, která byla spatřena za tmy u vrby, byla podezřelá ze spojení s ďáblem. Vrbové kočičky se ale také staly symbolem jara a velikonoc, dokonce se o velikonocích světily v katolických kostelech. Vrba bílá byla však především stromem s velice dlouhým seznamem praktického uplatnění. Vysazovala se u rybníků a řek pro zpevnění břehů, její dřevo je důležitým materiálem v dřevořezbářství, poddajné vrbové proutky se dodnes používají pro hledání vody, pletení pomlázek, a hlavně v košíkářství, kde jsou jiným materiálem snad nenahraditelné.

Tip: Čaj

1 čajovou lžičku sušené kůry z vrby 5 - 10 minut povaříme ve 250 ml vody, necháme chvíli odstát a přecedíme. Osladíme medem nebo sirupem a užíváme po lžících: 1 polévkovou lžíci za 2 hodiny.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.