Vojtova metoda nebo Bobath? Zjistěte, co je pro miminka šetrnější

Vojtova metoda nebo Bobath? Zjistěte, co je pro miminka šetrnější

Správný vývoj našeho miminka je pro nás prioritou. Tělesný vývoj je ale komplikovaný a mohou se objevit problémy. Naštěstí dnešní medicína nabízí účinné metody, jak pohybovému aparátu našeho miminka pomoci. Mezi nejznámější a nejosvědčenější patří Vojtova metoda a Bobath. Poradíme, jak se v metodách vyznat a jak si vybrat tu, která je pro naše děťátko nejšetrnější.

Čtěte také:

Mechanoterapie – lázeňská péče a rehabilitace, kterou zvládnete i doma

Co je to Vojtova metoda?

Vojtova metoda je už několik desetiletí ověřenou metodou pro podporu správného vývoje dítěte. Její objevitel Václav Vojta přišel na to, jak pomocí vybraných cviků a tlaku na místa na dětském těle může podpořit správné fungování pohybového aparátu.

  • Lidské tělo má pohyb geneticky zakódovaný. Pokud trpí nějakými potížemi, Vojtova metoda může tělu pomoci se vyvíjet opět tím správným směrem.
  • Některé cviky se provádí v poloze na zádech, jiné na břiše či na kolenou. Společně s nimi terapeut pracuje i s aktivizačními zónami. Díky tomu se zlepšuje svalová souhra. Také se upravuje dýchání, aktivita bránice a tep.
  • Ačkoli Vojtova metoda původně řešila převážně následky dětské obrny, časem se její úspěšnost ukázala i při jiných problémech s pohybem. A to jak u dětí, tak u dospělých.
  • Ulehčuje a pomáhá při problémech s držením hlavy, rozštěpem páteře, skoliózou, ortopedickou vadou hrudníku, parézou brachálního plexu, koňskou nohou a neurologickými potížemi.

Co je to Bobath?

Za metodou Bobath stojí Němka Bertha Bobath společně se svým manželem Karlem Bobathem, který pocházel z Československa. Metoda Bobath se zaměřuje na dopady neurologických problémů na lidské tělo. Mezi takové patří dětská obrna anebo mozková příhoda.

  • Podobně jako Vojtova metoda, i metoda Bobath pomáhá jak dětem, tak dospělým.
  • Metoda Bobath ukázala, že i když je neurologický systém a pohyb člověka poškozený, není to nenávratné. Správnými cviky se může stav pacienta výrazně zlepšit.
  • Bobath ale nejsou jen cviky. Vychází totiž z toho, že lidské tělo funguje jako celek. A například u dětské obrny je zapotřebí i pomoc logopeda, ergoterapeuta či rodičů. Společně se všichni zaměřují na co nejlepší vývoj dítěte.
  • Bobath učí rodiče správný handling, tedy to, jak dítě správně uchopovat, nosit nebo si s ním hrát tak, aby byl vývoj motorických schopností co nejlepší.
  • Dále Bobath pracuje s takzvanou senzomotorickou stimulací. Jsou to cviky, které dítěti pomáhají se správně vyvíjet. Používá se k tomu například overball, lavičky a další pomůcky. Bobath toho ale zahrnuje daleko více.

Vojtova metoda anebo Bobath?

Obě metody známe. Jak si mezi nimi ale vybrat tu správnou? Dobrou zprávou je, že ani s jednou neuděláme chybu. Výzkumy totiž ukazují, že obě jsou v léčbě podobně úspěšné. Každá má ale své výhody a nevýhody.

dite hra

  • Při Vojtově metodě terapeut dává dítě do různých pozic. Dítě tedy samo cviky neprovádí. Proto se může používat už u malých miminek.
  • Vojtova metoda má tu nevýhodu, že u cviků miminka často pláčou. Cvičení rozhodně není bolestivé a ani příliš namáhavé. Miminku se pouze nelíbí, že se s ním manipuluje tak, jak není zvyklé. Přesto to pro některé rodiče může být stresující.
  • Vojtova metoda i Bobath zahrnují také aktivní spolupráci rodičů. Cviky musíme s dětmi pravidelně cvičit doma.
  • Metoda Bobath je modernější a připravuje pohybový aparát dítěte na každodenní život. Pomáhá mu s pohyby, které bude potřebovat při vykonávání běžných denních aktivit.
  • Bobath je náročnější na aktivitu rodičů. Přes den musíme s dětmi pravidelně a často cvičit.
  • Metoda Bobath je převážně pro děti, které jsou už trochu odrostlejší. Pro miminka existuje speciální koncept Baby Bobath.
  • Málokterý všeobecný lékař dokáže správně posoudit, jestli je pro naše miminko vhodnější Vojtova metoda anebo Bobath. Poraďme se zkušeným odborníkem.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?