img

Vitamíny podle abecedy: Proč je vitamín K pro lidské tělo zcela nepostradatelný?

Vitamín K je pro lidské tělo je absolutně nepostradatelný. Pečuje zejména o bezproblémovou srážlivost krve a také vytváří v zažívacím ústrojí vhodné prostředí pro přátelské bakterie. Vitamín K patří mezi ty, které jsou rozpustné v tucích.

Vitamín K je nezbytný pro mnoho pochodů v našem těle. To si dokáže poradit, pokud mu něco schází, avšak vitamín K je pro něj v mnoha ohledech klíčový. K čemu a proč jej tedy tak nutně potřebujeme?

Vitamín K a jeho funkce v lidském těle

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je to možné, že nám po chvíli krev přestane sama téct? Ano, mohou za to speciální buňky, kterým se říká krevní destičky. S pomocí ještě několika bílkovin vytvoří v místě krvácení krevní sraženinu a tím zabrání tomu, abychom vykrváceli. Ovšem pokud bychom měli nedostatek vitamínu K nebo by nám prostě výrazně chyběl, zastavovalo by se krvácení jen obtížně. Nebo vůbec. Vitamín K (K1) má tedy přímý podíl na tvorbě těchto “srážecích faktorů”. Takže vlastně má přímý vliv i na samotné srážení krve. Krom toho rovněž ovlivňuje tvorbu bílkoviny, která je přímo zodpovědná zajištění pohybu vápníku v organismu (K2). A rovněž aktivuje bílkoviny, které mají na starosti kontrolovat růst buněk, čímž může být prevencí před vznikem nádorů.

Čtěte také:

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Tempeh je výborný zdroj bílkovin! Připravte si domácí tempeh - je levný, chutný a zdravý

Objevte sílu fermentace. Naučte se vyrábět vlastní fermentované výrobky

Vitamín K a jeho přírodní zdroje

Vitamín K není vlastně jen jeden vitamín, ale rovnou skupina vitamínů rozpustných v tucích. Patří sem vitamíny K1, K2 a K3. Nejdůležitější je pro nás právě vitamín K1 a K2. K3 je syntetická forma vitamínu K. Vitamín K1 podporuje srážlivost krve a není problém získat jej z běžné stravy. Nalézá se především v listové zelenině a luštěninách, obsahují jej však také i květák, brokolice nebo kapusta. Vitamín K2 má v organismu odlišné funkce oproti K1. Vytváří totiž ve zdravém střevním prostředí bakterie. U vitamínu K2 už příjem stravou nemusí být dostatečný. Zvláště, pokud nejíte fermentované potraviny. Právě v nich se totiž hojně nachází. Nejlepším zdrojem jsou tak zakysané mléčné výrobky, kvašená zelenina, kysané zelí, sójový sýr natto nebo tempeh. Ukrývá se i ve zrajících sýrech, vejcích, mase, vnitřnostech a kvalitních živočišných tucích

Vitamín K a jeho nedostatek

Doporučená denní dávka vitamínu K je 75 mikrogramů. Je tedy jasné, že kvalitní a správně složenou stravou, tělu dodáme tolik vitamínu K, kolik ke svému fungování potřebuje. Suplementace tedy při pestré stravě není nutná. Nedostatek může způsobit problémy se srážlivostí krve (krvácení z nosu, tvorba podlitin, dlouhá a silná menstruace…). Velký nedostatek vitamínu K2 může způsobit i zlomeniny, řídnutí kostí a osteroporózu, také srdeční infarkt, mozkovou mrtvici, diabetes, ledvinové kameny nebo dokonce i nádorové onemocnění. 

Vitamín K2 se ukrývá ve fermentovaných potravinách

Vitamín K a jeho nadbytek

K předávkování může dojít pouze při umělém podání. Opravdu nadměrný přebytek může způsobit horečky, návaly horka, pocení, zimnici, nechutenství a dokonce vysoké předávkování i hemolýzu.

Vitamín K pracuje v týmu

Vitamín K2 je nutným doplňkem stravy v případě, že suplementujeme vitamín D nebo vápník. Jestliže bychom užívali déčko nebo vápník bez vitamínu K2, mohl by nám hrozit vznik srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Jakmile je totiž v těle málo K2 a doplňujeme vápník, nejsou aktivovány bílkoviny, které jej mají ukládat do těch správných míst. Snadno se tak může stát, že se vápník začne ukládat do měkkých tkání a do cév. Zde pak může napáchat mnoho škody. A naopak by se vápník neukládat do kostí, což by mohlo mít za následek postupný vznik osteoporózy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Na sídlišti nám to mečí

Od tý doby, co chodim v pravidelnejch intervalech ven se psem, vnímám čím dál víc maličkosti kolem nás. Sídliště teda máme ultra hnusný, samý vodpadky všude, lidi jsou prasata... Člověk aby měl voči i na prdeli, aby mu hafik nesežral nějakej hegeš... Je to smutný, že si člověk po sobě neni schopen uklidit. Jak by to bylo krásný všude, kdyby bylo uklizeno. Nikde žádnej igeliťák, zbytky jídla a lejna zvířat.