Hlavička

Vinaři otvírají svatomartinské víno. Chutná skvěle a může vylepšit zdraví

11. 11. 2019

I když se letos vinaři rozhodli porušit tradici a Svatomartinské víno vypustit na trh dříve, neubírá to nic na jeho kouzlu. Právě 11. 11. v 11 hodin a 11 minut se obvykle otevírají lahve nového, mladého vína. A mnozí si na tento okamžik rádi počkají. Svatomartinské víno má však krom své dlouhé tradice i velkou výhodu pro naše zdraví.

Svatomartinské víno jako tekutá přírodní medicína

Na pulty obchodu se letos dostává více než dva milióny kusů lahví s označením „Svatomartinské víno“. Vinaři si i letos pochvalují jeho kvalitu, která – údajně oproti minulým rokům – znovu vzrostla. Chuť však není jediným benefitem pro Svatomartinské víno. V každé lahvi se ukrývá obrovské množství minerálních látek, stopových prvků a fenolických látek. Některé z nich působí v lidském těle jako dokonalé antioxidanty. Jediné, co našemu tělu v lahvi s označením Svatomartinské víno, neprospívá, je obsažený alkohol. Nutno však podotknout, že pokud nebudeme pít Svatomartinské víno na litry, tak nám uškodit nemůže. Ba naopak. Pro muže je ideální denní dávka 4 deci vína, pro ženy pak maximálně polovina. Víno z hroznů má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví.

Vinaři svatomartinské víno vychvalují i pro jeho účinky

Blahodárně působí Svatomartinské víno na naše tělo zejména díky již zmíněným fenolickým látkám. Ty mohou působit – a některé také působí – v těle jako antioxidanty. To je i vysvětlení, proč nám odborníci často říkají, že červené Svatomartinské víno je zdravější než bílé. Zatímco bílá vína obsahují těchto látek cca 200-500 mg na litr. Červená jsou na tom o poznání lépe. Mívají 800–4000 mg na litr. Ty nejcennější jsou pak quercetin, katechin a resveratrol.

  • Quercetin – má silné antioxidační účinky. Rozpouští krevní sraženiny a působí proti zánětům. Vinaři říkají, že pro něj platí rovnice – čím více sluníčka, tím je ho v hroznech více. A že sluníčka letos bylo opravdu dost.
  • Katechin – velmi významný antioxidant. Ve Svatomartinském víně je ho nejvíce.
  • Resveratrol – tvoří se ve slupkách bobulí jako ochranná látka proti plísním a rostlinu se jím brání proti UV záření a chladu. Taktéž je to silný antioxidant, snižuje cholesterol a má protinádorové účinky. Podle mnohých vědeckých výzkumů má na svědomí prodlužování lidského života. A které Svatomartinské víno ho má nejvíc? Vinaři radí – samozřejmě červené.

Svatomartinské víno plné flavonoidů

Uvnitř láhve s tekutým mokem se ukrývají ještě látky, které jsou označovány jako flavonoidy. I ty se řadí mezi antioxidanty, takže našemu zdraví velmi prospívají. Mladé svatomartinské víno díky nim chrání náš kardiovaskulární systém. Díky tomu, že flavonoidy vážou molekulární kyslík a pomáhají redukovat tvorbu okysličeného lipoproteinu, chrání tepny před kornatěním, pomáhají předcházet vzniku trombóz a chrání tepny před stárnutím.

Mladé vínoSvatomartinské víno báječně chutná a je zdravé

Přidáme-li k tomu ještě vitaminy C, E a beta karoten, pak účinně bojujeme i proti vysoké hladině cholesterolu. Nejlepší kombinací tedy bude zakousnout Svatomartinské víno oranžovými nebo červenými druhy zeleniny. Ideální jsou v tomto případě mrkve, papriky a rajčata.

Svatomartinské víno podpoří trávení

Vzhledem ke svým pozitivním účinkům na lidské tělo, Svatomartinské víno rovněž podporuje trávení, dezinfikuje zažívací ústrojí a usnadňuje trávení tuků. Obsažené třísloviny napravují poškození sliznice trávicího traktu a mají antibakteriální účinky. Zejména červené Svatomartinské víno ničí bakterie způsobující infekci a chrání tak před onemocněním ze stravy (např. salmonela). Flavonoidy obsažené ve víně zlepšují bakteriální fermentaci a tím vstřebávání vitamínů a minerálních látek. Červené svatomartinské víno navíc značně podporuje krvetvorbu.

Vinaři svatomartinské víno vyzdvihují

Svatomartinské víno má mnoho pozitivních účinků pro náš organismus. Ale věděli jste, že dokonce pomáhá hubnout? Vinaři moc dobře ví, že výtažky z hroznů skutečně umí urychlit metabolismus a svatomartinské víno tak může být účinným pomocníkem při hubnutí. Ovšem k tomuto účinku bohatě postačí jedna sklenička vína denně. K ní si pak můžete dát třeba i něco dobrého k jídlu, co hubnutí podpoří.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

201509151453491464114550

Restaurace Karla IV, České Budějovice

Hledáte ve městě České Budějovice stylovou restauraci, která vám učaruje nejen prostředím, ale především...

V Restauraci Kočí Doksy připraví oslavy a rauty na míru požadavkům

Příjemná obsluha, dobré jídlo a přívětivé prostředí dělají z restaurace Kočí...

Istanbul Kebab, s.r.o.: pravá turecká restaurace, Praha 1

Máte chuť na pravou poctivou tureckou kuchyni? Turecká restaurace Istanbul Kebab se...

Restaurace Na Hřišti: oblíbený podnik s venkovním posezením, Trutnov

Chcete si odpočinout po práci u sklenice dobré piva, zajít s rodinou na...

Pohostinství a řeznictví U Mizerů, Dobříč (okr. Plzeň-sever)

Nedáte dopustit na tradiční českou kuchyni a poctivá výroba a zpracování potravin...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte