Hlavička

Věděli jste, že žonglování bystří mozek a pomáhá nám s pamětí?

17. 2. 2020

Žonglování – stačí jen tři míčky, jeden pár šikovných rukou a malý zázrak je na světě. Věděli jste, že žonglování má pro náš mozek vysoce pozitivní účinky? Vědci zjistili, že ten, kdo žongluje, má mnohem lepší paměť. Pokud si tedy chcete zlepšit svou paměť a zároveň se zabavit, kupte si tři míčky a začněte s žonglováním.

I když se vám to bude zdát ze začátku příliš obtížné, nevzdávejte to a buďte trpěliví. Stojí to za to. Přinášíme vám návod na žonglování, abyste to měli jednodušší.

Žonglování: Psychologové radí, kupte si míčky a zlepší se vám paměť

Jestli si chcete skutečně prodloužit paměť a máte obavy z toho, že ve stáří začnete brzo zapomínat, pak si kupte míčky na žonglování. Vědci zjistili, že žongléři mají lepší paměť. Díky tomu, že se naučíte chytat několik míčků ve vzduchu, budete se lépe soustředit a zároveň se vám zvětší objem mozku. Žonglování je prokazatelně prospěšné.

Žonglovat bychom měli učit už malé děti. Je možné, že díky tomu budou mít ve třídě před ostatními dětmi náskok ohledně dobré paměti. Možná se budou také mnohem lépe a snadněji učit. Žonglování jim s tím může značně pomoci. A to přeci stojí za zkoušku!

Díky žonglování se nám zvětšuje mozek

Možná se vám to zdá jako přemrštěné tvrzení, ale vědci v tom mají jasno. Udržení několika míčků ve vzduchu vede ke zvětšení dvou oblastí mozku. Žonglování našemu mozku značně pomáhá. Vědci udělali jeden experiment, při kterém sledovali skupinu lidí, kteří se učili žonglovat a skupinu lidí, kteří nikoliv.

Nejprve vědci změřili mozky v obou skupinách a po experimentu opět oběma skupinám. Zjistilo se, že žonglující lidé měli po tříměsíčním tréninku žonglování zvětšené dvě části mozku. Konkrétně se jednalo o oboustranné zvětšení levého zadního žlábku. Tímto experimentem vědci vyvrátili názory, že náš mozek po dosažení dospělosti již neroste. Šedá mozková kůra se tak během učebního prostoru rozrůstá. Žonglování tedy mozku skutečně prospívá.

Žonglování: Bystřete svůj mozek v jakémkoliv věku

Naučit se žonglování můžete v jakémkoliv věku. Je však pravděpodobnější, že děti se budou učit rychleji a hra s míčky jim půjde možná i lépe. Míčky, které se snažíme ve vzduchu udržet, dokáží propojit pravou mozkovou hemisféru s levou částí mozku. Pravá část mozku je sídlem pocitů, intuice a obrazové představivosti. V levé části mozku zase přebývá intelekt, rozum a řeč.

zonglovaniŽonglování může pomoci se soustředěním i pamětí

Nemusíte být nikterak pohybově zdatní, abyste se mohli také naučit žonglovat. Stačí jen, když budete trpěliví a budete se míčkům věnovat několik měsíců. Poradíme vám, jak na to!

Jak se naučit žonglování?

Ze začátku vám pravděpodobně hra s míčky nepůjde. Nevzdávejte to. Když se dobře připravítevše se naučíte raz dva.

 • Zaprvé je potřeba si vybrat dobré míčky. Míčky by měly být měkké a po pádu na zem nesmí skákat, jinak se vám snadno ztratí.
 • Důležité je také vybrat si i vhodné místo na cvičení. Musíte mít hodně prostoru, kde nic nezničíte a zároveň kde si neublížíte vy sami.
 • Začněte s jedním míčkem, který si budete přehazovat z jedné ruky do druhé. Také vyhoďte míček vysoko do vzduchu a stejnou rukou ho chyťte. Lokty držte v úrovni svých boků.
 • Než míček vyhodíte, nechte ruku trochu klesnout. Ale ne příliš, jinak z vás moc dobrý žonglér nebude.
 • Do každé ruky vezměte jeden míček. Vyhoďte první míček a jakmile dosáhne vrcholu oblouku, vyhoďte druhý míček. Pohyb je potřeba zautomatizovat.
 • Postupně můžete přidávat další míčky. Čím více míčků, tím je potřeba se více soustředit.

Základy žonglování: Užitečné rady pro začínající žongléry

 1. Při cvičení buďte uvolnění a zhluboka dýchejte. Rozhodně nebuďte frustrovaní z toho, že vám to nejde. Žádný učený z nebe nespadl.
 2. Míčky musí mít stejnou váhu. Nikdy nežonglujte s takovými, které se váhově liší. Začátky by vám kvůli tomu nemuseli vůbec jít.
 3. Začínejte s žonglováním v místnosti a nikoliv venku, kde může foukat vítr.
 4. Vyhněte se místům, kde jsou křehké a drahé předměty, které můžete zničit.
 5. Nikdy nežonglujte s noži, sekerami nebo dalšími ostrými předměty, které by vám nebo někomu v blízkosti mohly ublížit.
 6. Začněte s házením míčků s vaší dominantní rukou.
 7. Každý žonglér by se měl před cvičením pořádně protáhnout. Přeci jen se jedná o pohyb, takže pozor, abyste si třeba něco nenatáhli.

Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum v Olomouci

Pedagogicko-psychologická poradna v Olomouci se zaměřuje na...

Fotolia_95135690_XS

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3

Hlavními předměty činnosti společnosti Gaudia jsou systemická terapie, koučink a vzdělávání v...

Mgr. Belinda Pragerová Poradenství pro mezilidské vztahy a duševní krizi

Mgr. Belinda Pragerová nabízí psychoterapii (léčbu slovem) a poradenství...

Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová

Dopravně psychologické vyšetření se provádí nejen v případě nutnosti posouzení psychické způsobilosti...

Profesionální psychologické poradenství - Jihočeský psycholog PhDr. Jaromír Matoušek

Každého z nás může potkat v životě situace, na kterou...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte