Umělé oplodnění: Touha po dítěti, která má svá úskalí

Umělé oplodnění: Touha po dítěti, která má svá úskalí

Touha po dítěti se časem ozve ve většině žen. Jak silná bude je ryze individuální a souvisí s nastavením konkrétní ženy. Někdy je tato touha vyslyšena, jindy odsunuta na druhou kolej a někdy se přírodě pomáhá. Nastupuje asistovaná reprodukce, lidově umělé oplodnění. Umělé oplodnění není lehkou záležitostí. Je to velký zásah do zdraví ženy i její psychiky. Přesto umělé oplodnění podstupuje čím dál tím více žen.

Čtěte také:

Jak rychle otěhotnět? Paradoxně nikam nespěchat, máme ale i další rady

Kdy se mluví o neplodnosti?

Řada párů si při plánování potomka představuje, že s první pokusem dojde k otěhotnění. Může se to samozřejmě stát (obvykle, když partneři potomka neplánují), zpravidla je však pokusů třeba více. Odborníci uvádějí, že za ideálních podmínek, kdy je zdravotní stav partnerů optimální je pravděpodobnost otěhotnění přibližně 25 %. Z pohledu medicíny se tedy o neplodnosti hovoří až v okamžiku, kdy se pár o dítě intenzivně pokouší déle než rok.

Nejčastější příčiny problémů s otěhotněním u žen

  • S přibývajícím věkem ženy se snižuje kvalita a počet uvolňovaných vajíček.
  • Stres, drogy, kouření, nezdravý životní styl, nadváha.
  • Poškození vejcovodů (např. jejich neprůchodnost).
  • Endometrióza – děložní sliznice se vyskytne i mimo děložní dutinu (riziko mimoděložního těhotenství).
  • Imunologický faktor (např. tvorba protilátek proti spermiím aj.)
  • Genetická příčina, případně vrozené vývojové vady.
  • Hormonální příčiny nebo zánětlivé onemocnění pohlavního traktu

Nejčastější příčiny problémů s potencí u mužů

  • Příliš velká tělesná teplota v oblasti genitálií (těsné oblečení, horké koupele, vyhřívané autosedačky, notebook na klíně…)
  • Věk, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, životní styl
  • Užívání léků (např. na vysoký tlak nebo cytostatik)
  • Onemocnění varlat, prostaty či nadvarlete, infekční onemocnění, alergie, operace…
  • Malý objem ejakulátu, nízký počet spermií, případně jejich nedostatečná pohyblivost nebo chybná morfologie.

Umělé oplodnění jako řešení

Pro mnoho žen je představa „nemít děti“ natolik strašidelná, že dobrovolně podstoupí náročnou cestu umělého oplodnění. Základem je řada vyšetření, která určí pravděpodobnou příčinu neplodnosti. I to, zda se vyskytuje na straně ženy, muže anebo kombinace jejich genetického materiálu není kompatibilní. Podle výsledků vyšetření lékař navrhuje optimální léčbu či způsob, jakým umělé oplodnění (asistovaná reprodukce) proběhne.

Umělé oplodnění – přibírání na váze i bolesti

Je třeba si uvědomit, že umělé oplodnění je navzdory lékařskému umu stále „umělým“ zásahem do života, který s sebou na konci sice možná přinese vytoužené miminko, ale cesta k němu je někdy trnitá. U žen, které před umělým oplodněním absolvují hormonální stimulaci vaječníků se mohou objevit bolesti břicha, nevolnost, zvětšení objemu pasu a velký nárust tělesné hmotnosti (i několik kilogramů za týden). V těžších případech se objevují i závratě nebo lapání po dechu, zvyšuje se riziko embolie. Někdy je dokonce nutná hospitalizace.

1938

Umělé oplodnění jako jedno z rizik vzniku rakoviny

Pozdější věk rodičky a asistovaná reprodukce je mezi onkologickými odborníky považována za jeden z faktorů vzniku rakovinného bujení, konkrétně rakoviny prsu. Ne každé ženě se totiž podaří otěhotnět při prvním kole a cyklus se opakuje. To je další zátěží na organismus. Opakovaná nadměrná stimulace může umožnit vzniku/růstu i rakovinným buňkám.

Umělé oplodnění a nečekaná překvapení

Ačkoli proces asistované reprodukce podléhá přísným pravidlům a kontrolám, může se stát, že příroda zasáhne. Ačkoli dojde k oplodnění a těhotenství započne, může dojít k potratu (i opakovaně) nebo se plod přestane vyvíjet/má určitou vadu. Nejsou výjimkou mnohočetná těhotenství (lékaři aplikují více embryí). Radost však může zkalit fakt, že tento stav začne ohrožovat děti i rodičku. Pak je třeba učinit i jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě: „Kolik si jich necháme?“

Umělé oplodnění a nápor na psychiku

Prvotní nadšení z asistované reprodukce může vystřídat zklamání. Velká očekávání vs. realita může s psychikou ženy pořádně zamávat. To následně může narušit i vztah mezi partnery. Základem je si hned na počátku říci, kolik pokusů jste ochotni podstoupit. Nejen žena, ale i muž! Zatímco žena se často dostane do nekontrolovatelného závodu: „Chci…,“ muž přeci jen zůstává střízlivější. Navíc je i pozorovatelem zvenku a sleduje, že se mu žena před očima mění. V určitý moment je také potřeba říci dost. Z hlediska zdraví, ale i financí! Děti jsou kořením života, ale nejsou jediným kořením života. Spokojené partnerství je někdy mnohem více.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.