Ucháč obecný /Gyromitra esculenta/

Foto: Wikimedia, Autor: Botaurus

▪ Ucháč obecný - vzhled

Klobouk je vysoký 3 – 8 cm a přibližně stejně široký. Je okrouhlý, hlízovitý či tupě kuželovitý, s mozkovitě zprohýbaným povrchem. Barvu má hnědou až hnědočernou, někdy i žlutočernou. Uvnitř je dutý a bělavý.

Třeň je 3 – 7 cm vysoký a 2 – 4 cm široký. Obvykle stlačený a vrásčitý. V mládí je vycpaný, později však dutý, na povrchu i uvnitř je bělavý.

Dužnina je tenká, voskovitá a lámavá. Barvu má bělavou s nenápadným nebo spermatickým pachem a mírnou chutí. Výtrusy jsou hladké, bezbarvé.

▪ Ucháč obecný - výskyt

Ucháč obecný roste nehojně na jaře v březnu až květnu. Hledat byste jej měli v jehličnatých a smíšených lesích, hlavně pod smrky a borovicemi, nejčastěji na holé půdě nebo v mechu a jehličí, též ale na kůrovině. Lidové názvy: čertova houba, kačenka, kopeček, křapáč, smržice; na Slovensku např. murhle.

▪ Ucháč obecný - vliv na zdraví

Latinský název dokládá (esculentus znamená jedlý), že byla houba dlouhou dobu pokládána za jedlou. Ve starších publikacích se s tímto tvrzením lze setkat. Jed tvoří skupina nestabilních sloučenin, které se například varem nebo sušením z větší části rozkládají. Zvláště tato skutečnost vedla k pochybám o jedovatosti houby. Za hlavní účinnou látku bývá považována látka nazývaná gyromitrin, která se v těle rozkládá na vysoce toxický methylhydrazin. Jed působí především na trávicí ústrojí a játra, některé příznaky se podobají otravě muchomůrkou zelenou. Otrava může být smrtelná! Jedovatý ucháč obecný může být zaměněn dokonce i s jedlým smržem.

▪ Ucháč obecný - možnosti využití

Ještě v roce 1950 se u nás mohl ucháč obecný prodávat jako jedlá houba. Až když se začaly objevovat občasné otravy touto houbou, byla podrobena výzkumům a v roce 1966 se z ní podařilo izolovat jedovatý gyromitrin, čímž se definitivně prokázala jedovatost této houby. Jed gyromitrin se tepelnou úpravou či sušením z 99% odstraní, většina lidí tedy ucháč požije bez úhony. Ovšem stačí, když jej povaříte jen krátce a můžete skončit v nemocnici nebo v márnici.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1121x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte