Trpíte na křečové žíly? Pomoci vám mohou kompresivní punčochy

kompresivnipuncochyKompresivní punčochy mají význam při prevenci.

Křečové žíly patří mezi rozšířené civilizační choroby, které postihují zhruba každého třetího dospělého člověka. Mnohem častěji ale trápí ženy. Křečové žíly jsou onemocněním žilního systému, kdy velkou roli při jejich vzniku hraje dědičnost. Jednu z možností léčby představují takzvané kompresivní punčochy.

Křečové žíly se na dolních končetinách objevují v několika formách. Prvními příznaky křečových žil jsou zpravidla fialové žilky. Už ty by vás měly varovat a podnítit k prevenci, která je při prvních náznacích žilních problémů velmi důležitá. Právě v této fázi vám mohou být skvělými pomocníky speciální kompresivní punčochy.

Vrozené dispozice nejsou jedinou příčinou, proč křečové žíly vznikají, ovlivňují je další rizikové faktory jako:

 • těhotenství
 • hormonální antikoncepce
 • vysoká pracovní zátěž
 • vyšší věk
 • nadváha
 • poloha při práci

Co je kompresivní terapie

Kompresivní terapie spočívá v podpoře žilního systému kompresí neboli stlačením. Patří mezi základní pomoc, která zmírňuje a odstraňuje příznaky žilního onemocnění, pomáhá ukrývat křečové žíly a předchází jejich zhoršení. Vyloženě léčebný efekt ale tato terapie nepřináší, z tohoto důvodu je vhodná zejména při prevenci. Smyslem kompresní terapie je zamezení otokům nohou, urychlení odtoku žilní krve a rozproudění lymfy v dolních končetinách.

Kompresivní terapii zajišťují:

 • elastická obinadla
 • kompresivní punčochy

Kompresivní punčochy

Kompresivní legíny neboli jinak elastické punčochy na křečové žíly pomáhají během pohybu stimulovat lymfatický systém. Rozdílem, mezi klasickými módními punčochami a kompresními, je pevnější materiál, který působí vymezeným tlakem na dolní končetiny, kde křečové žíly vznikají.

Tlak klesá směrem od kotníku nahoru a umožňuje tak proudění krve zpátky k srdci. Pouze pokud kompresivní punčochy působí na jednotlivé části končetiny konkrétními tlaky, podporují žilní systém. Existují tři stupně komprese, přičemž nejpoužívanější jsou kompresivní punčochy druhé třídy. Aby bylo nošení kompresivních punčoch účinné, doporučuje se jejich trvalé používání.

Kdy komprese pomáhá:

 • při prevenci žilních onemocnění
 • při oteklých nohou
 • po dlouhém cestování
 • při porodu
 • po estetickém zákroku
 • při častém nošení vysokých podpatků

kompresivnipunchochy2Křečové žíly trápí častěji ženy.

Jaké kompresivní punčochy zvolit?

Existuje několik druhů těchto punčoch a rozhodně nevypadají vždy nevzhledně. Na trhu najdeme kompresivní punčochy různých délek, vzorů a barev. Vybrat si tak dokáže opravdu každý.

Lýtkové punčochy

Neboli jinak známé jako podkolenky představují nejjednodušší a nejobvyklejší variantu punčoch. Podkolenky lékaři nedoporučí používat, pokud se křečové žíly vyskytují přímo pod koleny nebo těsně pod ním.

Stehenní punčochy

Tento typ se používá zejména při postižení křečových žil v oblasti stehna. Díky silikonovému okraji vydrží stehenní punčochy na noze celý den.

Punčochové kalhoty

Pokud se křečové žíly vyskytují hodně vysoko na stehně nebo dokonce až v tříslech, používají se takzvané „punčocháče“. Tento typ komprese nejčastěji využívají těhotné ženy.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte