Trápí vás častá bolest hlavy? Důvodem může být krční páteř

 bolest hlavyBolest krční páteře může vzniknout při práci za počítačem.

Bolest hlavy patří mezi nejběžnější zdravotní problém, se kterým se v životě setká každý z nás. Příčin může být několik. Pokud vás bolí hlava pravidelně, měli byste pátrat po tom, co ji spouští. Častým důvodem může být krční páteř. Jak bolest od krční páteře rozeznat a co může pomoci?

Proč nás zlobí krční páteř?

Bolest hlavy může být buď psychické nebo tělesné povahy. Bolest od krční páteře nejčastěji pramení ze svalové nerovnováhy při nesprávném držení těla. S problémy krční páteře se potýkají lidé se sedavým zaměstnáním, zejména u počítače. Naše hlava se tak nachází stále v předklonu, což ale neodpovídá fyziologickým požadavkům. Pokud je krční páteř přetěžována, trápí nás bolest hlavy. Svou roli může hrát také stres.

Dalším důvodem problémů s krční páteří je nesprávná poloha při spánku. Spát bychom měli ideálně na zádech a pomoci může i správně zvolený anatomický polštář. Základem je rehabilitace a správné držení těla. Na uvolnění krční páteře se doporučuje vyzkoušet i jógu.

Jak poznat bolest hlavy od krční páteře?

Pokud bolest hlavy směřuje od krku, nejpravděpodobněji bude na vině zablokovaná krční páteř. Bolest spojenou s krční páteří lze obvykle zaznamenat na polovině hlavy. Většinou začíná u šíje a pokračuje směrem do čela. Vystřeluje často až do očí a uší. Šířit se může i do ramen. Krční páteř způsobuje intenzivní bolest hlavy, která je často doprovázena omezenou hybností krční páteře. Bolest hlavy od krční páteře může trvat několik hodin, ale i nějak dnů.

Typické znaky zablokované krční páteře:

  • střední intenzita bolesti hlavy
  • bolest směřuje od týlu a přechází do čela
  • asymetrická bolest
  • opakující se bolest hlavy
  • tlak v očích
  • mírná nevolnost, závratě
  • mravenčení v rukou

bolesthlavy3Od bolesti uleví pravidelné cvičení.

Jak vyzrát na bolest hlavy od krční páteře?

Bolest hlavy od krční páteře může být chronická. Pokud jsou bolesti opakované, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Lékař zjistí, v jakém stavu se krční páteř nachází a zahájí léčbu, nejčastěji za pomoci dobrého fyzioterapeuta. Krční páteř je možné léčit pomocí analgetik a léků na snížení svalového napětí. Ulevit od bolesti hlavy mohou i lokální anestetika, která se aplikují do místa, kde se bolest hlavy spouští.

Když nás bolí hlava, sáhneme často po pilulkách. Existuje ale i jiné řešení. Pomoci mohou masáže a cvičení na krční páteř. Pravidelné cvičení může být účinnou prevencí před blokací krční páteře a následným vznikem bolesti hlavy. Výhodou cviků na krční páteř je, že je můžeme vykonávat takřka kdekoli.

Protáhněte si krční páteř

Protažení 1

Základní cvikem na protažení krční páteře je úklon hlavy. Hlavu ukloníme na pravou stranu a pravou rukou zatlačíme na levé ucho a jemně táhneme. Levé ruka by měla směřovat k zemi. Pár sekund vydržíme a strany vyměníme. Minimálně dvakrát zopakujeme. Při cviku bychom měli cítit, jak se svaly kolem šíje protahují.

Protažení 2

Jdeme do pozice střechy. Tlačíme kostrč vzhůru a prsty na rukou máme do šířky. Ramena stáhneme od uší a kolena mírně pokrčíme. Hlava volně visí mezi rukama. Vydržíme alespoň 20 sekund. Nezapomínáme zhluboka dýchat a cítíme přitom, jak se krční páteř uvolňuje a bolest hlavy polevuje.

Protažení 3

Lehneme si na záda a uvolníme tělo. Hlavu podložíme malým polštářkem. Pozvolna hlavu otáčíme z jedné strany na druhou. Hlídáme si správné dýchání a vnímáme, jak se nám uvolňují krční svaly.

Autor článku: Klára Hanačíková


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

AVANTURÍN náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků avanturínu (aventurínu), navlečených na…

Cena: 49 Kč

Ájurvédský balzám Healing Nature, 30ml

ÁJURVÉDSKÝ BALZÁM je směs olejových extraktů z bylin a koření dle tradiční…

Cena: 138 Kč

Éterický olej EUKALYPTUS 10ml Dr.Popov

Éterický olej vhodný při nachlazení Vhodný při nachlazení a bronchitidě,…

Cena: 90 Kč

Koupelová sůl LEVANDULE 1kg

Koupelová sůl s levandulí Přírodní koupelová sůl z Himalájí, hmotnost 1…

Cena: 110 Kč

Éterický olej GRAPEFRUIT 10ml Dr.Popov

Přírodní aromatický esenciální olej proti úzkostem a stresu Grapefruitová…

Cena: 105 Kč

SIDDHALEPA olej 7ml

Bylinný olej v praktickém balení na bolesti hlavy, při dýchacích obtížích,…

Cena: 109 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte