Těhotenství, děti
Zapnout notifikace
Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý, tvoří nejdůležitější součást centrálního nervového systému a má vliv na spoustu věcí. Jednou z nich je i paměť, která se rovněž tvoří postupně.

Spočítejte si přesné datum porodu. Víme, jak na to!

Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. K tomu datu se pak připočítává 40 týdnů. Existují však i jiné metody, jak datum porodu spočítat. A mnohdy mohou být i přesnější. Vyzkoušíte je?

Imaginární kamarád v dětství: Kdy jde o normální chování a kdy o problém?

Imaginární kamarád v dětství není žádnou novinkou. Možná jste někoho takového také měli, když jste byli malí. Mohlo jít o domněle oživlou hračku, oblíbené zvíře nebo třeba dítě podobného věku s pohádkovými vlastnostmi. A pokud jste rodič, můžete se též potýkat s poměrně běžným fantaskním „kamarádem“, s nímž si vaše dítko povídá. Dle psychologů jde o normální chování v dětském věku, nemělo by se však převrhnout do extrémů. Zjistěte tedy s námi, do jaké míry je vymyšlený společník příznivý.

Těhotenská nevolnost: Jak se s ní poprat?

Nevolnost je nepříjemnou součástí prvních týdnů těhotenství u většiny nastávajících maminek. Podle průzkumů trápí těhotenská nevolnost až osmdesát procent žen v očekávání. Dvě procenta žen pak trápí nevolnost, která vyžaduje dokonce hospitalizaci. A jsou dokonce i ženy, které těhotenská nevolnost provází celých devět měsíců těhotenství.

Vánoční dárky pro děti: Skutečně škodí jejich nadměrné množství?

Vánoční dárky pro děti řeší každý rok v prosinci nespočet milujících rodičů. Chtějí zkrátka svým ratolestem vykouzlit neopakovatelné svátečné období. Stojí ale opravdu tohle vánoční „štěstí“ na množství věcí, které ti nejmenší dostanou? To je velmi rozporuplná otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Každý má totiž jiné finanční podmínky k tomu, poskytnou dětem to, co chtějí. A krom jiného si liší i náhled na množství dárků – jste v tomto ohledu megaloman nebo spíše skromný člověk? Psychologové mají v tématice jasno.

Po roce opět chodí svatý Mikuláš. Proč jeho svátek slavíme o den dřív?

V našich zemích se mikulášská nadílka poprvé objevila ve 14. století. A od té doby patří tento den mezi jeden z nejoblíbenějších svátků. Těší se především děti, které od Mikuláše dostávají dobroty a třeba i drobné dárky. V punčochách, ponožkách nebo v mikulášských taškách. Díky sněhové nadílce bude letošní oslava Mikuláše o to kouzelnější.

Nejlepší potraviny při kojení. Jídlo, které zvýší množství mateřského mléka

Mateřské mléko je nenahraditelné. Pro miminko je životně důležité zejména v prvních měsících života, neboť v sobě ukrývá veškeré základní živiny a pomáhá dítěti budovat pevný imunitní systém. Kojení je důležité i pro hlubší propojení vztahu matky s dítětem. A u maminky zase může být prevencí vzniku nádorových onemocnění.

Něžné bezpečí pro vaše miminko

Ať už očekáváte brzký přílet čápa nebo vás už navštívil, začíná pro vás cesta, která je plná nekonečné lásky a zároveň nesmírné opatrnosti. Jako rodiče chcete pro své miminko zajistit tu nejkvalitnější péči a zároveň mu poskytnout to největší bezpečí.Prvních pár měsíců má pro vývoj vašeho děťátka zásadní význam, zejména co se týče spánku, kdy tento malý andílek může prospat až 17 hodin denně. Hledáte kvalitní vybavení, jako je postýlka, matrace, polštářek s peřinkou a dokonalého ochránce před prochladnutím – spací pytel pro miminka.

Mateřství jako období mnoha rozmanitých změn: Co vše může žena očekávat po narození dítěte?

Mateřství je emočně velmi intenzivní období, které provází nespočet hormonálních, psychických a fyzických změn. Mnohé ženy jej popisují jako „objevení nového zvláštního pokoje v domě, kde už bydlíte“. Tento výrok docela dobře reflektuje, co vlastně maminky zvláště v prvním roce dítka prožívají. Je to pro ně v podstatě nepopsatelný pocit, který však definovalo již mnoho vědců. Oficiálně jde totiž o proces tzv. matrescence – tedy přechod k mateřství. A ten mění skutečně vše v životě ženy.

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?