Systemická terapie a postmoderní myšlení v pomáhajících profesích

Fotolia_111395384_XSV pojetí systemické psychoterapie je komunikace s klientem založena na spolupráci a dialogu.V pomáhajících profesích, neboli v profesích zaměřených na pomoc druhým, je zapotřebí zvolit správný přístup k lidem více než kdekoli jinde. V pojetí systemické psychoterapie je komunikace s klientem založena na spolupráci a dialogu. Takto kooperativně vedená psychoterapie má z má důvodů v dnešní náročné době větší šanci na úspěch. 

Systemická terapie dělá klienty kompetentnějšími

Úkolem terapeuta v postmoderně je posilovat kompetence klientů tak, aby dokázali obstát v situacích, v nichž sami obstát potřebují. Bere vážně realitu a vnímání světa klienta, nepřesvědčuje ho o tom „jak to má mít.“ Respektuje originalitu osobního prožívání, v kontextu její osobní zkušenosti a pomáhá mu najít své vlastní zdroje a možnosti. Systemická terapie je založena na tom, že si psychoterapeut neosobuje právo rozhodovat, nemusí před klienty cokoli tajit. Všechno společné snažení tedy může být naprosto transparentní – otevřené. Ke všemu budete jako klienti přizváni.

Systemická terapie nestaví terapeuta do role experta na klientovu osobnost a jeho život, ale spíše do role „parťáka“, se kterým může bez ostychu o všem hovořit a společně nacházet vhodná řešení problémů. Právě díky této spolupráci na sebe vhodná řešení zpravidla nenechají dlouho čekat.  

Síla postmoderní psychoterapie

Postmoderní psychoterapie je postavená na celém komplexu myšlenek a postojů, které jdou napříč postmoderními školami a nabízejí jak terapeutovi, tak klientovi širší možnosti v hledání cesty, nabízí dobrodružství. Podobné dobrodružství, které jsme zažívali nebo chtěli zažít, když jsme se vydali za bránu školy a nadechli se čerstvého vzduchu, vlastních myšlenek i prostoru, které nám nově nabytá svoboda umožnila a to i přes „riziko“ zodpovědnosti za vlastní rozhodnutí.

Jestli se také chcete nadechnout čerstvého vzduchu a ještě se k tomu vzdělat v oblasti komunikace pro pomáhající profese, můžete absolvovat některý z kurzů či vzdělávacích programů. 

Fotolia_33496147_XSSystemická psychoterapie vás naučí propojovat efektivněji teorii s praxí a pracovat s radostí.

Pojďte s námi za školu

Láká-li vás to, přihlaste se do jakéhokoli kurzu, které nabízí společnost GAUDIA. Myšlenky systemické psychoterapie jsou široce použitelné pro všechny pomáhající profese. Naučí vás domluvit se lépe se svými klienty o tom, co se vlastně v rámci vámi poskytované služby má dít – kontraktovat. Lépe si pak uhlídáte vlastní hranice. Umožní vám konstruktivněji přemýšlet, být si vědomi toho, co sami ve své práci chcete, naučí vás propojovat efektivněji teorii s praxí a pracovat reflektovaně a s radostí. A to je mimo jiné tou nejlepší prevencí syndromu vyhoření.

Chcete-li se stát přímo postmoderně smýšlejícím psychoterapeutem, přihlaste se na výcvik Psychoterapie v postmoderně.

Tento výcvik absolvujete v průběhu pěti let, a to nejen prostřednictvím teoretických vyučovacích hodin a studia textů, ale především díky praktickým, individuálním či skupinovým činnostem, jako jsou stáže, diskuzní kluby, workshopy, semináře, práce s klienty a další.

Každý účastník získá během vzdělávacího kurzu kompetence k terapeutické činnosti založené právě na filozofii postmoderní psychoterapie.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte