Suchá pleť vyžaduje naši péči, jinak bolí

Suchá pleť vyžaduje naši péči, jinak bolí

Suchá pleť trápí nejednu ženu. Mnohé možná překvapí, že se nemusí jednat o obtíže, které mají „jen“ kosmetický ráz. Suchá pokožka s sebou totiž nese řadu zdravotních rizik a v řadě případů je též bolestivá. Jak na suchou pleť? Základem je pravidelná péče, kvalitní kosmetika a zejména pravidelná hydratace.

Čtěte také:

7 účinných tipů, jak se zbavit akné

Suchá pleť: V mládí zdravý pel, ve stáří více vrásek

Suchou pleť vítá řada dívek v mladém věku. Vypadá krásně vypnutě, zpravidla se netvoří nevzhledné mastné obrazce a póry jsou krásně uzavřené. Lze využít mladistvý pel na maximum. Problém však nastává během přirozeného stárnutí. Suchá pokožka se stává matnou, přecitlivělou a na mnoha místech se mohou tvořit zarudlá ložiska. Suchá pleť je navíc velmi náchylná k ekzémům a dermatitidám, které doprovází citlivost na kosmetiku i počasí.

Suchá pleť: Příznaky

Suchá pokožka vzniká nedostatečným vytvářením kožního mazu, díky čemuž se ztenčuje vrstva kůže a dochází k jejímu napínání a křehnutí. Pleť ztrácí i vlhkost a časem se objeví suchá místa, jež mohou mít tendenci se loupat či praskat. Stav pleti závisí na mnoha faktorech. Sklony k určitému typu pleti si neseme v genech, ale zda se projeví „naplno“ záleží i na nás. Jak poznáte, že se suchá pleť týká zrovna vás a měli byste zahájit náležité kroky?

  • Ztráta lesku, případně zčervenání.
  • Pocit napjaté pokožky, který vede ke svědění až pálení.
  • Objevují se drobné šupinky, kůže se loupe, mohou vzniknout i drobné prasklinky.

Suchá pleť není jen jedna

Stejně jako řada dalších věcí, ani suchá pleť není jedna. V odborných kruzích se hovoří hned o několika typech, jež nesou určité charakteristické znaky. Podle typu, který nesete se pak přistupuje k návrhu péče a patřičným krokům, jež vedou k minimalizaci „škod“. Základním rozdělením je:

  1. Suchá pokožka: vyznačuje se hrubou strukturou, je napnutá a dehydrovaná, což je zpravidla způsobeno sníženou schopností vázat vodu.
  2. Mimořádně suchá pokožka: pokožka je na omak drsná a místy popraskaná. Často se tvoří šupinky, jež se odlupují. Často se objevuje na rukou (například při častém mytí rukou).
  3. Suchá atopická pokožka: nese v sobě již prvky atopického ekzému, tedy klasická suchá, zarudlá místa, která svědí. V případě, že dojde k jejich rozškrábání (tedy porušení horní vrstvy), hrozí zvýšené riziko vniku infekce a dalších nepříjemných komplikací.

Suchá pokožka. Kdo za to může?

Jak jsme již naznačili, určitý předpoklad k suché pleti máme v genetické výbavě. Na kvalitu pokožky ovlivňuje ale také náš věk (zejména v seniorském věku dochází k přirozenému vysušování), hormonální bouře (u žen těhotenství, menopauza, u mužů andropauza) nebo psychický stav. Ke vzniku suché pleti přispívá i řada vnějších příčin:

  • Extrémní teploty (chlad i teplo).
  • Suchý vzduch, zejména pobyt klimatizované místnosti.
  • Pobyt v zakouřených místnostech.
  • Častý kontakt s vodou nebo sluncem.

 458

Jak na suchou pleť? Ne vždy voda stačí

  1. Upravte jídelníček. Ano, i to, co jíme a vypijeme výrazně ovlivňuje stav naší pokožky. Některé potraviny mohou způsobit zhoršení stavu. Mnoho lidí v tomto směru viní čokoládu, výrazné chutě nebo sezónní potraviny (například jahody). Je třeba vysledovat, zda se to týká i vás, případně od jakého množství je pro vás potravina „nebezpečná“.
  2. Pijte čistou vodu průběžně po celý den! Jednorázová potopa, kterou vpustíte do organismu udělá víc škody než užitku. Místo vyslání vody do potřebných částí se v případě jednorázových dávek jen zase urychleně vyloučí. To je dobré pro detoxikaci, ale pokožka se tímto způsobem hydratovat nedá.
  3. Vybírejte kosmetiku pro citlivou či suchou pleť, ideálně přírodního charakteru. Vždy nejprve otestujte, zda vám přípravek bude vyhovovat. Vhodné jsou přípravky na bázi olejů nebo obsahující ureu (močovinu), soli kyseliny mléčné nebo hyaluronové, aminokyseliny či glycerin.
  4. Dodržujte pravidlo 3 minut = ošetřete pleť po sprchování, koupeli nebo pobytu ve vodě co nejrychleji (klidně i vlhkou).
  5. Pozor na prací přípravky. Opět volte takové, které nedráždí pokožku.
  6. Vaše kosmetika by měla obsahovat i tzv. okluzivní látky, jež na pokožce vytvoří „bariéru“ proti úniku vody.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krása pro ženy – vizážistka a astroložka Kateřina Schlosserová
Není tajemstvím, že každá žena touží být krásná. Ať už…
5R Studio: kosmetický salon, Brno
Chcete udělat něco pro své zdraví a krásu? 5R…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.