Strmělka přehrnutá /Lepista flaccida/

▪ Strmělka přehrnutá - vzhled

Klobouk má v průměru 5 – 10 cm, v mládí je vyklenutý, později plochý s podvinutým okrajem, nálevkovitý se zprohýbaným ostrým okrajem, bez hrbolku na středu. Povrch je hladký, holý, slabě lesklý. Strmělka přehrnutá má kožově žlutou, okrově oranžovou až rezavě hnědou barvu, ve středu tmavší.


Lupeny jsou sbíhavé na třeň, tenké, husté, v mládí mají krémovou barvu, později rezavě žlutou nebo rezavě hnědou.

Třeň je 3 – 5 cm vysoký, do 1, 5 cm tlustý, válcovitý, hladký, v mládí plný, později vatovitě vycpaný až dutý. Na bázi je kyjovitě rozšířený, bíle plstnatý. Barvu má podobnou jako klobouk nebo narezlou.

Dužnina je zpočátku tuhá, později měkne, má krémovou barvu, někdy narezlou. Vůni má slabě houbovou, chuť nakyslou až nahořklou. Výtrusný prach je bílý, výtrusy kulovité, jemně bradavčité, 3 – 5 × 3 – 4, 5 mm velké.

▪ Strmělka přehrnutá - výskyt

Strmělka přehrnutá se vyskytuje od srpna do listopadu, v jehličnatých, listnatých i smíšených lesích. Strmělka přehrnutá je velmi hojná, roste v řadách nebo čarodějných kruzích.

▪ Strmělka přehrnutá - vliv na zdraví

Strmělka přehrnutá, dříve považovaná za neškodnou, je prokazatelně jedovatá, i když toxiny nebyly analyzovány.

▪ Strmělka přehrnutá - možnosti využití

Tato houba není jedlá.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte