Strašák jménem jet lag! Jak zvládnout časový posun bez potíží?

Strašák jménem jet lag! Jak zvládnout časový posun bez potíží?

Pokud chtěl před třiceti lety člověk vidět moře, mohl se vydat maximálně do Jugoslávie nebo do Bulharska. Dnešní doba ale přináší neomezené možnosti v cestování. A tak spousta lidí podniká daleké cesty za moře.

Čtěte také:

Jak zabavit dítě při delší cestě autem

Cestování na velkou dálku s sebou ale nepřináší jen změnu kultury, jídla a obrovskou exotiku, ale také jet lag. Víte co to je? 

Zopakujme si zeměpis, aneb co je to pásmový čas

Naše země je rozdělena na časová pásma, která se liší podle polohy daného státu. Základní časové pásmo se rozkládá kolem nultého poledníku, který se, jak možná víte, nachází v Greenwich ve Velké Británii. Proto se pásmu, který odpovídá touto UTC někdy říká greenwichský čas.  

UTC = koordinovaný světový čas 

Další časová pásma se označují jako UTC+ nebo UTC- podle toho, na jakou stranu od nultého poledníku se nachází. Česká republika se nachází v zóně UTC+1, což znamená, že je tady o 1 hodinu více než v Londýně. 

Pokud tedy budete cestovat do asijských zemí, například do Vietnamu nebo Thajska, budete se pohybovat v zóně UTC+7. Naopak pokud se vydáte do Ameriky, "budete cestovat zpět v čase", neboť například New York se nachází v zóně UTC-5

Jet lag_časový posun1

Jet lag nemusí být strašák, je to součást cestování 

S tím jak člověk cestuje letadlem, dostává se tedy do nových časových zón. A právě tato změna působí na lidské tělo, které se s časovým posunem musí nějak vyrovnat. Střídání časových pásem s sebou nese jev, který se jmenuje pásová nemoc, anglicky jet lag.  

Pokud jste už někdy letěli za oceán, ať už na východ nebo na západ, pak určitě víte, že cestování a změna časových pásem je pro tělo velká zátěž. Pásová nemoc (jet lag) neplatí pro všechny stejně, ale projevuje se velmi subjektivně. Zatímco někdo přelet o 5 časových pásem téměř nepocítí, jiný cestovatel se může potýkat se závratěmi nebo velkou bolestí hlavy.  

Jet lag příznaky

  • Nespavost, převalování se v posteli.
  • Bolesti hlavy, migrény
  • Dezorientace v prostoru nebo čase.
  • Nechutenství, bolesti břicha.
  • Střevní potíže.
  • Dehydratace

Rady cestovatelů, jak zvládnout časový posun

Přestože každý na časový posun reaguje jinak, existují obecné rady, které vám poradí, jak zvládnout časový posun:

  1. Dodržujte dostatatečný pitný režim, kterým zabráníte dehydrataci.
  2. Zdravě jezte během letu i po přistání.
  3. Následujte časové pásmo v dané zemi. Pokud přiletíte ve dvě odpoledne, nechoďte spát, ale počkejte až na večer. 
  4. Vybírejte si takové lety, které mají přílety v odpoledních či večerních hodinách, nikoliv ráno. 
  5. Vyvarujte se alkoholu.
  6. V letadle si odpočiňte a spěte. 
  7. Poslouchejte své tělo.

 Jet lag_časový posun2

Tělo neošidíte. Poslouchejte svůj biorytmus 

Výše zmíněné rady vám sice pomůžou překonat jet lag, respektivě mu zabránit, aby u vás propuknul v plné parádě. Přesto ale pamatujte, že tělo a váš vnitřní biorytmus nemůže nic ošidit. 

Existuje jedna poučka, podle které se při cestování můžete řídit a která vám odpoví na to, jak zvládnout časový posun. 

1 hodina časového posunu = 1 den na zotavení 

Jet lag podle cestovatelů potřebuje na každý 1 den UTC, 1 den na zotavení. Pokud tedy budete v zóně UTC+3, budete na celkovou regeneraci potřebovat 3 dny.  

Pokud ale cestujete ještě dál a budete se nacházet v zóně UTC-7, počítejte až se 7 dny na plné zotavení!

Jet lag_časový posun3

Jak vyzrát na jet lag? Dlouhou dovolenou 

Jelikož jet lag vyžaduje poměrně dlouhé zotavování, je dobré volit při dalekých cestách delší čas v dané destinci. Při časovém posunu UTC+-4 a více, je vhodné jet na cestu alespoň na 3 týdny. Pokud si tak dlouho dovolenou vzít nemůžete, pouvažujte, zda nezvolit nějakou méně vzdálenou zemi.  

A co vy a jet lag? Máte s ním nějakou zkušenost? A co byste poradili ostatním cestovatelům?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.