Šrucha zelná obohatí jídelníček

Šrucha zelná obohatí jídelníček

Šrucha zelná, botanicky Portulaca oleracea je po většinou zahrádkáři neoblíbená, jelikož se jedná o dost rozšířený plevel, který si ke svému růstu najde různé cestičky. Často se však zapomíná na její příznivé účinky. Má v sobě mnoho vitamínů, minerálů a je dokonce i chutná a tak se hodí velice dobře do všech druhů zeleninových salátů.

Čtěte také:

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Pěstování bylinek – vytvořte si bylinkovou zahrádku na terase či v kuchyni

Šrucha zelná může obohatit jídelníček. Přesto si pěstitelé více oblíbili její příbuznou šruchu velkokvětou, která oplývá krásnými barevnými květy, které zkrášlí kdejakou zahrádku, tu si však na talíř nedáte.  

Šrucha zelná – kdy a kde se objevila poprvé?

Zázračně zdravá šrucha zelná se na zemi vyskytuje již několik tisíc let. Zmínky o jejím užití máme například ze starověkého Egypta, nebo antického Řecka, zde se prý šrucha zelná s oblibou používala do salátů. Nesloužila však pouze jako potravina, ale hojně se užívala i k léčbě různých druhů ran. Lidé z ní dělali například léčivé tinktury a stejně tak i výluhy, které popíjeli, pokud měli žaludeční potíže. Některé historické pověry dokonce praví, že se rostlina používala jako ochrana před zlem.

Šrucha zelná – jak ji pěstovat?

Pěstování této rostliny není nic těžkého. Zvládne to i zahrádkář začátečník. Můžete ji zasít do květináče a dát doma na parapet, nebo předpěstovat a posléze vysévat ven, do truhlíků, na zahrádku, nebo balkon. Šrucha zelná se musí vysadit na jaře, nejčastěji koncem května, nebo v červnu. Nejvhodnější je semínka šruchy zelné smíchat s trochou písku a poté až zasadit do hlíny. Dále potřebuje především hodně sluníčka a tepla, proto ji vystavte na místo, kde ho bude mít dostatek. Sklizeň probíhá obvykle po měsíci a půl od vysazení.

Šrucha zelná – jak chutná a co od ní očekávat?

Šrucha zelná může svou mírně nakyslou chutí připomínat leckomu šťovík, někdo ji zas přisuzuje podobnost ke špenátu. Je to rostlinka, která sice svým zjevem tolik neosloví, ale za to v sobě skrývá mnoho prospěšných látek pro tělo. Obsahuje vitamín B, vitamín C, omega 3 mastné kyseliny a mimo jiné je také bohatá na hořčík, draslík, fosfor, železo a vápník. Dalo by se říct, že tato dost podceňovaná rostlina dokáže našemu tělu poskytnout doslova vitamínový a minerální doping. Mimo to dokáže také skvěle hojit rány, protože působí antibakteriálně. Tento plevel si zkrátka musíte oblíbit.

 šrucha zelná

Šrucha zelná – na co ji lze použít?

Využití má šrucha zelná široké. Můžete ji třeba použít následovně:

  • udělat zeleninový salát
  • připravit z ní dresing
  • použít jako jednu z ingrediencí do polévky
  • přidat ji do pomazánky
  • můžete ji přidat i do dušeného špenátu
  • šrucha zelná je výborná i zavařená v slaném, nebo sladkokyselém nálevu
  • zhotovit léčivý výluh, který bude blahodárně působit na ledviny i žaludek a podpoří očistu organismu
  • šrucha zelná se dá použít i do tinktury k hojení ran

Šrucha zelná – tipy na recept

Zeleninový salát s mrkví

Šrucha zelná se skvěle hodí do kombinací s rajčetem, okurkou, rukolou, polníčkem, nebo právě mrkví. Udělejte si tento jednoduchý letní salát, kterým podpoříte své zdraví! Budete potřebovat strouhanou mrkev, nakrájenou opranou šruchu zelnou, lisovaný stroužek česneku, olivový olej, trochu soli a šťávu z citrónu, dle chuti. Tento skvělý salátek si oblíbíte.

Fazolová polévka se šruchou zelnou

Zelené fazolky, kopr, brambory a šrucha zelná – tato kombinace v lahodné polévce vás jistě mile překvapí. K vaření je zapotřebí: necelé půl kilo zelených čerstvých fazolek, šrucha zelná pokrájená na kousky – asi jednu až dvě hrstky, 2 až 3 kusy brambor, litr a půl vody, 250 ml smetany na vaření, čerstvý kopr, šťáva z citrónu. Fazolky a brambory pokrájené na kostičky povaříte v osolené vodě, po změknutí přidáte smetanu na vaření s trochou hladké mouky, aby se polévka mírně zahustila. Posléze přihodíte kousky šruchy zelné, pokrájenou koprovou nať a dochutíte případně citrónovou šťávou, pepřem, či solí. Polévka je lehká a hodí se na teplé jarní, či letní večery jako oběd či večeře.

Lehký japonský salátek

Pokud jste milovníci japonské kuchyně, potěší vás šrucha zelná v tomto receptu. Potřebujete k němu jen již zmíněnou šruchu zelnou nakrájenou a podušenou na pánvičce, sójovou omáčku a zdravější verzi majonézy, nebo můžete zvolit i tu tučnější, záleží na vašich chutích. Podušenou šruchu pouze smícháte s majonézou a trochou sójové omáčky, případně můžete dochutit solí, ale není nutné, sójová omáčka je slaná dostatečně. Dobrou chuť!

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.